up
ara
‹ Tüm Bulantı İncelemeleri

Bulantı Kitap İncelemeleri

Emirhan Oruç

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

Uzun bir süredir merak ettiğim bir kitaptı Bulantı ve okuma fırsatı bulabildim nihayet. Varoluşçuluk hakkında okuduğum ilk eser Camus'nun Yabancı eseri olmuştu. Beğenerek okumuştum onu ve Bulantı da varoluşçuluk hakkında yazılan bir eser olduğu için Yabancı gibi bir roman bekliyordum ama okuyunca farkına vardım ki Bulantı anlaşılması biraz daha zor bir kitap. Çoğu cümleyi bir kaç kez okumak zorunda kaldım anlayabilmek için.

Karakter olarak seçilen kişi Antoine Roquentin varoluşsal sıkıntılarla boğuşuyor. Bu sıkıntıların doğmasına etrafını saran nesneler neden oluyor. Bu nesnelerin derinine inmesiyle kendinden geçtiği ve 'yetkin anlar' diye adlandırılan bulantı durumu çıkıyor ortaya. Bu durumlar esnasında kendi varoluşu hakkında da düşüncelere dalıyor ve tiksinti duyuyor her şeye karşı. Yaşamanın anlamsızlığı ve insanların bilinçsizce yaşadıkları düşüncesi oluşuyor bünyesinde. Bu durumlar anlatılırken Bouville adlı yerleşim yeri ve çevresindeki diğer mekanlar detaylı bir şekilde anlatılıyor. Roquentin sürekli bir gezme halinde zira ve bu geziler sırasında karşılaştığı insanlar hakkında düşüncelere dalıyor, nesneler hakkında da değişik fikirler oluşturuyor zihninde.

Romanda diğer önemli karakterler de Roquentin'in kütüphanede karşılaştığı Otodidakt ve geçmişte aşk yaşamış olduğu sevgilisi Anny.

Sözün özü Bulantı zor bir kitap bence ve eğer okunacaksa gereğince bir vakit ayrılarak okunmalı.
ataç ikon Bulantı
kitaba 8 verdi
2 yorum
Oğuz Özteker (@ozzy)
İlle de Jean Paul Sartre okunacaksa - ki bence mutlaka okunmalıdır - ilk önce Hürriyetin Yolları adlı üç kitaplık serinin birinci romanı olan AKIL ÇAĞI'nı tavsiye ederim.
12.09.15 beğen 1 cevap
Emirhan Oruç (@emirhanoruc)
Teşekkürler tavsiye için listeye ekledim.
12.09.15 beğen cevap