up
ara

Senden Sonra Ben

Senden Sonra Ben Konusu ve Özeti

Senden Sonra Ben
Tek Kişilik Paris Seyahati kitabının da yazarı Jojo Moyes tarafından kaleme alınan Senden Sonra Ben kitabı Edebiyat, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pegasus yayınevinden 2016 yılında 9786053439042 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Senden Sonra Ben isimli kitap 456 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Fazilet Mıstıkoğlu çevirmiştir. Senden Sonra Ben kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Fazilet Mıstıkoğlu
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053439042
Sayfa: 456 sayfa Basım Tarihi: 2016
Beni o kadar da sık düşünme.
Sadece iyi yaşa. Sadece yaşa... Sevgiyle, Will.

Louisa Clark ve Will Traynor birlikte altı ay geçirmiştir. Koca bir yılın yarısı... Ve bu altı ay çok şeyi değiştirmiştir. Lou artık kendi hayallerinden korkan o kasabalı kız değildir fakat hayatı Will'in istediği gibi cesurca yaşamayı da başaramıyordur. Sevdiklerini kaybeden insanların yollarına nasıl devam ettiklerini bilmiyordur çünkü Will'in olmadığı bir dünya onun için hâlâ katlanılması zor bir yerdir. Boş bir apartman dairesinde yaşıyor, havaalanında korkunç bir işte çalışıyordur. Yaşasa da onun için hayat diye bir şey yoktur, ta ki karşısına onu Will'e götüren, kimsenin haberinin olmadığı bir bağlantı çıkana dek...

Kederden arınma yolculuğu hiçbir zaman dolambaçsız değildir ama hayat bazen o incecik çizgide yürürken sunar mucizelerini... Lou sonunda umudu tekrar bulup yeni bir hayat için hayaller kurmaya başlayabilecek midir?

Hikâyelerin mutlu sonla bitmesi için yola devam etmek gerekir...

"Aşka, kedere ve hayata sıcacık, komik ve umut dolu bir bakış... Yanınıza koca bir kutu mendil alın."
-Stylist-

"Şaşırtıcı kurgusu, insanı kendilerine âşık eden karakterleri ve kâh ağlatıp kâh güldürmesiyle bu kitap resmen kusursuz."
-Glamour-

"Gündelik hayatı esprili ve sıcacık bir dille kaleme alma yeteneğine sahip olan Moyes, aşka inanmanızı sağlamadan önce yüreğinizi sızlatmayı başarıyor. Bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız."
-Sunday Express, S-

"Tıpkı Senden Önce Ben gibi bu kitap da yas ve yola devam etmek gibi zor konulara rağmen komik ve eğlenceli. Vakti geldiğinde hepimiz sevdiğimiz şeyleri yitiririz ama Moyes her zaman mutlu son yaşanmasa da yola devam edildiğini bize hem dokunaklı hem de esprili bir dille hatırlatıyor."
-Miami Herald-

"Kalbi kırık bir kadının zor hayatına dair sıcacık, hüzünlü ama bir o kadar da komik bir hikâye."
-Abendzeitung München-
(Tanıtım Bülteninden)
Bikotti

Bikotti

@bikotti - Ankara

Senden Önce Ben yıllardır çok satanlar listelerinin klasik konu anlayışını yıkmıştı.

Kitap yalnızca üzücü bir romantizmin ortasında geçen bir hikayeyi anlatmakla yetinmemişti orada asıl amaç okuyucuya şu soruları sormaktı:

1.Ölmek, bu şekilde yaşamaktan daha iyi olabilir mi?
2. Aşk bize her zaman kalmamız için yeterli sebebi verir mi?

Bu konular gerçekten çok çok uzun bir süre sosyal medyanın en önemli tartışma konusu oldular.

İlk kitabın son kırk beş sayfasında ağlamaktan görme duyumu kaybedeceğimi düşündüm ve kitabın sonunda hiç bir sorumun cevabını alamamıştım bile.

İkinci kitabımız olan 'Senden Sonra Ben' de ise (alıntılara da bakacak olursanız) bu sefer bize yöneltilen sorular iki kavram üzerine kurulmuş

Mutluluk ve mutsuzluk

Burada olaylar bizi Will'in Dignitas'taki son yolcuğunun ardından olanları anlatarak başladı. Lou, Will'in onun için düşlediği her şeyi yapmıştı. Ama eskisi gibi insanlarla başarılı iletişim kuramıyordu, neşeli kıyafetlerinin yerini sıkıcı kombinler almıştı ve kesinlikle eksik hissediyordu. Başına gelen kazayla birlikte hayatı o bunaltıcı rutinden çıkmış oldu. Geçirmesi gereken bir çok ameliyat, ailesinin evine dönüşü, ambulanstaki limon kokulu adam ve düşmeden önce gördüğü kız... Lou zaten Will ile dolu olan aklında şimdi birde bunlar eklenmişti.

Babasının zoruyla katıldığı destek grubuna bakınca acıyla baş etme yolları ve ölünün arkasında sağ kalanların hislerini ve günümüzde kadınlara yapılan istismarı oldukça başarılı işlemiş Jojo Moyes.

Elbette büyük sürprizler de var. Will'in belkide en önemli parçası Lou'yu bulmuş, Bay ve Bayan Traynor'ın başına gelenler ve daha bir sürü şey ilk okuduğunuzda size daha neler tarzı tepkiler verdirecek türden.

Kısaca Moyes'in dili kullanımını sevmiştim, heyecan doruktaydı ama okuduktan sonra beklentilerimin yanında fazlasıyla sönük kaldı......
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 7 verdi
0 yorum
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk - Bursa

Kaybetmek tüm alışkanlıklarınızın bir anda yok olması demek. Hayatınızı adadığınız kendinize küçük bir dünya kurduğunuz baloncuğun bir anda patlaması demek. Yada bir çok tanımdan biri. Peki ya sonrası sonrası için neler yapabilirsiniz oturup yas tutmak yada hayata kendinizi kapatmak dışında. Güçlü bir yapınız yoksa aslında çokta birşey yapamazsınız. Yanılıyormuyum...
Yada hayatınıza süper bir kahraman girip sizi içine girdiğiniz bilinmezlikten çekip çıkara bilir...
Louisa içinde Will'den sonra diye bir dönem başladı. Will'den önce ve Will'den sonra.. 9 ay kadar kısa bir süre hayatına dahil olsada aslında çok şey paylaştılar. Şimdi louisa için Will'den sonra diye bir başladı. Will'e söz verdiği gibi Londra'ya taşındı. Will'in ona bıraktığı parayla bir ev aldı. Kendi depresyonunda yaşarken bir gece davetsiz bir misafir nedeniyle ve bir anlık dikkatsizlikle kendini 3 kat aşağıda buldu. Bu davetsiz misafir louisa iyleştikten sonra tekrar ortaya cıktı ve Will'den sonraki dönemde müthiş derecede hareketlendi. Bazen çok sevdiğimiz birisi ölünce sizi asla bırakmadığına inanırsınız. Bir şekilde hayatınızın bir yerinde size katılır ve yaşantınıza müdahale eder.
Louisa çoğu zaman pes etmenin eşiğine gelse Will'in sesi hep kulaklarındaydı.
Sonra o süper kahraman olaya bir şekilde dahil oldu ve sayfa aslında hiç kapanmadan kapandı.
Öncelikle şunu söyleyeyim ki kesinlikle senden önce ben'e rakip bir kitap olmamış. İlk kitapta neredeyse her sayfada ağlayan ben bu kitabın bir kaç diyaloğunda sadece tebessüm ettim. Onun dışında akıcı bir dille yazılmıştı. Bazı yerlerinde sıkılsamda genel anlamda okuna bilir bir romandı. Okumayanların çok fazla şey beklemeden okumalarını tavsiye ederim çünkü tam bir hayel kırıklığına uğraya bilirsiniz.
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948 - Ankara

CEVABINI BULAMAMIŞ SORU...
Roman gayet etkileyici ve akıcı olmasına rağmen yanıtını bulamamış sorular var aklımda... Senden Önce Ben kitabının devamı niteliğinde olan bu roman, bazı çözülmemiş sorulara cevap bulmuşken bu seferde başka sorular ne yazık ki cevabını bulmuş değil. Yazarın Will karakterinden az bahsetmiş olması kitabın eksik olan bir tarafı. Senden Önce Ben kitabını okumuş olanlar bilir Will karakterini. Satırlar arasında arada sırada da olsa, Will ile ilgili Lou karakterinin düşüncesini, ona karşı hissettiği duyguları aradım desem abartmış sayılmam. Ne yazık ki yazar yeterince Will ile ilgili bir serpme yapamamış. Aynı zamanda Lou karakterinin, Senden Sonra Ben kitabıyla yaşantısına giren Sam karakteriyle de ilgili çözüme ulaşamamış sorular var. Umarım yazar üçüncü bir seri kitabı daha kaleme alır da cevapsız kalan sorular cevabını bulur. Aksi takdirde bu kitabı okuyan okurlar Sam ve Lou karakterlerinin tam anlamıyla birbirleri hakkında ne ifade ettikleri konusunda sonsuz meraka düşeceklerdir. Bütün bu kafamdaki soru işaretlerine rağmen okunası bir romandı diyebilirim. Bu romanı okuduğuma pişman değilim. Bence sizinde okunacaklar listenizde mutlaka yer alması gereken bir roman. Yazara sonsuz teşekkürler...
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 8 verdi
0 yorum
Betül

Betül

@betulkaya0

Hayata devam edenler çemberi :)
Bazen bazı şeyler sizin için fazla bir öneme sahiptir. Lou benim yol arkadaşımdı. belki de ruhumdu. Ve onun bu kitapta ne yaptığı benim için önemliydi. O başa çıkmak istedi ve çıktı. Will'in istediği gibi. Will'in hatırasına sahip çıkarak yaptı bunu. Kitabın sonunu öyle beğendim ki..Lou'nun katıldığı hayata devam edenler çemberindekiler, ne güzelde kayıpların anısına gökyüzüne balon uçurdular. Ne güzel de sözler söylediler arkalarından..
''Kaybettiklerimizi her zaman yanımızda taşıyarak ilerliyoruz.Küçük grubumuzda yaptığımız şey Onları taşımanın kaldırılması imkansız bir yük, bizi olduğumuz yere mahkum eden bir ağırlık olmamasını sağlamak. Onların varlığının bir hediye olduğunu hissetmek istiyoruz. Aramızdan altı ay sonra da altmış yıl sonra da ayrılsalar onlara sahip olduğumuz için şanslıydık.''

