up
ara

Bilimsel Bir Peri Masalı

Bilimsel Bir Peri Masalı Konusu ve Özeti

Bilimsel Bir Peri Masalı
Davranışlarımızın Kökeni kitabının da yazarı Serol Teber tarafından kaleme alınan Bilimsel Bir Peri Masalı kitabı Psikanaliz, Biyografi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Okuyan Us Yayınları yayınevinden 2013 yılında 9789758420896 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bilimsel Bir Peri Masalı isimli kitap 336 sayfadan oluşuyor. Bilimsel Bir Peri Masalı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Okuyan Us Yayınları
ISBN: 9789758420896
Sayfa: 336 sayfa Basım Tarihi: 2013
"Sigmund Freud'un biyografisini, yapıtlarını ve özellikle de yaşŸadığımız kültür içindeki huzursuzluğun satır aralarına -bile- sinmişŸ bilgeliğini, yalnızlığını, acısını sezinleyebilmem için bu kadar gecikmem, bu yaşŸa gelmem gerekmezdi. Ama onun yaşŸadığı azınlık psikolojisinin koşŸulladığı "negatif özgürlüğü" anlayabilmem için, kimi kitaplarını okumanın, söylediklerini anlamaya çalışŸmanın çok ötesinde uzunca bir süre, (benim de) başŸat kültürlerin egemenlik alanının yabancı bir kültür ve psikoloji ortamının içinde yaşŸamam; bilinçli iz sürmelerden ya da kaba öykünmelerden öte kimi yazgı birliklerinin getirdiği arayışŸların belirlediği, "günlük yaşŸamın psikopatolojisi"nin yönlendirdiği (hatta sürüklediği) bir rota ile onun Viyana ve Londra'daki çalışŸma odalarındaki psiko-arkeolojiyi solumam; Vatikan Müzesi'nde Gradivca rölyefini seyretmem; Roma'da Michelangelo'nun Musa'sı önünde saatler geçirmenin ve sonra da çağında dünyanın ilk büyük kitaplığının oluşŸturulduğu Karnak Tapınağı'nda diz çökmem gerekiyormuşŸ.

YaşŸadığı koşŸullarda oluşŸturduğu özgün bir hiyeroglif ile oya gibi işŸleyip tanımlamaya çalışŸtığı bilinçdışŸındaki tortuyu, "tamamlanmamışŸların diyalektiğini" ya da "bilimsel peri masalını" anlamadan, özcesi Freud'un biyografisini ve kitaplarını okumadan Karl Marx'ın sıklıkla sözünü ettiği 'toplumsal varlığı' anlamanın sanıldığı gibi pek de öyle kolay olmayacağını bilmeliymişŸim."

Bilimsel Bir Peri Masalı - S41

Monika'nın bir hırsızlık olayına karışması sonucu birden ortadan kaybolması ve eve gelmez oluşunu Freud, yedek ananın yitirilebilme korkusu olarak yaşamıştır. Katolik Monika'yı olasılıkla aile üyeleri arasındaki ensets ilişkileri üzerine çok şeyler biliyor düşüncesiyle, Philipp (Amalie'nin de onayı ve desteğini alarak) ihbar etmiştir. Pek çok araştırmacı gibi Clark da, ailenin yaşadığı küçük mekândaki yaşamın ensest yüklü olduğunu vurgulamıştır.
Bu karmaşık ilişkiler içinde "sadakatsiz anne" düşüncesiyle Freud, uzun süre kız kardeşi Anna'nın babasını, Jakob yerine Philipp sanmıştır. Belki de bu düşünce, Anna'yı ya­şam boyu sevmemesinin nedenlerinden birini oluşturur.
Jagermeister Chrysalis tarafından eklenmiştir.
Jagermeister Chrysalis

Jagermeister Chrysalis

@jagermeisterchrysalis

Freud, ruh bilimcilerin, başka insanlardaki anormal ruhsal olayların, bilinçli gözlemlenmesiyle, bunlara egemen yasaları ele geçirmeye çalıştıklarını, buna karşın, yazarların ise, tüm dikkatlerini kendi ruhlarındaki bilinç­size yönelttiklerini, bu bilinçsizin gelişim olanaklarına kulak verdiklerini, -ancak- bunları bilinçli bir eleştiriyle bastırmayıp, onların sanatsal dışa vurumlarına olanak tanıdıklarını, bu nedenle de ruh bilimcilerin bilinç dışındaki etkinliklere egemen olan yasaları, başkalarından öğrenmelerine karşın, yazarların bunları kendi kendilerinden duyumsadıklarını belirtmiştir. (sf 174)
ataç ikon Bilimsel Bir Peri Masalı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum