up
ara

Bitik Adam

Bitik Adam Konusu ve Özeti

Bitik Adam
Düşsel Konçerto Cilt: 1 kitabının da yazarı Giovanni Papini tarafından kaleme alınan Bitik Adam kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. MonoKL yayınevinden 2016 yılında 9786055159443 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bitik Adam isimli kitap 276 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Sinem Carnabuci çevirmiştir. Bitik Adam kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Sinem Carnabuci
Yayınevi: MonoKL
ISBN: 9786055159443
Sayfa: 276 sayfa Basım Tarihi: 2016
Herkesin sadece yemek yemek ve para kazanmakla, eğlenmek ve emir vermekle ilgilendiği bir dünyada ara sıra birisinin çıkıp şeylerin görünümünü tazelemesi, olağan şeylerin olağanüstülüğünü, banallikteki gizemi, çöpteki güzelliği hissettirmesi gerekir. Fikir ve gelenek kölelerinden, asalak ve yapmacık ukalalardan, eski efsaneleri anlatan vaazcılardan, ahlaki ve mistik hapishanelerin tutsaklarından, tüm eski sosyal normların ve tüm ortak noktaların inatçı papağanlarından oluşan çok geniş ve çok güçlü bir katmanın ortasında, bir gece uyandırıcısına, bir saf zekâ gardiyanına, kaslı bir kazmacıya; meydan ışıklarına, yeniden kazanılmış özgürlük ağaçlarına, gelecekteki yapılara yer açmak adına yakan ve yıkan iyi niyetli bir yangıncıya gerek duyulur.

İtalya'da benim tükenmiş, güçten düşmüş, bitik bir adam olduğum söylentileri dolaşıyor, öyle mi? Gerçekten de benim bir saman alevi olduğumu ve son küllerimin de bahar esintisiyle uçup gittiğini mi söylüyorlar?

Yavaş olun, çocuklar! Durun biraz, rica ederim. Bitmek de neymiş! Daha başlamadım bile. Yapmış olduğum ne zaman! her şeyi bir ön söz, bir giriş, erkene alınmış bir kaynakça, bir duyuru, bir ilan ve hatta isterseniz, içindekinin daha iyi bir şekilde olgunlaşmasını sağlayacak bir şıra ve köpük taşması olarak hayal edin. En iyisi şimdi başlıyor: Ben daha bugün doğuyorum.

Saman alevi sevinç ateşiydi, yapay bir ateşti, kızların rüzgâr gülüydü, gülünecek, eğlendirici şeylerdi ama bugün kendimi hiçbir zaman söndürülemeyecek ve dünyayı ateşe verecek bir yangını başlatıyormuş gibi hissediyorum!
-Giovanni Papini-
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Otoeleştiri
Edebiyat yönünden çok dalgalı bir eserdi öfkeli bazen bazen durağa. Yazar bunu bildiği için kitabı bir klasik müzik konseri bölümleri şeklinde yazmış. Hızlı bölümlerle başlıyor tempo düşüyor ve sonra daha yavaşlıyor. Yazar aslında kitapta kendi hayatını anlatmış otobiyografik bir kurgu. Yazar çocukluğunu gençliğini yalnızlığını tutkularını ideallerini anlatmış. Mükemmeli arama sürecini anlatmış. Yazar mükemmeliyetçi bir yapıya sahip muhalif asi ve isyankar. Bütün hayatı boyunca hep ''en'' olmak istemiş fakat başarılı olamayınca yarım bırakmış pek çok başladığı şeyi. Kitap daha çok kendi ile konuşmaları içeriyor. Kitabı anlatan yazarın kendisi; kurgusal olayları gayet yavaş tempoda ve dönemin şartlarını ortaya dökerek düz anlatmış. Ama kendini anlatma ya da kendini savunma anları edebi yönden güçlü ve felsefe içeriyor. Bu felsefeye katılıp katılmamanız önemli değil kendini savunuyor çünkü neden böyle davrandığını sosyal hayatın baskısını ve tabii insan ilişkilerini. Bu dönemleri daha çok sevdim doğrusu.
ataç ikon Bitik Adam
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum

Bitik Adam - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Hande Ç.

Hande Ç.

