up
ara

Atatürk ve Islam

Atatürk ve Islam Konusu ve Özeti

Atatürk ve Islam
Dünden Bugüne Yunan-Rum Terörü kitabının da yazarı Ali Güler tarafından kaleme alınan Atatürk ve Islam kitabı Tarih, Araştırma - İnceleme türünde okuyucusu ile buluşuyor. Halk Kitabevi yayınevinden 2016 yılında 9786059350525 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Atatürk ve Islam isimli kitap 256 sayfadan oluşuyor. Atatürk ve Islam kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Halk Kitabevi
ISBN: 9786059350525
Sayfa: 256 sayfa Basım Tarihi: 2016
"Atatürk ve Din", "Atatürk ve İslam" konusu toplumumuzda öteden beri hem merak konusu olmuş, hem de bazı kesimler tarafından Atatürk'ü yıpratmanın bir aracı olarak kullanılagelmiştir. Gerçek nedir? Atatürk bir devlet kurucusu kahraman olarak dine ve İslam'a nasıl bakmaktaydı? İçinden çıktığı ailenin dini-İslami kültürü ve yaşantısı nasıldı? Çocuk ve genç Mustafa'nın yetiştiği aile çevresi hangi değerler üzerine bina edilmişti? Okuduğu okullar ve kitaplar ona hangi dini-İslami değerleri kazandırmıştı? İslami birikimi nasıl oluşmuştu? Bireysel yaşantısında İslam'la ilişkisi nasıldı? Manevi dünyasında neler yaşadı?

Bir devlet adamı olarak Atatürk İslam'a hangi hizmetleri yapmıştır? Türk milletinin "gerçek İslam'ı" anlaması; Peygamberimiz Hz. Muhammet'i tanıması için Atatürk neler yapmıştır? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temel esaslarından biri olan Laiklik, bazılarının ifade ettiği gibi "dinsizlik" midir? Yoksa demokrasinin ayrılmaz parçası ve olmazsa olmazı bir "özgürlük alanı" mıdır? İşte bütün bu soruların cevabını, "Atatürk ve İslam"da bulacaksınız. Bu eser, din-İslam adına Mustafa Kemal Atatürk'e saldıranları utandıracak önemli belgesel bilgiler içermektedir. Eğer utanma gibi bir değerleri varsa!
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Kesinlikle okunmalı...
Herkese merhaba. ? Daha önce Atatürk’ün Din Anlayışı isimli bir kitap okumuştum fakat tam olarak istediğimi alamamıştım. Bu kitap ise beni fazlasıyla tatmin etti diyebilirim. Kitaptan neler mi öğrendim? Hemen başlayayım anlatmaya. ?

Atatürk’ün İslami Bilgi ve birikiminin nasıl oluştuğunu anlatıyor ilk olarak kitabımız. Aile çevresi, baba soyu, anne soyu, gittiği okullar, din ve islam hakkında okuduğu kitaplar, okuduğu Türk şair, yazar ve düşünce adamları, yabancı yazar ve düşünce adamları. Mesela; Mehmet Emin Yurdakul, Namık Kemal ve Tevfik Fikret okumayı çok severmiş. Zaman zaman Ziya Gökalp’i de keyif alarak okuduğu olurmuş. Kütüphanesinde islam diniyle alakalı 111, hristiyanlık ile ilgili 22, diğer dinler ile ilgili 12, genel olarak din ile ilgili ise 16 kitap bulunuyormuş. Atatürk’ün Özel Kütüphanesi’nde bulunan tüm kitapların sayısı ise Tereke kayıtlarına göre, 4.433 sayıda, 7.338 parça; Katalog’a göre ise, 4.289 sayıda, 10.000 bibliyografik künye olarak tespit edilmiş. Bu kitaplar bugün iki önemli yer de muhafaza ediliyormuş. Çankaya Atatürk Kitaplığı ve Anıtkabir Atatürk Kitaplığı.

Kitabımızın ikinci bölümünde Atatürk’ün din ve islam konusunda söylediklerine ve ibadetlerine yer veriliyor. Üçüncü bölümünde, özel hayatı ve manevi dünyasından bahsediliyor. Alkol konusu, hastalığı, vefatı, defin işlemleri vs. Burada bilmediğim ve öğrenmiş olduğum bir sey daha vardı ki beni oldukça şaşırttı. Mehmet Akif Ersoy’un kesinlikle ağzına alkol sürmemiş olmasına rağmen siroz hastalığından ölmüş olması ve Osmanlı padişahlarından olan Abdülhamit’in hastalığı nedeniyle doktorların rakıyı içmemesi, viski ile idare etmesi gerektiğini söylemiş olmaları oldu.

Kitabımızın dördüncü bölümünde Atatürk’ün din ve İslam’a yaptığı hizmetler anlatılıyor. İlk Türkçe Kur’an tercümeleri, mealleri ve tefsirleri, hadis çevirileri, “Türkçe Hutbeler” kitabı, İslam’ın temel kaynaklarının basılması ve halka dağıtılması, camiler, İmam ve Hatip okulları, ilahiyat fakültesi gibi konular yer alıyor.

Ve son bölüm de ise, Atatürkçülük, Atatürkçülükte dinin yeri ve önemi, laiklik, din hürriyeti, devlet yönetiminin din kurallarına bağlı olmaması gibi konulara yer veriliyor. Ufak bir not düşeyim, kitapta yer alan her konu kaynakçalarıyla kitabın sonunda belirtilmiş. 12 sayfalık bir kaynakçası var. ?

Velhasıl kelam ben severek, merak ederek ve kimi yerlerde şaşırarak okudum kitabı. Kulaktan dolma, uyduruk, kin dolu söylemleri hiçe sayacak bir kitap. ? Tavsiye ederim dostlar.
ataç ikon Atatürk ve Islam
kitaba 10 verdi
4 beğen · 1 yorum
shitick (@shitick)
alkol un siroza yakalanmayla bir ilgisi yok fakat siroz başladıktan sonra alkol, hastalığın ilerlemesinde en büyük etken.. atatürk dindar değildi, hatta inançsız da olabilir fakat dinin türkiye ve türkçeye uyarlanması ilgili çalışma yapmış ve önemsemiştir. bunda anlaşılmayacak bişi yok çünkü kültür dinle ve dille oluşur, yeni bir ülke ve kültür kurmak isteyen birinin bunu kullanması gayet anlaşılır..
23.11.17 beğen cevap

Atatürk ve Islam - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle