up
ara

Emir Timur

Emir Timur Konusu ve Özeti

Emir Timur
Cengiz Han kitabının da yazarı Harold Lamb tarafından kaleme alınan Emir Timur kitabı Tarih, Araştırma - İnceleme türünde okuyucusu ile buluşuyor. Parola Yayınları yayınevinden 2016 yılında 9786059121903 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Emir Timur isimli kitap 320 sayfadan oluşuyor. Emir Timur kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Parola Yayınları
ISBN: 9786059121903
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 2016
Emir Timur, Yalnız Türk- İslam dünyasının büyük hükümdarlarından biri olmakla kalmayıp, tarihin kaydettiği en büyük cihangirlerden biridir. Timur, 1336'da Mâverâünnehir'de Semerkand'la Belh arasında Keş kasabasında doğdu. 1370'te Mâverâünnehir Hâkimi Emir Hüseyin'in ölümünden sonra Mâverâünnehir'e tek başına hâkim oldu ve Semerkand'a gelerek tahta çıktı.

"Biz ki, Mülük-ı Turan Emir-i Türkistanız!" diyen Emir Timur, 35 senelik hükümdarlığı süresince yaptığı bütün savaşları kazandı. Âlim ve iyi bir devlet adamı olan Timur, "Tüzükât-ı Timur" adıyla kanunlar çıkardı. İlim adamlarına büyük saygı gösterdi, İslâm alimlerini meclisinde bulunurdu…

Emir Timur - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Halid Baykal

Halid Baykal

@halidbaykal

Bir yanda, çok sofu olan babasında gördüğü dindarlık, hocası Zeyneddin' in telkin ettiği dini akideler, Kur'an'ın şeriat kanunları; öbür yanda göçebe dedelerinden miras aldığı savaş zevki, yenmek hırsı ve galip bir el ile her şeyi mahvetmek düşkünlüğü; bütün bu tesir ve duygular onun ruhuyla birbiriyle boğuşup durmakta idi.
ataç ikon Emir Timur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Emir Yılmaz

Emir Yılmaz

@emiryilmaz

Bozkırın son altın çocuğu
Türk törelerini , islamiyeti ve cengiz han yasalarını kendi süzgecinden geçirip ülkesine sentezlemesiyle, karakteristik özellikleri olsun, tarihteki stratejileri ve amaçları olsun büyük hayranı olduğum bir Türk hükümdar. Üstüne neredeyse okumadığım makalesi kalmadı. Ayrıca meraklısı için Harold Lamb'ın kitabını da öneririm. Yöneltilecek soruları detaylı bir biçimde cevaplamaya çalışacağım.
ataç ikon Emir Timur
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon