up
ara

Bulantı Kitap İncelemeleri

Artemis

Artemis

@artemiss

some of these days
Okuyalı çok oldu. Gerçekten muhteşem bir eser. Varoluş sancısını daha fazla hissettirebilecek başka bir şey yok.

Ayrıca bana çok güzel bir şarkı kattı. Sofhie Tucker - Some of these days.
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Selma Kavurmacıoğlu

Selma Kavurmacıoğlu

@selmakavurmacioglu

Varoluşu metafizik bir anlayıştan tecrit ederek sadece bir rastlantı ile izah etmeye çalışan ve bu rastlantının bir gaye, bir amaç yükleyemediği varlığın mevcudiyetini saçma olarak değerlendiren Sartre’ın felsefesinin, bilinç ile varlığını fark ettirdiği insana vadedebildiği tek şey her şeyden tiksinti duyması ve bu tiksinti hâli ile sürekli bulantı yaşaması. Hâlbuki her işinde olduğu gibi yaratırken de abesle iştigal etmediğine inandığı bir Tanrı tasavvuruna sahip tüm “inanan”lar için kendi varoluşları da bir gayeye matuftur kendi varlıklarını kuşatan canlı cansız tüm diğer varlıkların varoluşları da…

Varlıkları yaratıcısının bir emaneti olarak gören, yaratılmış her varlığın kendi zatında bir hakikati ve anlamı olduğunu bilen, tabiatı kendisi için bir tiksinti ve bulantı sebebi değil yaşamını ve işlerini asan eylesin diye emrine müsahhar kılınmış bir yardımcı gibi telakki eden ve varlığa yaklaşımını “yaratılanı severim yaratandan ötürü” dizesinde ifadesini bulan bir hakikatle özetleyen anlayışın yüceliğiyle Sartre’ın bu konudaki mütalaaları arasında kabili kıyas mümkün değil. Asla terk edilmediğinin bilincinde olan “inanan”, kendine şah damarından daha yakın olduğunu idrak ettiği Rabbi ile olan irtibatı sayesinde yalnızlık duygusunun dehlizlerinde kaybolmaya karşı korunaklı...

Jean Paul Sartre Bulantı’yı yazarken belki de edebiyatın gücünden faydalanmayı murat ederek felsefesini daha geniş kitlelere ulaştırmayı hayal ediyordu. Fakat bana göre Bulantı Sartre’ın felsefesi için sadece bir bumerang etkisi yaratıyor. Zira Sartre’ın ağdalı cümlelerle ifadesini bulmuş düşüncelerini felsefi içerikli kitaplarından okurken yanılma, etkisi altında kalma ihtimali söz konusu iken Bulantı’da roman kahramanı Antoine Roquentin’in gerek kendi varlığı hakkındaki gerekse yaşadıkları karşısındaki duygu ve hislerinden haberdar olup ona öykünmeye kalkışmak asla olası değil. Sabrının sınırlarını zorlayarak baştan sona okumayı becerebilenler için Bulantı’nın tek düşündürdüğü “İyi ki ben böyle bir felsefi düşünceye sahip değilim!” ve hissettirdiği “Çok şükür ki müminim!”

Yazının tamamını okumak için....

https://www.dunyabizim.com/...si-yapti-h31432.html
ataç ikon Bulantı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Elsa Rose

Elsa Rose

@elsarosee

Bulantı - ilk kitap incelemem
Varoluşçuluk, derin düşünce üzerine ülkemizde kitap yazan bir yazar tanımadım varsa lütfen bilgilendirebilirsiniz. Bulantı kitabına gelirsek okuyanların ya da okumak isteyenlerin bildiği gibi satre ‘nin ilk kitabı. Günlük şeklinde yazılmış. Okuyamaya değer kendimizden kesitlerle evet ne kadar haklı diyebileceğiniz, zamanla aslında herşeyden tiksinebileceğiniz bir eser. Çünkü bir noktadan sonra insan herşeyi sorgulamanın eşiğinde buluyor kendini. Karakteri benimsemem ve onun ruh halini yaşamam benim için çok zor olmadı açıkçası. O anlatırken ben de benzer duygular içinde buldum kendimi ve sorgulamalar yapmaya başladım. Fazlasıyla düşündürüp varoluşun felsefesinde kaybolup ne oluyor bu hayata, ne oluyor bana diye sorgulamak istiyorsanız sizde Satre'yi bu kitabını, mutlaka okuyun. :)
ataç ikon Bulantı
kitaba 9 verdi
2 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
bilge karasu okuyunuz.
26.11.18 beğen 1 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

Okurken ben ne okuyorum ya dediğim anlarda karşıma çıkan efsanevi cümleleri barındıran bir kitap oldu. Hiçlikten varoluşa akıp giden , zevk alarak okumayacağımı düşündüğüm halde okurken zevk aldığım kitap oldu. Ve tabi kitabı okurken etrafta kesinlikle iç sesin dışında ses olmamalı. Yoksa aynı sayfayı on defa okuyup, sonra anlamak için odayı terk edip daha sessiz bir yere geçmek zorunda kalırsınız. Keyifli okumalar diliyorum.
ataç ikon Bulantı
kitaba puan vermedi
5 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Normal hayata çabuk dönebildin mı?
09.11.18 beğen cevap
Batuuu (@batuuu)
sozleriniz bana biraz nurettin topcunun kitaplarını da andirdi. okurken ne diyor derken efsane cümleler ile karşılaşmak mümkündü
09.11.18 beğen cevap
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

Günlük tarzında kaleme alınmış izlenimi veriyor eser. Yer yer gelen ''BULANTI'' hissiyle kaleme alınanlar , her bakımdan derinlemesine düşüncelere sizi sevk ediyor. ''BULANTI'' anlarının daha sıklıkla olmasını isterdim demeden geçemedim nedense eserin sonunda.

İyi ki kitaplar var. Feyizli okumalar dileriz efendim👓📝📚
ataç ikon Bulantı
kitaba 6 verdi
0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

Günlük tarzında kaleme alınmış izlenimi veriyor eser. Yer yer gelen ''BULANTI'' hissiyle kaleme alınanlar , her bakımdan derinlemesine düşüncelere sizi sevk ediyor. ''BULANTI'' anlarının daha sıklıkla olmasını isterdim demeden geçemedim nedense eserin sonunda.

İyi ki kitaplar var. Feyizli okumalar dileriz efendim👓📝📚
ataç ikon Bulantı
kitaba 6 verdi
0 yorum
Kalemistik

Kalemistik

@kalemistik

Kitaptan sıkılacağımı düşünüyordum ama öyle bir şey olmadı; çünkü günde 50 sayfa okuyarak ilerledim. Zaten fazlasını istesem de okuyamadım. Baş ağrısı yaptı ilginç bir şekilde. Bu tabii romanın hakkını vermeye çalışmakla ilgili. Okumayanlar da bir romanda hikaye ve sürükleyiciliğe önem veriyorsa uzak dursunlar. Ama ilginç düşünceler ve farklı bakış açıları ile tanışmaktan zevk alıyorsanız okuyun. Ağır ağır okuyun.
ataç ikon Bulantı
kitaba 8 verdi
0 yorum
ryhmer

ryhmer

@nirvanayaulasanadam

okumanızı önermediğim kitap. öyle bunaltıcı bir meret ki farkında olmadan 20 sayfa atlasanız da içinizde hiçbir şüphe olmaz. neden bu kadar yüksek oylandığını anlamıyorum. kelimelerin arasında benim göremediğim bir şey mi var? yoksa metropollerin çakma entelleri burada kitabın onları eksiksiz anlattığını mı söylüyor?

içinizde varlığa yönelik bir tiksinme, neden dünyada olduğunuzu, neden 'var' olduğunuzu sormayıp; üzerinde oturduğunuz sandalyeden bir madde olduğu için çekinecek kadar kendinizi çökmüş hissetmiyorsanız okumayın. okuduysanız da sizin ruh halinizi, dünyaya bakış açınızı değiştirdiğini söylemeyin. bulantı, içinizde zaten var olan bir tiksinmeyle karışık bunalma hissidir. eğer bunu kitap okuyarak içinize yerleştireceğinizi düşünüyorsanız acınacak haldesinizdir. içinizde bulantı varsa merak etmeyin, o zaten bir gün gün yüzüne çıkar ve bu kitabı karşınıza çıkarır. alıp okursunuz, bir-iki aforizma görürsünüz istediğiniz buysa. bunalımda bir bunağın tekdüze yaşamını merak ediyorsanız ve okuyunca kendinizi dünyadan soyutlayacağınızı düşünüyorsanız alın okuyun.

nice bulantılara.
ataç ikon Bulantı
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Sorumluluklar ve Bulantı
İnsanın sorumlulukları 'Bulantı'dır. İnsan sorumlulukları azaltarak bulantıyı azaltır belki ama durduramaz. Çünkü içi rahat etmez. Gerçekte olmak istediği olmayıp da şekilendirilmiş bir insan olmayı seçen kişi sorumluluktan da bulantıdan da hiçbir zaman kurtulamaz.
Bu kitap bunu anlatır.
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Varolmanın vazgeçilmezliği
Kitap; roman olarak nitelense de insanın dış dünyaya, kendine, iç dünyasına bile bir tiksinti şeklinde bulantı hissi ile bakması etrafında şekillenen belki biraz da nevrotik bir düşünceyi yansıtan günlük şeklindeki yazılardan meydana geliyor. Yazar, varolmaktan başka insanın elinde hiç bir şeyin olmadığını baktığı her şeyde gördüğü ve hissettiği bulantı kavramıyla ifadelendiriyor. Varoluşçuluk felsefesine yaptığı atıflar nedeniyle de önemli bir eser durumunda... Fakat bir roman akıcılığını beklemek yanlış olur.
ataç ikon Bulantı
kitaba 6 verdi
2 yorum
Kızım sana söylüyorum (@kizimsanasoyluyorum)
Harika bir inceleme olmuş. Emeğinize sağlık @mesut-serdar
12.02.16 beğen cevap
Mesut Serdar (@mesutserdar)
Teşekkür ederim :)
13.02.16 beğen cevap
Gökçe