Sanırım Lou en güzel cümleyle bitirmiş konuyu..''Onu sevmenin bana nelere mal olduğunu ama en çok da neler kazandırdığını düşündüm.''

Kitabı merak edenler için küçük bir spoi vererek noktalayım öyleyse :)
(Lou Will'in sözünü dinledi ve iyi yaşamak için hayata iyi adımlar attı.)
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 10 verdi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner07 - Antalya

Mutluluk yanilsamasi
Will'in ölümünden sonra geçmişinde yaşayan lousia'nin hikayesi.
Feci bir olayın içinde yer almanın nelere sebep olduğu, keder, her şeyi bir derece farklı yapabilir misiniz diye kendinizi sorgulamalar, suçluluk duygusu, aniden gelen öfke patlamalarindan, var olmayan biriyle bitmek bilmeyen iç diyaloglar dan ve umut konularına değinilmis bu kitapta. Halbuki daha fazlasının olduğunu bizlere gösteriyor moyes. Her şeyi hafızadan silse bile will'in ölümünden asla kendisini ayırmadigini da görüyoruz. Bütün tökezlemeleri, ya şöyle olursalari lousia' ya felaket olay yapıyor.
...
Sam silahlı çatışmada kan kaybederken lousia 'nin hayatında her şey değişiyor. Bir insanın merkezinde durabilinecegini, hayatta kalma sebebi olacağını görüyoruz. Yeni bir ilişki başlangıcı. İnsan gerçekten mutlu olunca siyahtan sarıya geliyor. Son aylarda kolay olmasa da lousia çok şey başardığına tanık da oluyoruz. Evet, ve şimdi maceralara atilma zamanı...
İki bölüm gözlerimi doldurdu. Biri leanne 'in hikayesi, diğeri ise sam' in vurulmasindan sonra lousia 'nin umut dolu bakışla yola devam etmesi. Okuyun bence.
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 10 verdi
0 yorum

Senden Sonra Ben - S41

"Tabii ki yoktu. Yine de seni görmek güzel, Pat. Düğün için iyi şanslar, Caroline! Eminim buralardaki en... sıkı gelin olacaksın." Döndüm ve yavaşça içeriye doğru yürüdüm. Kalbim küt küt atarken arkamdan kapattığım kapıya yaslandım ve sonunda koşmaya devam ettiklerinden emin olana kadar oradan kıpırdamadım.
Ayşe Yılmaz tarafından eklenmiştir.
Betül

Betül

@betulkaya0

Şey umarım iyisindir ve...ve her neredeysen orada iyi bir arkadaşın vardır.
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Betül

Betül

@betulkaya0

Onunla konuşup dururduk. Müzik hakkında, insanlar hakkında, yaptığımız ve yapmak istediklerimiz hakkında...Ve ben asla yanlış bir şey söylemekten ya da birini gücendirmekten çekinmezdim çünkü o beni 'biliyordu', anlıyor musunuz?
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Düşmenin çok kolay olduğu bir dünyada onun sağlamlığı beni bir anda mutlu etmişti.
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Betül

Betül

@betulkaya0

Bütün bebekler gözüme kuş üzümlü çörek gibi görünüyor.
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ruhsuz

Ruhsuz

@senemrbk

Çünkü artık yaşadığımı hissetmiyorum. Hiçbir şey hissetmiyorum.
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ceylan Bektaş

Ceylan Bektaş

@ceylanbektas - Kocaeli / İzmit

 paylaşım fotoğrafı
Jojo Moyes ile devam ediyorum.

"Beni o kadar da sık düşünme. Sadece iyi yaşa... Sadece yaşa... Sevgiyle, Will.
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin - Ankara

Biten kitaplar paylaşım fotoğrafı
Biten kitaplar
Biten kitap : Senden Önce Ben gibi olmamış diyeceğim. Evet o kitap da basit bir dille yazılmıştı ama sanki bu biraz zorlama olmuş gibi. Hızlı okunan bir kitap hemen bitireceğinizi düşünüyorum ki benim için öyle oldu. Kalınlığına bakmayın. Sizi şaşırtan olaylar gelişiyor, yine aşkla ilgili durumlar oluyor haliyle çünkü bomboş olamazdı hayat. Okumak için okuyup bitirilebilir. Çok bir şey beklemeyin derim. :)
ataç ikon Senden Sonra Ben
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum