up
ara
‹ Tüm Azla Mutlu Olmak - Sade Yaşam Rehberi İncelemeleri

Azla Mutlu Olmak - Sade Yaşam Rehberi Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Azla Mutlu Olmak
İnsanın kendisi için “yeterli” olanı tespit etmesi, yeten kadarını yaşam alanlarında tutup, geri kalanından kurtulması ve yaşamını kendine yetecek olana göre düzenlemesi için başvurulacak bir kılavuz kitap Azla Mutlu Olmak. Kısaca minimalizm konusunda rehber bir kitap.

Sahip olmadan da tadını çıkarabileceğimiz konusu vurgulanmış. CD, DVD ve kitapları ödünç alınmasından, bahçede ara sıra kullanılacak bir ekipmanın yakındaki bir evden alınarak kullanılmasına, bazı eşyaların ikinci el ya da geri dönüşümlü olarak kullanılmasına kadar bir çok örnek üzerinde durularak konu detaylandırılmış.

Evdeki fazla eşyalardan kurtulma konusu örnekleriyle anlatılmış. Evde yangın çıktığında aceleyle çıkarken neleri yanımıza alacağımız örnek olarak verilmiş. Her evde “gerek olmayanlar listesi” muhakkak vardır ve bu fazlalıklar yıllarca atılamaz. Bazılarının hatırası vardır, bazılarını “bir ara atarım” diye geçiştiririz, bazılarının neden evde olduğu konusuna “öylesine” diye cevap veririz, bazılarınıysa aynı ortamda sürekli aynı yerde bulunduğu için onlara karşı körleştiğimizden dolayı vazgeçemeyiz bir türlü.

Kitap girişte de belirttiğim gibi, konuyla ilgili rehber niteliğindedir. En önemlisi de sadece yaşamı sadeleştirmekten bahsetmiyor. Sadeleştirdikten sonra o sadeliği koruma konusu da detaylı bir şekilde ele alınmış ve anlatılmış. Bu kitabın, konuyla ilgili diğer kitaplardan farklı olmasının sebebi bence konunun nasıl yaşam tarzı haline getirileceğinden de bahsedilmesidir. Hayatını sadeleştirmek isteyenlere önerebileceğim yararlı bir kitap. Keyifli okumalar dilerim.
8 beğen · 0 yorum