up
ara
‹ Bulantı

Bulantı Kitap İncelemeleri

Fırat Yücel

Fırat Yücel

@shamir49

Bu adam beni varoluşculuğun (egzistansiyalizm) içine düşürdü. JPS
Kelimeler kifayetsiz kalır. İnsanın iç dünyasına bodozlama dokunan bir kitap. Bu kitabı okurken 1 hafta ışıklar açık uyudum. Kendimi anlamaya başladım, bütün yönlerimle. NOT: Ruhsal ve psikolojik olarak iyi durumdaysanız, okuyunuz.
ataç ikon Bulantı
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Qoşqar Abbas

Qoşqar Abbas

@goshgarabbas

Jean Paul Sartre öncelikle varoluşçu feylezof. Bundan dolayı yapıtları ağır dile sahib. Okunması zor ola bilir. Fakat bu eserler de her okucu için yazılmamıştır. Zaten Sartre istemez ki felsefe ile meraklanmayan, düşünme kabiliyyeti olmayan bu eserini okusun. Kendi varlığınl düşünen ve bu düşüncelerde ayağı burkulup kalanların kitabı bu...
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
derya

derya

@diaria

Yaşamın artık yaşanacak bir şeyi kalmamasının sonucu olarak insanda yarattığı hissi anlattığını düşünüyorum. Oldukça yoruma açık aslında bir o kadar da kapalı bir kitap. Fazlasıyla sıradan bir yaşantıda ki fazlasıyla sıradan olayların anlatıldığı ama altında yatan anlamın oldukça derin olduğu bir kitap olarak düşünüyorum. Yaşımdan dolayı o derinliği kavrayamamış olsam da.
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Oldukça ağır bir kitap. Okunması zor. Bunun en büyük nedeni bence, karakterin düşünce akışını takip edebilmenin zorluğu. Ama belli bölümler oldukça keyifliydi. Örneğin, hümanizm üzerine tartışma. Ayrıca, Anny karakteri de uğruna kitap yazılası bir karakter. Anny, yetkin anlara inanıyor. O yüzden herkese belli roller veriyor ve o rolleri gerektiği gibi oynamalarını istiyor. Hayatı tiyatro sahnesi gibi görüyor biraz. Otodidakt'ın kitabın sonlarında gösterdiği eşcinsel davranış da bir hümanizm eleştirisi.
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 1 yorum
Enes Tekin (@enestekin)
Spoiler veren ellerin kopsun
10.04.16 beğen cevap
Elif Büşra Poyraz

Elif Büşra Poyraz

@elifbusrapoyraz

Varoluşçulukta varolan adam.
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Emirhan Şenyürek

Emirhan Şenyürek

@emirhansenyurek

Artık nesnelere eskisi gibi bakamıyorum . Ya da her şey bir nesne mi yoksa ?
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
3 beğen · 1 yorum
Ulaş Can Coşkun (@ulascskn)
varolusu anlatan ve sabun gibi kopurtulen bir roman. okurken sıkıldım. vasat!

...spoiler icerir...
son bolumde anny ve antoine arasinda gecen atismalar ilgi cekici. ama daha iyiye evrilebilirmis.
...spoiler icerir...
31.07.16 beğen cevap
Özge Eneş

Özge Eneş

@ultradisiaslan1905

Varoluş nedenimizi sorgulatan bi kitap belkide... Ağır bir dili var okurken zaman zaman bunalabiliyosunuz hatta anlamlandıramayabiliyosunuz...
ataç ikon Bulantı
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Elif

Elif

@elifce

Varoluşçuluğu sadece eğitim bilimleri kitabında bir sözcük olarak görmüş ve kafasında oldukça soyut haliyle var olan benim gibi bir sayısalcı iseniz, bu kitap zihninizde somut anlamlar oluşturmak için güzel bir eser. Nesnelere karşı, var oluşuna karşı sürekli bir sorgulama içinde Roquentin adlı baş karakter. Bunun yol açtığı 'bulantı' üzerine, sebeplerini araştırarak ilerledik. Anny ile karşılaştığı sahne akıcı, güzeldi fakat genel anlamda kitap çok ağır ilerledi, çünkü sadece sakin kafayla okuduğumda ilerleyebiliyordum. Yine de bu kitabı bitiren kimsenin yazarı tam anlamıyla anlayamayacağını iddia ediyorum. Karmaşık bir kafa yapısı var ana karakterin, biraz da hastalıklı. Çok fazla içine düşmediğim, kendimi kaptırmadığım (belki de bunu istemediğim) için, öyle ahım şahım bir etkilenme söz konusu değil, herkes kendince değerlendirmeli.
ataç ikon Bulantı
kitaba 6 verdi
5 beğen · 0 yorum
ferhat akbay