Gökçe

@gokcee

Onlarca kitap okumama rağmen belli bir kitabı çok beğenip defalarca okuyan insanları anlamazdım ta ki bu kitapla tanışana kadar . Gerçekten insanın içine işleyen , her boşluğunda tekrar tekrar okuyabileceği bir kitap . Duyguların bu kadar güzel ifade edildiği bir kitap daha okumamıştım . Fazlasıyla sıradan olaylar bile öyle güzel öyle anlamlı ifade edilmiş ki her sayfasını hayranlıkla okudum diyebilirim . Yaşamakla ilgili problemleri olan her insanın benimle aynı şeyi düşüneceğine eminim . Yazar gerçekten çok başarılı bir eser kaleme almış , çevirisinin de başarılı olduğunu düşünüyorum .
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

hiçbir şey. varoluş.
Bulantı varoluşçuluk'un devamı niteliğinde değerli bir kitap. Varoluşçuluk felsefesinin temel ilkeleri, aşırıya kaçmamak şartıyla alışılmışın dışındaki olaylar, yaşantının değerli ender bir nitelik kazanımı, yaşamak ya da anlatmanın farkındalığı ve biçim ve ozun birbirine olan bağı örneklemelerle başarılı şekilde bizlere anlatmış Sartre. Ve varoluşmanın üstünde bir şey sezinlenebilecek bir kitap. Anlaşılması guç geldiyse ikinci kere okunmasında fayda var. Ben gerek duymadım.
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
0 yorum
GİZ

GİZ

@gizemoz

İnsanı sürükleyip götüren bir kitap olmamasına rağmen insanın iç dünyasını tahlil açısından başarılı bir eser.
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
0 yorum
Şule

Şule

@sule10

Bazı kitaplar insanı çoğaltır ve hislerine tercüman olur."Bulantı"benim için öyleydi ve insan-nesne ilişkisini ele alışı,varoluşun farklı pencerelerini ruhumuza açmasıyla özgünlüğünü kanıtlamış bir eser..Bazen durmanız,ara vermeniz ve düşünmeniz gerekiyor..psikolojinize güveniyorsanız okumanızı öneririm,iyi okumalar hatta iyi yolculuklar:)
ataç ikon Bulantı
kitaba puan vermedi
1 yorum
Mert (@darkofparadise)
Şehirlerarası bir yolculukta okumuştum ve kafa olarak çok fazla hissedememiştim kitabı. Sanırım bir daha okumam lazım
26.10.15 beğen cevap
Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

Uzun bir süredir merak ettiğim bir kitaptı Bulantı ve okuma fırsatı bulabildim nihayet. Varoluşçuluk hakkında okuduğum ilk eser Camus'nun Yabancı eseri olmuştu. Beğenerek okumuştum onu ve Bulantı da varoluşçuluk hakkında yazılan bir eser olduğu için Yabancı gibi bir roman bekliyordum ama okuyunca farkına vardım ki Bulantı anlaşılması biraz daha zor bir kitap. Çoğu cümleyi bir kaç kez okumak zorunda kaldım anlayabilmek için.

Karakter olarak seçilen kişi Antoine Roquentin varoluşsal sıkıntılarla boğuşuyor. Bu sıkıntıların doğmasına etrafını saran nesneler neden oluyor. Bu nesnelerin derinine inmesiyle kendinden geçtiği ve 'yetkin anlar' diye adlandırılan bulantı durumu çıkıyor ortaya. Bu durumlar esnasında kendi varoluşu hakkında da düşüncelere dalıyor ve tiksinti duyuyor her şeye karşı. Yaşamanın anlamsızlığı ve insanların bilinçsizce yaşadıkları düşüncesi oluşuyor bünyesinde. Bu durumlar anlatılırken Bouville adlı yerleşim yeri ve çevresindeki diğer mekanlar detaylı bir şekilde anlatılıyor. Roquentin sürekli bir gezme halinde zira ve bu geziler sırasında karşılaştığı insanlar hakkında düşüncelere dalıyor, nesneler hakkında da değişik fikirler oluşturuyor zihninde.

Romanda diğer önemli karakterler de Roquentin'in kütüphanede karşılaştığı Otodidakt ve geçmişte aşk yaşamış olduğu sevgilisi Anny.

Sözün özü Bulantı zor bir kitap bence ve eğer okunacaksa gereğince bir vakit ayrılarak okunmalı.
ataç ikon Bulantı
kitaba 8 verdi
2 yorum
Oğuz Özteker (@ozzy)
İlle de Jean Paul Sartre okunacaksa - ki bence mutlaka okunmalıdır - ilk önce Hürriyetin Yolları adlı üç kitaplık serinin birinci romanı olan AKIL ÇAĞI'nı tavsiye ederim.
12.09.15 beğen 1 cevap
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
Teşekkürler tavsiye için listeye ekledim.
12.09.15 beğen cevap
/ 4