up
ara

Azla Mutlu Olmak - Sade Yaşam Rehberi

Azla Mutlu Olmak - Sade Yaşam Rehberi Konusu ve Özeti

Azla Mutlu Olmak - Sade Yaşam Rehberi
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Francine Jay tarafından kaleme alınan Azla Mutlu Olmak - Sade Yaşam Rehberi kitabı Kişisel Gelişim, Eğitim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Aganta Kitap yayınevinden 2016 yılında 9786059851817 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Azla Mutlu Olmak - Sade Yaşam Rehberi isimli kitap 231 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Atilla Erol çevirmiştir. Azla Mutlu Olmak - Sade Yaşam Rehberi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Atilla Erol
Yayınevi: Aganta Kitap
ISBN: 9786059851817
Sayfa: 231 sayfa Basım Tarihi: 2016
Etrafımızdaki her şey, daha fazlasına sahip olduğumuzda daha mutlu olacağımızı söylüyor. Modern çağ bizi reklam ve pazarlamaya boğmayı sürdürüyor. Ve hepimiz şu hayattan ne beklediğimizi araştırıyor, kitaplar okuyor ve mutlu olacağımız o günü bekliyoruz.

Peki daha çok satın alarak kim olmayı istiyoruz? Kim olmak bizi mutlu edecek?

Bütün dünyada büyük ilgi gören sade ve minimalist yaşamın öncüsü Francine Jay, Azla Mutlu Olmak'ta eşyalarımızla ilişkimizi yeniden tanımlarken evimizi kalabalıktan arındırmak için pratik yollar sunuyor. Sade bir yaşamın insanı nasıl özgürleştireceğini anlatarak. Önce kendinize, sonra dünyaya büyük bir iyilik yapın. Azla mutlu olun.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Azla Mutlu Olmak
İnsanın kendisi için “yeterli” olanı tespit etmesi, yeten kadarını yaşam alanlarında tutup, geri kalanından kurtulması ve yaşamını kendine yetecek olana göre düzenlemesi için başvurulacak bir kılavuz kitap Azla Mutlu Olmak. Kısaca minimalizm konusunda rehber bir kitap.

Sahip olmadan da tadını çıkarabileceğimiz konusu vurgulanmış. CD, DVD ve kitapları ödünç alınmasından, bahçede ara sıra kullanılacak bir ekipmanın yakındaki bir evden alınarak kullanılmasına, bazı eşyaların ikinci el ya da geri dönüşümlü olarak kullanılmasına kadar bir çok örnek üzerinde durularak konu detaylandırılmış.

Evdeki fazla eşyalardan kurtulma konusu örnekleriyle anlatılmış. Evde yangın çıktığında aceleyle çıkarken neleri yanımıza alacağımız örnek olarak verilmiş. Her evde “gerek olmayanlar listesi” muhakkak vardır ve bu fazlalıklar yıllarca atılamaz. Bazılarının hatırası vardır, bazılarını “bir ara atarım” diye geçiştiririz, bazılarının neden evde olduğu konusuna “öylesine” diye cevap veririz, bazılarınıysa aynı ortamda sürekli aynı yerde bulunduğu için onlara karşı körleştiğimizden dolayı vazgeçemeyiz bir türlü.

Kitap girişte de belirttiğim gibi, konuyla ilgili rehber niteliğindedir. En önemlisi de sadece yaşamı sadeleştirmekten bahsetmiyor. Sadeleştirdikten sonra o sadeliği koruma konusu da detaylı bir şekilde ele alınmış ve anlatılmış. Bu kitabın, konuyla ilgili diğer kitaplardan farklı olmasının sebebi bence konunun nasıl yaşam tarzı haline getirileceğinden de bahsedilmesidir. Hayatını sadeleştirmek isteyenlere önerebileceğim yararlı bir kitap. Keyifli okumalar dilerim.
8 beğen · 0 yorum

Azla Mutlu Olmak - Sade Yaşam Rehberi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Azaltmanın en iyi yolu da sadece gerçekten ihtiyaç duyduğunuzu satın almaktır.
1 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Sahip olduklarımızın sadece beşte biriyle idare edebilir ve değişikliğin farkına bile varmayız.
0 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Dağınıklık sosyal bir yaratıktır, asla uzun süre tek başına kalmaz.
0 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Yüzeyler depolama alanı değildir.
0 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Eğer iradi olarak tüketimimizi sınırlamazsak, sonumuz eşyalar arasında boğulmak olabilir!
0 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Giysileri modül olarak birleştirmek paylaşım fotoğrafı
Giysileri modül olarak birleştirmek
Giysileri kategorilerine göre ayırırsak, ihtiyaç ve fazlalık net bir şekilde ortaya çıkarmış. Belki dolaplarımızda gereğinden fazla giysi olmasının en önemli nedeni modüllere ayıramadığımızdandır.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Pareto prensibi paylaşım fotoğrafı
Pareto prensibi
Sahip olduklarımızın birçoğu fazlalık demek ki! Kitabın başka bir bölümünde kamp örneği verilmişti. Kamp yapan bir insanın kamp süresince ihtiyacı olan herşeyi çadır ortamında karşılayabildiği ve evdeki yaşamıyla kamp yaşamı arasında mutluluk bakımından fark olmadığı da bir gerçektir. Aza kanaat etmek en doğrusu bu durumda. Neden daha fazlasıyla yaşayarak, zihnimizi sürekli dolduralım ve bu yüzden düşünmeyi unutalım ki??
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Sahip olmadan da tadını çıkarabiliriz! paylaşım fotoğrafı
Sahip olmadan da tadını çıkarabiliriz!
Minimalizm’den nasıl giderek uzaklaştığımızın bir kanıtı da, bizi mutlu eden faaliyetleri evde yapmak isteyişimizin evde oluşturduğu eşya yığıntısıdır. Örneğin zayıflamak isteyen bir çok insan, spor salonuna gitmekten üşendiğinden dolayı eve spor aleti satın alıyor, aldıktan kısa bir süre sonra evde spor yapmadığını fark ederek, onu elinden çıkarmaya çalışıyor.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Minimalizm konusuna “Azla Mutlu Olmak” la devam ediyorum.

Giriş bölümünü okudum şimdi. Yazar minimalist bir yaşam için yapılması gerekenleri A’dan Z’ye anlatıyor bu kitapta. Konu sistematik bir şekilde sırasıyla ele alınarak anlatılmış olduğundan, yararlı olabilecek bir çok konu içeriyor diye düşünüyorum.

Başlayalım bakalım...
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon