up
ara

En Eski Yüz Kitap İncelemeleri

Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Size kısacık bir öykü kitabından bahsedeceğim. Pelin Buzluk kendisiyle ilk tanışmam ancak son olur dediklerimden değil. Toplum tarafından ötekileştirilen birçok konuya değinmiş çünkü. Özellikle Tozlu Cennet öyküsü benim arada açıp okuyacaklarımdan...

Sanırım benim hatam, Mine Söğüt’ün Gergedan kitabından sonra bu kitabı seçmemdi. Yeni bir yazarla Mine Söğüt arka arkaya olmuyormuş. Buna rağmen bu kitap beni sıkmadıysa bu yazar okunur dedim. Toplumsal konulara değinen yazarların yeri her zaman ayrı bende. Bazı öyküler göğsünüze hafif baskı yapıyor ya da kendinizden bir şeyler buluyorsunuz bilemiyorum. Ve unutmadan ekleyeyim kendisi bir çok edebiyat ödülüne layık görülmüştür.

”Burayı seviyorum,” diyorum.
“Dikmen’i mi?” diyor. Sesinde açık etmekten çekinmediği bir alay var. Yine alıngan:
“Burayı,” diyorum ayamı göğsünde gezdirip. “Burası benim memleketim.”
Birden öfkesinin, kırılganlığının, hırçınlığının, acı alayının nedeni neyse, bunu yönelteceği en son kişinin hamile karısı olduğu ayrımına varmış gibi alnımdan öpüyor.

“Bir gerçeğin düşte görülmüş olması neyi değiştirirdi.”

“Denizler cinayet işlemezler,
aslında kimseyi istemezler
Arda Kemirgent”

“Gonca,Nilüfer,Yasemin... demişler bize. Çiçekler yürüyüp gitmez. Kopunca da bir vazoda yahut yakada çürür.
Akşamlara dek kahvede, vakitlerde camide, gece yarısına dek meclislerde her bir papa namusunu ölçüp biçiyordu. Görmeyeli namusun ne alemde? Karın,kızın,anan,bacın...”
ataç ikon En Eski Yüz
7.4 (5 oy)
0 yorum