up
ara

Orada (La-Bas)

Orada (La-Bas) Konusu ve Özeti

Orada (La-Bas)
Medan Geceleri kitabının da yazarı J. K. Huysmans tarafından kaleme alınan Orada (La-Bas) kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Okuyan Us Yayınları yayınevinden 2010 yılında 9786054054299 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Orada (La-Bas) isimli kitap 312 sayfadan oluşuyor. Orada (La-Bas) kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Okuyan Us Yayınları
ISBN: 9786054054299
Sayfa: 312 sayfa Basım Tarihi: 2010
Paris.19. yüzyıl sonu. Çağdaşı olduğu edebiyat dünyasından bıkan bir yazar, kurtuluşu bütün zamanların en acımasız, en karanlık kişiliklerinden Gilles de Rais'nin hayatını yazmakta ve Şeytan'ın yolundan gidenleri araştırmakta bulur. Ancak çok geçmeden, Satanist ritüellerin hâlâ icra edilmekte olduğunu keşfedecektir...

Şeytan'a kurban edilen çocuklar, tüyler ürperten işkenceler, gizemli bir kadın, 'karanlığın yüreği'ne yolculuk...

'Huysmans... İnsanoğlunun yaşayabileceği ne varsa yaşamıştı ve son günlerinde, yalnızca dinlenmeyi düşündüğünü söylüyordu.'

-New York Times,13 Mayıs,1907-

'... Edebiyat hayatına bir realist olarak başladı... Sonunda Orta Çağ mistisizminde karar kıldı...' -The Nation,16 Mayıs,1907-

'Zola'nın takipçisi olduğunu düşünüyordu; oysa biricik, gerçek üstadı Baudelaire

-Times Literary Supplement,17 Mayıs 1907-

Orada (La-Bas) - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Dönebilirlerse tabii, zira çok fakirler; üstelik Carhaix çanlarını kaybederse ölür! Çanlara karşı olan bu sevgisi oldukça merak uyandırıcı aslında; bir mekanikçinin makinasına olan aşkı; kendisine itaat eder, bakımını yaptığı nesneyi, bir canlı varlık gibi seviyor insan sonunda. Çanın başka türlü bir alet olduğu doğru. Bir insan gibi vaftiz ediliyor ve kutsal yağla yağlanıyor; Papalık'ın ayin usulleri kitabına göre, çanın iç yüzü bir piskopos tarafından yedi farklı yağ, haç şeklinde sürülerek takdir ediliyor; ölülere son ruhsal acılarında destek verecek teskin edici sesi taşıması gerekiyor.
Sonra bir de Kilise'nin muştucusu; papazlar nasıl içerideki sesiyse, çan da dışarıdaki sesi; dolayısıyla basit bir bronz parçadan, sallanıp duran tersi çevrilmiş bir çanaktan ibaret değil. Şaraplar gibi çanlar da yıllandıkça mükemmelleşiyor; sesleri daha gür ve daha esnek hale geliyor; keskin tınıları kaybolup yumuşak seslere dönüyor. Bu durum insanın ona nasıl bağlandığını az da olsa açıklıyor!
ataç ikon Orada (La-Bas)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Görüyorsun ya dostum, tüm bunlar mürekkep hokkası gibi karanlık; gizem her yerde ve mantık karanlıklarda kaybolup gidiyor.
''Pöh!'' yaptı Durtal kapısının önüne geldiğinde; ''Her şey iddia edilebiliyor ve hiçbir şey kanıtlanamıyorsa, yaşasın Succubus! Aslında daha şairane ve daha masum!
ataç ikon Orada (La-Bas)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

Lambayı söndürdü. Karanlıkta, iç sıkıntısı daha da arttı. Ölüm kalbindeydi. Kendi kendine, ''Evet, en iyi kadınların, sahip olmadıklarımız olduğunu yazarken gerçekten haklıymışım,'' diye düşündü.
Bir kadının, iki, üç yıl sonra, artık ulaşılmaz hale gelip evlendiğini, Paris dışında, Fransa dışında, uzaklarda namuslu bir hayat sürerken öldüğünü işitmek; yanınızdayken bile inanmaya cesaret edemediğiniz gibi, sizi sevdiğini öğrenmek; rüyaydı bunların hepsi! Bu gerçek ama elle tutulmaz, melankoli ve özlemlerle uzaktan devam eden aşklardan başka bir aşk yok! Üstelik pisliğin mayası yok içinde!
Uzaktan ve umutsuzca sevmek, birbirine ait olmamak, iffetini koruyarak çekici olmayı, olanaksız öpücükleri, ölülerin unutulmuş alınlarından söndürülen okşamaları hayal etmek! Bu, muhteşem ve geri dönüşsüz bir dalgınlık sanki! Gerisi iğrenç ya da boş! Fakat yine de bu, Tanrı'nın, yeryüzündeki yaşamın ebedi bayağılından dehşete kapılmış sefil ruhlara verdiği, gerçek anlamda saf, kibir dolu tek mutluluğu temsil ediyorsa, varoluş iğrenç demektir.
ataç ikon Orada (La-Bas)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ela koukla mou

Ela koukla mou

@pisipisine

''Hah!'' diye cevap verdi Des Hermies, ''Toz güzeldir. Çok eski bisküvilerin tadını ve çok eski kitapların kokusunu taşır; nesnelerin üzerindeki akışkan kadifedir; aşırı renkleri ve kaba tonları yumuşatan ince ve kuru bir yağmurdur. Aynı zamanda terk edilmişliğin tülü, unutulmuşluğun örtüsüdür. Kaderi içler acısı bazı insanlar dışında kim nefret edebilir ondan?
ataç ikon Orada (La-Bas)
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
0/10
0 oy
Sence kaç puan almalı?
0