up
ara

Albion'un Kızı

Albion'un Kızı Konusu ve Özeti

Albion'un Kızı
Albion'un Kızı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Mehmet Özgül
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
ISBN: 9789750519901
Sayfa: 484 sayfa Basım Tarihi: 2016
Çehov'un bir tıp öğrencisiyken yazdığı ilk öykülerin yer aldığı Albion'un Kızı, yazarın özgün dünyasının ve imgeleminin oluşma sürecini izliyor. Anton Çehov'un yazarlığa ilk başladığı yıllarda kaleme aldığı öyküleri bir araya getiren Albion'un Kızı, adı öykü türüyle neredeyse eş anlamlı olan yazarın öğrencilik yıllarında bile ışıldayan dehasını gözler önüne seriyor. 1880-1884 yılları arasında çeşitli edebi dergilerde yayımlanmış olan eskizlerinde Çehov, çağdaşlarının kaleme aldığı görkemli başyapıtların aksine, ölçeğine insanı alan mütevazı yapılar kurmaya başlamış ve bu sayede yeni ve yalın bir hakikate ulaşmıştır. Ustası Gogol gibi Çehov da yakından tanıdığı ve asla tepeden seyretmediği Rus taşrasına hâkim olan bağnazlıkları ve ahmaklıkları olduğu kadar, gösterişsizliği ve saf dilliliği de resmetmiş, hiçbiri karikatüre kaçmayan bu tiplemelere olan şefkatinden ve gerçekçilikten hiçbir zaman ödün vermemiştir.

"Çehov'un edebi eserlerine hâkim olan muazzam iyilik hissi bir gündem veya edebi tebliğ olmasından değil, sahip olduğu yeteneğin doğal rengini almasından gelir."
-Vladimir Nabokov-
haticeturgut

haticeturgut

@haticeturgut

Çehov'un ilk dönem, henüz bir tıp fakültesi öğrencisi iken,1880-1884 , yazdığı öykülerin derlendiği bir kitap. Bu genç yaşında bile dile hakimiyeti, sıradanmış gibi başlayıp sonunda işin bambaşka bir tarafına dikkat çekmesi, yeni bir bakış açısı getirmesi beni en çok etkileyen şeyler oldu. Rusların taşra hayatına da hakim olması ve aslında o dönemki sorunların evrensel olması, günümüzde de aynen devam ettiğini görmemiz de galiba yazarı tüm zamanlara hitap eden bir konuma getiriyor. Aslında kısa öykü türünü pek sevmem ama kronolojik olarak öyküsünün ve düşüncelerinin gelişimini de merak ediyorum. Ama birçok kısa öyküden oluştuğu ve hepsi üst üste okunduğunda hafızada pek yer etmeyeceği de düşünüldüğünde, ara sıra bir öykü okumak da daha kalıcı ve damakta kalacak bi tad oluşturacaktır.
ataç ikon Albion'un Kızı
kitaba 8 verdi
0 yorum

Albion'un Kızı - S41

hınzır oğlan , derslerine çalışmıyorsa bize yapacak birşey kalıyor mu canım ?Siz anneler hep böylesinizdir zaten, neyse... Beni biraz yalnız bırak lütfen.Yapılacak bazı işlerim var
haticeturgut tarafından eklenmiştir.
haticeturgut

haticeturgut

@haticeturgut

Şurası bir gerçek ki , yeryüzünde salt mutluluk diye birşey yoktur.Mutluluk kendi zehrini içinde taşır ya da dışarıdan başka bir şey işin içine karışıp onu zehirler.
ataç ikon Albion'un Kızı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
haticeturgut

haticeturgut

@haticeturgut

Tanrı yalnız yazlık meraklılarına doğanın güzelliklerini anlama yeteneği vermiştir,öbür insanlar bu güzellik karşısında bir çeşit bilgisizlik karanlığına gömülmüş gibilerdir. Böyleleri ellerindeki zenginliğin değerini bilmezler,sahip olduklarını korumazlar, daha da kötüsü, bunlara karşı içlerinde bir sevgi yoktur.
ataç ikon Albion'un Kızı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum