up
ara

Oz

Oz Konusu ve Özeti

Oz
Empati kitabının da yazarı Adam Fawer tarafından kaleme alınan Oz kitabı Roman (Çeviri), Macera türünde okuyucusu ile buluşuyor. April Yayıncılık yayınevinden 2016 yılında 9786055162740 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Oz isimli kitap 384 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Algan Sezgintüredi çevirmiştir. Oz kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Algan Sezgintüredi
Yayınevi: April Yayıncılık
ISBN: 9786055162740
Sayfa: 384 sayfa Basım Tarihi: 2016
Dorothy ilk defa öldüğünde on iki yaşŸındaydı. En azından bana söylediği buydu. Delirdiğini düşŸünmüşŸtüm ama şŸimdi ona inandığım için esas deli ben miyim diye merak ediyorum. Öyleysem bunların hiçbirinin önemi yok demektir. Ama değilsem... Eh, o zaman dünya benim düşŸündüğüm gibi bir şŸey değil demektir.Üstelik tek bir dünya yok.Kafanız karışŸtıysa canınız sıkılmasın. Benimki de karışŸmışŸtı. Okuyun, anlayacaksınız. Sonra karar verirsiniz: Ben mi delirdim yoksa siz mi?Hortum seni sürükledi. şžimdi hikâyeye başŸtan başŸlayacaksın. Aklını, kalbini, duyularını karışŸtıracak bir dünyayla karşŸı karşŸıyasın. Bu diyarda gündüzler karanlık turuncu, güneşŸ siyah, geceler bembeyaz.Büyünün yerini bilim aldı.Hatırladığın herkes, her şŸey artık çok daha güzel, korkunç, acımasız. Yeniden keşŸfetmeye hazırlan: OZ'u ya da kendini!
Büşra Öcalan

Büşra Öcalan

@busraocalan

Yazarın diğer iki kitabını okuyan herkes gibi ben de bu kitap için bir beklentiye girmiştim. Kitap bu beklentilerimizi karşılamadığı için kötü olarak değerlendiriliyor. Fakat başka bir yazarın elinden çıkmış gibi baktığımızda o kadar da kötü olmadığını görüyorum. İlk başlarda kitabı okumak için kendimi zorladığımı söyleyebilirim ama ilerledikçe sonunu gerçekten merak ederek kısa bir sürede bitirdim kitabı. Kitabı merak edenler için *spoiler vermek gibi olmasın ama kitabın adı ve baş karakteri size bir ipucu vermeli. Şayet kitaptaki olaylar genel hatları ile kitabın adına sadık kalmış. Bunun haricinde olaylara yeni bir bakış açısı kazandırılmış ve kitapta günümüzün teknolojik gelişmelerine hatta ve hatta günümüzdeki bazı ünlü kişilerin isimlerine de yer verilmiş. Bu açıdan kitabı beğendiğimi belirtmeliyim. Kitabın sevemediğim tarafı ise bana göre biraz fazla vahşet içermesi. Okuduğumuz bir cinayet romanı olsaydı bu kadar fazla gelmezdi belki de yine de abartmak da istemiyorum, ki zaten bana göre diye belirtiyorum.Yazarın dili diğer kitaplarında olduğu gibi oldukça akıcı, sade ve anlaşılır. Türkçe' ye çeviren kişi de çok güzel çevirmiş, vurgular iyi yapılmış. Bir iki yazım hatası var sonlara doğru ama çok dikkat çekici değil. Doğruyu söylemek gerekirse ben sonunu beğendim. Kitabın çocuklar için yazılmış olduğunu söyleyenler var buna kesinlikle katılmıyorum, bu kitap basit bir masalı anlatmıyor. Sadece o hikayeden uyarlanmış o kadar. İlla ki okumalı, tabii ki hayır ama merak edip okumak isteyenler yazarın diğer kitaplarını baz alarak okumasınlar, yeni bir hikaye olarak baksınlar.
ataç ikon Oz
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Esra Pektaş

Esra Pektaş

@esrapektas

Adam Fawer versiyonu
Olasılıksız ve Empatinin en çok sattığı ülkelerden biri Türkiye dolayısıyla Adam Fawer kitaba Türk hayranlarına teşekkür ederek başlıyor. 2009 da Kemal Egemen sayesinde İstanbul'a geliyor ve Türkiye de çok popüler olduğunu anlıyor ve çok mutlu oluyor. Eve döndüğünde zaman azlığından vs den üzerinde çalıştığı kitaba çok zaman ayıramıyor. 2010 yılında Kemal Egemen ile tekrar yolları kesişiyor ve 3.kitabı bitireceğine dair söz veriyor. Ama yazarımız yine aralar veriyor ve yazmıyor Kemal Egemen mesajlarla e-postalarla yazarımızı yüreklendiriyor ve kitap bizlere ulaşıyor.
konusuna gelirsek hepimizin bildiği Ož hikayesi.. Tabi Adam Fawer versiyonu demek daha doğru.. Ben daha orijinal bir konu bekliyordum açıkçası ama kitap Algan Sezgintüredi ninkeyifli çevirisiyle birçok yerde tebessüm ettiriyor.Sıkılmadan okudum
ataç ikon Oz
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Özgür Sevinç

Özgür Sevinç

@ozgursevinc

Şimdi nasıl söylesem bilemedim, yazar hakkında biraz ağır konuşacağım. Bu tarz kitapları sevenler vardır mutlaka, ama kesinlikle bana göre değildi.

Okurken yazara çok kızdım ve dolandırıldığımı hissettim. Bu yazar "olasılıksız" ve "empati" nin yazarı. Şimdi yeni bir kitap yazmış, ben okuyucu olarak doğal olarak önceki kitapları gibidir sanarak para verip aldım kitabını ve önceki kitaplarının tarzıyla hiç ilgisi olmayan bir çocuksu fantastik hikayeyle karşılaştım. Bir yazar elbette farklı tarzda bir kitap yazabilir ama kitabın arka kapağında ya da önsözünde filan bunu belirtmek zorunda. Bu kendi okuyucusuna olan saygının gereğidir. Bu saygıyı göstermiyorsa benim gözümde artık bir dolandırıcıdır.

Önceki kitaplarını okuyup bu kitabı da merak eden arkadaşlara duyurumdur.
ataç ikon Oz
kitaba 1 verdi
2 beğen · 0 yorum
masmavi

masmavi

@masmavi

Böyle Olmamalıydı
Adam Fawer adıyla değil de kitaplarıyla anılan bir yazar.Ona Olasılıksız'ın ya da Empati'nin yazarı diyoruz.Ancak Oz'da bunu söyleyemeceğim.Asıl itibariyle Türk okurlarının ilgisine bağlı olarak bu kitabı yazdığını söylüyor. Doğrusunu isterseniz bu ilgiye bu eserin layık görülmesi beni çok üzdü.Kitap o kadar basit ki okuyana kadar akla karayı seçtim.Her defasında belki ilerleyince daha iyi olur diye diye kitabı bitirdim. Kitapta genel hatlarıyla hayal gücü üzerine yoğunlaşılmış.Ancak bu sadece kitabı fantastik çocuk kitaplarının genişletilmiş hali olarak karşımıza çıkıyor.Bu bağlamda kıymetli vaktinizi böyle alalede bir kitap için harcamamanızı tavsiye ederim.#kitaplakalın#
ataç ikon Oz
kitaba 1 verdi
3 beğen · 0 yorum
Çiğdem Şentürk

Çiğdem Şentürk

@cigdemsenturk

Cıks
Tam anlamıyla bir hayal kırıklığı olduğunu söyleyebilirim. "Olasılıksız"dan sonra böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemiyordum elbette. Fakat kendisi Giriş bölümünde yazamama sıkıntısını dile getirdiği ve Türkiye'deki yayıncı tarafından çok sıkıştırıldığı için uğraştığını açıklamış. Bu yüzden mazur görülebilir. Yayınevinin yaptığı uyanıklık da var tabii. Kitap için "Fenomen kitapların yazarından" ibaresinden başka bir açıklama yok. En azından arkasında alışıldık kitaplarından farklı olduğunu bir çeşit çocuksu kurmacanın içine gireceğimizi söyleselerdi kitabı almazdım. Emeğe değer veriyorum ama bu, olmamış. Üzgünüm...
ataç ikon Oz
kitaba 3 verdi
1 beğen · 0 yorum

Oz - S41

Beyazlı Kadın kafasını kaldırıp bakınca Dorothy nefesini tuttu. Yüzü kapkaraydı. Öyle Ovama veya Jay-Z gibi değil ama. Zeytin karası. Sırf o da değil, ak olması gereken göz akları da siyahtı. Yüzündeki tek renk, bembeyaz gözbebeklerini çevreleyen turuncu gözleriydi.
Jessamine tarafından eklenmiştir.
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Dogru seçim yaptığını,arzularına karşı çıktığında anlarsın.
ataç ikon Oz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Dilara Mollaahmetoglu

Dilara Mollaahmetoglu

@yesimdilara

Duvara boya lekesi sıçrar ya hani.. İki seçeneğin vardır: Ya lekenin üstünü boyarsın ya da duvarı lekeye göre boyarsın
ataç ikon Oz
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Hayat adil değildir.
ataç ikon Oz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Hickirik

Hickirik

@dieanotherday

"Su inatçıdır ama zayıftır," dedi Jack. "Kendi başına çok güçlü değildir. Nehir veya deniz gibi büyük miktarlardayken bir şeyler yapabilir. Dalgalar, çağlayanlar, girdaplar mesela..."
ataç ikon Oz
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Alp y.

Alp y.

@alpy

Gozler acikkken sahibini kandirir, onemsiz seyleri de gosterirlerdi. Ama gozunu kapayan sadace onemli seyleri gorurdu.
ataç ikon Oz
kitaba 1 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum