up
ara

Faşizm Kehanetleri

Faşizm Kehanetleri Konusu ve Özeti

Faşizm Kehanetleri
Faşizm Kehanetleri kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Sel Yayıncılık
ISBN: 9789755708065
Sayfa: 117 sayfa Basım Tarihi: 2016
George Orwell, 1930'ların başlarından 1950'de ölümüne dek, Büyük Bunalım, İkinci Dünya Savaşı ve atom bombalarını kapsayan bir dönem boyunca günün evrensel ve yerel her türlü politik, toplumsal ve edebi meselesi üzerine sayısız yazı kaleme almıştır. Sade, enerjik ve az ama öz yazım tarzını örnek aldığı Jonathan Swift gibi Orwell da özellikle dil ile hakikat arasındaki ilişki üzerine kafa yormuştur.

Faşizm Kehanetleri başlığıyla derlediğimiz bu metinlerde Orwell, milliyetçilik, Hitler, faşizm gibi İkinci Dünya Savaşı döneminin kaçınılmaz konularından İngiliz mutfağına, H.G. Wells'in dünya devleti görüşü ve Swift'in Gulliver'inin eleştirisinden en iyi çayın nasıl yapılacağına kadar uzanan düşünsel bir yolculuğa çıkarıyor. Edebiyatla politikanın iç içe geçen ilişkisini Orwell yaşamı boyunca başlıca düsturu olan "doğru bildiğini söyleme" ve yazma tavrıyla birleştiriyor. Okuru ise gerçek bir ustanın kaleminden çıkma eşsiz bir şölen bekliyor.
Ayşenur Kurt

Ayşenur Kurt

@aysenurkurt

2. dünya savaşı ve sonrası Avrupası, politik ve entelektüel anlamda İlginizi çekiyorsa tabii ki orwell güzel yorumlarıyla okumaya değer diye düşünüyorum.
ataç ikon Faşizm Kehanetleri
7.5 (4 oy)
0 yorum

Faşizm Kehanetleri - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
DENİZ

DENİZ

@deniz84

Bazı milliyetçilerle şizofreni arasındaki mesafe pek kısadır; fiziksel dünyayla hiçbir bağlantısı olmayan iktidar ve fetih hülyaları içinde gayet mutlu yaşarlar.
ataç ikon Faşizm Kehanetleri
7.5 (4 oy)
0 yorum
15
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken George Orwell Kitapları
20. yüzyıl İngiliz edebiyatının en ünlü yazarlarından George Orwell'in onlarca dile çevrilen ve mutlaka okunması gereken en i...