up
ara

Padişahların Akıl Hocaları

Padişahların Akıl Hocaları Konusu ve Özeti

Padişahların Akıl Hocaları
4. Murad Cilt: 1 kitabının da yazarı Yavuz Bahadıroğlu tarafından kaleme alınan Padişahların Akıl Hocaları kitabı Tarih, Osmanlı Tarihi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Nesil Yayınları yayınevinden 2016 yılında 9786051831008 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Padişahların Akıl Hocaları isimli kitap 286 sayfadan oluşuyor. Padişahların Akıl Hocaları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Nesil Yayınları
ISBN: 9786051831008
Sayfa: 286 sayfa Basım Tarihi: 2016
İnsan nasıl ki beden ve ruhsa, akıl ve kalpse, görünenin ardında bir görünmeyen yani ki gönlü varsa, devlet dediğimiz dahi öyledir. Ecdat cihana hükmetmeden önce gönüllere hükmetmeyi, şehirlere girmeden önce gönüllere girmeyi şiar edinmiştir. Ve bilmiştir ki gönüllere girilmeden şehirlere girilemez!

Bu yolda devleti idare edenler, evvela gönüllerini terbiye etmiş ve gönüllerine hükmetmiş, kul olmayı bilmişlerdir. Ve bu maksadı kendilerine her daim anlatacak ve unuttuklarında hatırlatacak bir hocanın hemen yanında bulunmayı şeref farz etmişlerdir. Yoksa "Evliya ve enbiyaya intisabım var" demeleri, "Sultanlık bir kuru kavga imiş" deyip de gönüllerindekini bu denli söylemeleri başka bir sebepten değildir.

Ecdadın kurduğu bu gönül medeniyetinin görünen yüzü, sureti padişahlar ise bunun bir de ardında olanı, sireti ve bu bedenin bir gönlü ve aklı olması gerek. İşte bu kitapta görünenin ardında olanı, gönül medeniyetinin esas mimarlarını ve sultanların sultanlarını okuyacaksınız…

Yavuz Bahadıroğlu bize bir sırrı fısıldıyor; cihana sultan olmanın, gönül medeniyeti kurmanın sırrını…
-Fatih Duman-

Padişahların Akıl Hocaları - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle