up
ara

Sputnik Sevgilim

Sputnik Sevgilim Konusu ve Özeti

Sputnik Sevgilim
Sputnik Sevgilim kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050935721
Sayfa: 224 sayfa Basım Tarihi: 2016
Sen benim bir parçamsın... Ben ⺟ık oldum. şžüphe yok. Buz soğuktur, gül kırmızı. Ve bu aşŸk beni sürükleyip bir yerlere götürmeye çalışŸıyor; öyle güçlü bir akıntı ki ondan kendimi korumam neredeyse olanaksız. Ama artık dönüşŸ yok. Kendimi bu akıntıya bırakmak dışŸında bir şŸey yapamam. Yanıp kül olsam da, yok olup gitsem de. Japonya'dan bir Yunan adasına uzanan, üç kişŸiyi birbirine kenetleyen büyüleyici bir aşŸkın hikâyesi. Haruki Murakami'den düşŸlerinize sızacak bir roman...
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Sputnik Sevgilim, 1999 yılında yazılan ancak Türkçe'ye çevirisi yeni yapılan bir kitap. Neden bu kadar geç çevirilmiş anlayamadım doğrusu.
Neyse efendim, gelelim romana. Hani kitaplar için genelde şöyle deriz; "Ya ilk 50 sayfadan sonra süper, hele ilk 100ü bi atlat sonra göreceksin." falan... Ama bu kitap için şunu dedim harika bir girişi var, sürüklüyor insanı ciddi anlamda ilk 100-150 sayfasını heyecanla okuyorsunuz. Ama sonra böyle bi yarım kalınmışlık hissi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bitmemeliydi diyebilirsiniz. Ama Murakami'nin tarzını düşündüğünüzde aslında romanım altyapısında yatan detayları farkediyorsunuz. Ve işte orada bomba patlıyor adeta. Soyut bakış açısı, bol bol müzik, marka isimleri,gizemli olaylar falan... İlk başlarda bir aşk üçgeni ile karşı karşıya kalıyoruz. Myu, Sumire ve anlatıcı bizi karşılıyor. Aslında isminden de belli Sputnik yani yol arkadaşım, bizi son doğru sonsuzluğa davet eden bir roman. Murakami'nin olayları varoluşsal bir çembere sokması ve akıcı anlatımı okuyucuyu sarıyor hemen. Kitapta aslında en önemli rol, Myu'nun gençliğinde yaşadığı cinsel travmanın kahramanı Ferdinand. Çünkü olaylar Sumire'nin bunu dinlemesinden sonra kopuyor. Murakami, bunu çeşitli metaforlar kullanarak Sumire'nin sonsuz yolculuğunu bir mantık çerçevesine sokuyor. Aslında bu iki farklı yaşantının kahramanı bir kadının hikayesi. Ya da ben yazarın anlatmak istediğini çok karıştırdım. Daha fazla kurguya girerek romanın gizemini bozmak istemiyorum. Ama okurken çok sorgulayacaksınız. Şu soruları sorun kendinize: "İnsan her aradığını bulabilir mi? Yoksa aslında aradığımız sahip olduklarımız mı, içimizdekiler mi? "
ataç ikon Sputnik Sevgilim
kitaba 6 verdi
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

ah be murakami
Murakami'nin uzun hikaye tadındaki bu tarz romanlarını seviyorum. Diğerlerinden biraz daha farklı bir aşk hikayesini bu kez Japonya'nın dışına çıkarak bir Yunan adası ile birleştirerek aktarımını çok sevdim. Betimlemeler o yazı ve adayı gözümde canlandırdı. Konu olarak ilgi çekici ve merak duygusunun dozunu artırarak veren bir romandı. O nedenle bence oldukça akıcı bir kitaptı.

Bir Murakami fanatiği olarak tüm kitaplarında var olan baş erkek karakterin hep yalnız , asosyal, kitap ve müziğe düşkün ve ilişkilerinde bir şekilde başarısız ve mutsuz olmuş şekilde betimlenmesi kitaplara karşı okuyucunun merakını azaltan ve kıran bir etken. Birbirinin tekrarı gibi veya aynı karakterin başka hikayeleri gibi ilerleyen bir yazma süreci var yazarın. Konular değişiyor ancak yalnız ve asosyal adamın bir türlü ulaşamadığı, arasında hep bir mesafe uzaklık olan kız arkadaşı ile yarım kalan ilişki artık klişe bir hale gelmeye başladı. Dünyaca ünlü ve bu kadar sevilen bir yazarın bu konuyu özellikle yaptığını düşünüyorum ama yine de bundan beslenmeyerek karakterlerini renklendirmesi belki bambaşka karakterler yaratması gerektiğine inanıyorum.

Son kez kitap klasik Murakami ... Biraz daha farklı, diğer kitaplarından belki bir tık daha aşağıda ancak tadı yine güzel, yine keyifli :)
ataç ikon Sputnik Sevgilim
kitaba 9 verdi
0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik uzaya fırlatıldı. Laika adında bir köpeğin bulunduğu Sputnik 2 ise geri dönmedi, Laika uzaydaki biyolojik çalışmaların ilk kurbanı oldu..
Sputnik'teki Laika'nın hikayesi üzerine yazılmış bir kitap olan "Sputnik Sevgilim"de Murakami'nin karakter yaratmaktaki ustalığını görüyoruz. Sumire karakteri bir anime karakteri gibi geliyor. Kendisini sevdiriyor ve olayları bağlamak için kullanılıyor.
Belli bir konu yokmuş gibi gözükse de aslında insanın kendisini Sputnik'teki Laika gibi hissettiğini psikolojik çözümlemeler ile vermiş Murakami.
Bazı eleştiriler var kitap ile, sonunun olmadığı, final yapamadığı ile alakalı. Herkes olayın akıbetini merak ediyor. (Sürprizbozan sayılmaz)
Fakat okuyanlar dikkat etti mi bilemiyorum, anlatıcı karakterimizin ismi yok. Aslında Sumire'nin değil, Anlatıcının hikayesinin içerisindeyiz. Kendi çözümlemesini Sumire üzerinden yapıyor.
Jack Kerouac göndermeleri, müzik ile ilgili göndermeler yerindeydi.
Murakami'nin kedileri yine iş başındaydı :)
Güzel bir kitaptı, sonlarına doğru belirtilen eleştirilere katılmakla beraber ortalamanın çok üstünde bir kitap olarak görüyorum.
ataç ikon Sputnik Sevgilim
kitaba 8 verdi
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Murakami aşkına..
Murakami, sevdiğim yazarlardan biri. Samimi ve akıcı dilini, birbirinden farklı karakterlerini ilgi çekici buluyorum. Murakami'nin dünyasında kaybolmayı, kendimi hikayesine kaptırmayı seviyorum.
Sputnik Sevgilim, yazarın son kitabı. Bir aşk hikayesini konu alıyor. Yine kendine özel bir dille anlatmış aşkı, yalnızlığı, dış dünya ile iç dünyamız arasında yaşanan farklılıkları..
Üstelik bu kitabını, gizemli, merak uyandıran ögelerle süslemesi, hikayeye ayrı bir heyecan katmış. Her kitabında yer alan, baş anlatıcı-erkek karakterin, birbirinin aynı kişilik özelliklerine sahip olması bu kitapta da karşımıza çıkıyor. Hayattan uzak, yalnız, okumaya ve müziğe düşkün, aşkı arayan, kendi kendine yetmeyi bilen erkek karakter. Yine de okumaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bildik, tanıdık dünyasını, yarattığı tanıdık, sıcacık atmosferini hissetmeyi seviyorum. Bu sonbahar ne okusam diye düşünenlere tavsiye edebilirim.
Şimdiden keyifli, iyi okumalar..
ataç ikon Sputnik Sevgilim
kitaba 8 verdi
0 yorum
Batuuu

Batuuu

@batuuu

Harukinin okuduğum dördüncü kitabı oldu daha önce bu yazarı nasıl keşfetmedim anlamıyorum .Yazarın okuduğum her kitabi beni biraz daha kendisine bağlıyor.Uyku kirabini okurken vay ne değişik bir kurgusu var ama ne saçma bitti demiştim. sonra tesadüfen sahilde kafkaya başlayıp Kafka ile o esrarengiz yolculuğa çıkmıştım ve heyecanim kitap bitene kadar bir nebze anlamamıştı. Sonra Sınırın guneyinde güneşin batısında kitabına başlarken kendimi duygusal bir hikayenin içinde bulmuş tereddüt etmiş ama yinede her zaman ki gibi afallamistim. En son hızımi alamayıp bu kitaba başladım be kendimi bir çeşit tuhaf ama eğlenceli bir aşk üçgeninde bulmuştum.Samimi iki kitap kurdu arkadaş. Erkek olan kıza kız olan baska bir kıza aşık...Başlarda sevmem böyle hikayeleri bunun sonu nereye gider diyordum ama yazar sesimi duymuş olmalı konu sahilde kafka gibi esrarengiz bir hal aldı ve yine beni benden aldı.
özün sözün kısası okunması gereken başka bir Haruki Eseri ...
ataç ikon Sputnik Sevgilim
kitaba 10 verdi
3 yorum
Batuuu (@batuuu)
şiddetle tavsiye edilir
25.12.18 beğen cevap
Sonay Ç. (@ponnik)
1Q84 ve Zemberekkuşunun Güncesi şiddetle tavsiye edilir.
26.12.18 beğen 2 cevap

Sputnik Sevgilim - S41

Sumire, boşalan Mont Blanc tabağına gözlerini dikti bir süre. Sonra başını kaldırıp bana baktı.
ismilazımdeğil tarafından eklenmiştir.
''Neden insanlar bu denli yalnız olmak zorundalar? Neden bu denli yalnız olunmak zorunda? Bu dünyada bu kadar çok insan yaşarken, er birimiz bir başkasından bir şeyler beklerken, neden bu kadar yalnızız? Ne için? Yoksa gezegenimiz, insanların yalnızlığından beslenerek mi sağlıyor dönüşünü?''
ataç ikon Sputnik Sevgilim
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ismilazımdeğil

ismilazımdeğil

@ismilazimdegil

Rüyadayken, bir şey ile diğeri arasında ayırım yapma gereği duyulmaz. Hem de hiç. Zaten baştan itibaren orada bir sınır çizgisi yoktur. Bu yüzden rüyada çarpışma diye bir şey neredeyse hiç olmaz, hadi oldu diyelim, bu durumda acı duyulmaz. Ama gerçek, farklıdır. Gerçek, dişini geçirir sana. Gerçek. Gerçek.
ataç ikon Sputnik Sevgilim
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
ismilazımdeğil

ismilazımdeğil

@ismilazimdegil

Ama kendi babanın bronz heykelinin olması tuhaf bir şey. Eğer senin babanın da Çigasaki istasyonu önündeki meydana bronz heykeli dikilmiş olsa tuhaf bir duyguya kapılmaz mıydın? Babam aslında kısa boyluydu ama bronz heykelde heybetli biri gibi görünüyordu. O gün bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığını anlamıştım, henüz 5 yaşındaydım.
ataç ikon Sputnik Sevgilim
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Batuuu

Batuuu

@batuuu

Bir sekilde her birimiz hayatımıza devsm ediyoruz, diye düşündüm. Ne kadar büyük ve ciddi bir kayıp yaşasak da ne denli önemli bir şey elimizden alınmış olsa da ya da sadece üzerimizdeki deri aynı kalıp kendimiz tamamıyla farkli bir insana dönüşmüş olsak da, sessizce yaşamımızı sürdürüyoruz.Bizim icin belirlenmiş zamanın sonuna doğru gittikçe yaklaşıyor, ardimizda bıraktığımız zaman dilimi uzaklaşıp kaybolurken veda ediyoruz.
ataç ikon Sputnik Sevgilim
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gözde Özdemir

Gözde Özdemir

@gozdeozdemir

.. en faydalı bilgi, deneyimleyerek ve bedelini ödeyerek edindiğindir.
ataç ikon Sputnik Sevgilim
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Haruki Murakami Kitapları
21. yüzyıl edebiyatının önemli isimlerinden biri olan ve eserleri elliden fazla dile çevrilen Japon yazar Haruki Murakami'nin...