@handec

Benim için gerçeklik okulda, sokakta, evde olan değil, kitaplarda, yaşadığımı daha çok hissettiğim yerde yazandı. Yaz sıcağıyla kavrulan bazı öğle sonraları, Garibaldi'nin meltem esintisiyle havalanan peleriniyle, hayvan sürüleri ve bozkırdaki çarpışmaların arasından dörtnala ilerlediğini görürdüm; kasvetli ve yağmurlu sabahlarda, atların ve Avrupa'daki bütün posta yollarındaki o seslerin arkasından sövüp sayan Alfieri Kontu'nun yanında olurdum; akşamları ise her biri safir mavisi bir kartonla ciltlenmiş, birçok ufak cilde u facık yazılarla basılmış bir Plutarkhos"un şanlı karakterleriyle birlikte, etkileyici zafer konuşmaları ya da vatansever kinle tir tir titrerdim.
ataç ikon Bitik Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Ben mutlu olmak için yaratılmamışım, hazzı aramamalıyım; mutluluğun sıcak ve pışpışlayan kollarına sığınıyorsam suç bende!
...
Yaşamımda fazlaca düzen, fazlaca barış, fazlaca durgunluk hüküm sürüyor artık. İnsanoğulları kafalarını koyacak yer bulamazken ben antik bir binada, her daim yenilenen bahçelere nazır, güneş alan ve içinde uyuyacak yataklar, oturacak geniş koltuklar, yemek yenilecek çukur tabakların bulunduğu beş odalı bir evde yaşıyorum. Hiçbir şeyim eksik olmasa da fakirim. Dumanı tüten bir çorba ve çıtır çıtır, iyi pişmiş bir ekmek oluyor her gün masamda. Lanetlenmiş bir evlat misali uzaklaşmak isteyen bir insanın yüzüne de biraz gülümsüyor dünya.''
(Sf; 230, Monokl Yayınları)
ataç ikon Bitik Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Ben ne sevinçli ne huzurlu ne mutlu ne de zengin olmak istiyorum. Tüm talihsizlikler başımda dolaşsın, sayısız felaket yaşam yolumu kessin istiyorum. Hastalıktan dişlerim takırdasın, yoksulluk evimi boşaltsın, aşk beni aldatsın, dostlar beni terk etsin, kurtçuklar üzerimde salyalarını bıraksın, yüksek ateş ve çılgınlık aklımı başımdan alsın; düşmanlarım peşimi bırakmasın ve beni vursun; sevdiğim yegâne kişiler yanı başımda, bir kez bile inlemeden ansızın ölsün... Dünyadaki tüm acılar benimle gelsin: Ancak bu sayede anlaşılacak, bir insan mı yoksa bir paçavra mı olduğum, beni ayakta tutanın ruhum mu yoksa iskeletim mi olduğu.
Saçlar ağarırmış, yanaklar sarkarmış, alın kırışırmış, gözyaşları akarmış ne umurumda? Benim aradığım çiçekler sadece umutsuz yalnızlıkta büyüyor; hiç solmayan, hiç boynunu bükmeyen, mis gibi kokan ve sonsuza dek yaşayan çiçekler büyüyor. ''
(Sf; 231, Monokl Yayınları)
ataç ikon Bitik Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

''Sanırım hayatı boyunca daha büyük bir başarısızlığa uğramış başka bir adam daha bulmak zordur. Kaybedeceğim hiçbir şey kalmadı. Başkalarını ayakta tutan tüm ipler ve destekler kesildi. Gökten inenler de aynı ( dinler ve inançlar) yeryüzüne çivileyenler de (dogmalar ve prensipler). Kötülük kıyısının dibindeyim; vazgeçtim, vazgeçmek zorunda kaldım; bıraktım ve bırakıldım.
Bilgi yetmiyor bana; insanlardan iğreniyorum, en çok da kadınlardan; edebiyattan tiksiniyorum, ilham gelmiyor; şöhret midemi bulandırıyor, hayatım pis ve usandırıcı; bedenim çöküyor ve ilk, büyük ve yegâne arzum, kudret arzum artık bir arzu bile değil. Tüm değer direkleri bu içsel kıvranışlar içinde kırıldı; tüm umutlar geçen yılların karanlığında soldu; olası son umutlar ise bir dünyaya, artık vaatler ve davetler barındırmayan bir yaşama tutunmaya yarayan çengellerden ibaret sadece. Gösteri bitti: Sahne dekorları duvara doğru döndürüldü, ışıklar söndü, şarkıcı kadınlar kraliçe kostümlerini çıkardı ve siyah elbiseleriyle faytonlara binip uzaklaştı; enstrümanlar, bir daha asla açılmayacak nota defterlerinin yanında terk edilmiş ve sessiz bir hâlde orada kalakaldı. Bu fazlasıyla boş sessizliğe la sesi vermek için havada titreşmeye devam eden son notayla bitti şenlik. İki çıkış yolu kaldı geriye: Ya bütünüyle bunamak ya da intihar etmek.''
(Sf; 242, Monokl Yayınları)
ataç ikon Bitik Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Karanlık Sokaklar

Karanlık Sokaklar

@karanliksokaklar

 Bitik Adam, Giovanni Papini paylaşım fotoğrafı
Bitik Adam, Giovanni Papini
"İçtenlikle söylemem gerekirse hiçbir şey umurumda değil.."
ataç ikon Bitik Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Gürol Susar

Gürol Susar

@gurolsusar

Bitik Adam, Giovanni Papini...  paylaşım fotoğrafı
Bitik Adam, Giovanni Papini...
Artık hiç kimse karşılıksız hiçbir şey yapmıyor. Dinler bile, sanatlar bile, felsefeler bile kazanç üzerine kurulu.
İnsani çalışmalar, karşılığının istinasız ödenmesi beklenilen çeklerdir.

Bitik Adam, Giovanni Papini
ataç ikon Bitik Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Ebru G.

Ebru G.

@ebrug

Sıradaki kitabım paylaşım fotoğrafı
Sıradaki kitabım
''YIRTIK RESİM
Ben hiç çocuk olmadım.Çocukluğum olmadı.
Çocuksu esrimenin sıcak ve güneşli günleri; saflığın engin huzuru; evrenin gündelik keşfindeki sürprizler: Nedir bunlar? Bilmiyor ya da anımsamıyorum. Sonradan kitaplardan öğrendim bunları; şimdi ise gençlere bakarak tahminde bulunuyorum. Bu duyguları ilk kez, yirmi yaşından sonra, birkaç mutlu ateşkes ya da boş vermişlik ânında hissettim ve yaşadım. Çocukluk aşktır, neşedir, kaygısızlıktır ancak ben geçmişteki kendimi hep ayrık, mahzun, düşünceli görüyorum.
Çocukluğumdan beri kendimi, nedendir bilmem, korkunç derecede yalnız ve farklı hissettim. Bizimkilerin yoksulluğundan mıdır, yoksa başkaları gibi doğmamış olduğumdan mıdır acaba? Bilmiyorum. Tek hatırladığım, genç bir teyzenin bana altı yedi yaşlarımdayken ihtiyar adını takmış ve bütün akrabalarımın bunu kabullenmiş olduğu. Gerçekten de çoğu zaman ciddi ve çatık kaşlıydım. Başka çocuklarla dahi çok az konuşurdum; iltifatlardan sıkılır, yalakalıklardan rahatsız olurdum ve en güzel çağdaki arkadaşların dizginsiz gürültü patırtısına minicik, yoksul ve karanlık evimizin en korunaklı köşelerindeki yalnızlığı yeğlerdim. Kısacası şapkalı hanımların ''huysuz çocuk'', saçları açık kadınların da ''kara kurbağası'' adını verdiği türde biriydim.''
[Bitik Adam, Giovanni Papini, Monokl Yayınları, Çeviri: Sinem Carnabuci, Sf: 11]

#Sadece kitabı çekecektim hâlbuki. Tam çekim esnasında, yeğenin kıpır kıpır, huylu hâllerinden ötürü sabote oldu fotoğraf. Sonrası malûm; üşengeçlik.
ataç ikon Bitik Adam
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
18 beğeni · 17 yorum beğen ikon
Semih (@sc)
Tam beni anlatmış diyordum, o zamanlar sokaktan eve beni zorla getirdikleri aklima geldi vazgeçtim. Ama şimdiden yorgun ve yaşlı hissettiğim doğrudur. Neden bilmiyorum, çağımızın hastalığı diyerek topu içinde bulunduğumuz yüzyıla atıyorum. :)
26.12.17 beğen cevap
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Çok şükür ki Thomas Bernhard'ın kitabı
26.12.17 beğen cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Çok güzel bir manzara daha anlamlı olmuş ??? ben senin o ayaklarını ıssıra ıssıra yerim ya fındık kurdu seni, ayy kanim kaynadi bak şimdi ??
26.12.17 beğen cevap