ferhat akbay

@ferhatakbay

Varoluşumuzu kökten, en derin yerinden sorgulayan çarpıcı bir kitap. Kitabın dili biraz ağır gelebilir fakat ilerleyen sayfalarda kitabı elinizden düşürmeyeceğinizi söyleyebilirim.. Sartre'ın yazmış olduğu bu mükemmel şaheserin okunması gerektiğine inananlardanım...
ataç ikon Bulantı
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
mert yiğit

mert yiğit

@mertyigit

elinize almak istemiyorsunuz ama elinize alınca bırakamıyorsunuz
ataç ikon Bulantı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 2 yorum
kayıp eşya bürosu (@bambam)
:))))))
27.08.14 beğen cevap
Sedat (@bedbin63)
Manidar :)
29.11.14 beğen cevap
Rukiye

Rukiye

@rukiye87

Adına yakışır bir kitap, her şey bir bulantı ile başlıyor.. Varoluşçuluğun hesabı içinde yapılıyor.. Uzun zaman oldu kitabı okuyalı, kitap bittikten sonraki hislerim felsefik, karmaşık, bazen sıkıcı ve kesinlikle tekrar okunmalı...
ataç ikon Bulantı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
J.K Dawson

J.K Dawson

@disconnectuserectus

Dili fazlasıyla ağır
ataç ikon Bulantı
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Kamer

Kamer

@kitapsiz2

Kitabın adı bulantı. Kitapta biraz ilerdedikten sonra hemen orjinal adına baktım Le Nausée. Yani evet Türkçe'ye aynı adıyla çevrilmişi
Bunu niye söylüyorum. Kitabın adının ''Bunalım Günlükleri'' olabileceğini düşünerek baktım çünkü ismine. Sığ bir düşünceyle romanı okumaya başladığınız zaman siz de benim gibi düşüneceksiniz.
Sartre kitap boyunca Antoine Roquentin'in bunalımlı hayatını anlatıyor deyip bırakırsam tabii ki Sartre'yi ezip geçmiş olurum. Velakin onun da anlatmak istediği çok şey var aslında kitapta.
Kitabın kahramanı Antoine Roquentin bir taşı alıp fırlatmak istediğinde bundan son anda vazgeçer o an varoluşun saçmalığına karşı bir bulantı duyar. (Asıl saçmalık bu gibi değil mi ?)
30 yaşında belirli bir geliri olan hiçbir şey yapmak istemeyen yalnız yaşayan Güneşi sevmeyen Bouville'de kaldığı 3 yılın sonunda bundan vazgeçerek Paris'e gitmeyi seçen bir karakterdir. Aslında özelliklerine baktığınızda bir sonraki adımı görebiliyorsunuz.. Tabii ki intihar!
Ancak Antoine Roquentin'i tipik bu tür roman kahramanlarından ayıran en büyük fark kendisine karşı duyduğu 'fazlalık' yani o hiçlik hissi. Acı çekmeyi tercih eden toplumdan uzak duran insanlara karşı düşüncelerini onlara aktarmaktan bile aciz sadece düşünmekle yetinen, işin açıkcası acınası bir şahsiyettir.
Varlığını kendisinin saçma bulması bir yana başkasından gelen ilgiye de alışık değildir. Belli bir ailesinin olmaması, bağlı bir evinin olmaması gibi aidiyete ait problemleri vardır.
Bulantı varoluşçuluk akımı üzerine yazılmış bir kitap. İnsan sadece vardır, amaçsız yere yaratılmıştır varolur ve kendini geliştirir felsefesine sıkça rastlarız kitapta. Canlı olmayan nesnelere kişilik kazandırabileceğimizi belirten Sartre başlangıçta bahsini geçirdiğim 'Taş' olayıyla cansız varlıkların da ruhu olduğunu onların da bu dünyada yaşadığını ince ince işliyor bize.

Biraz daha uzatırsam çok alakasız yerlere geçiş yapacağımın farkında olarak bitiriyorum. zaten şu ana kadar ne yazdım dönüp bakmak istemiyorum. Fakat kitap varoluş bunalım bulantı gibi başlıklar altında kestirip atılabilecek bir kitap değil. Başta ne kadar sıkıcı geliyorsa, ilerledikçe sizi Antoine Roquentin'in bulantısına ortak edecek kadar da etkileyici bir kitap. Ha okurken sorgulamadan, anlam vermeye kalkışmadan düz mantık okursanız elinize geçecek şey kocaman bir hiç. Tıpkı ucuz aşk romanları gibi.(bilhassa Turklerin yazdığı)
Ancak irdeledikçe sorguladıkça da bulantının sizi esir almaması olası bile değil. Yiyorsa okuyun deyip bitiriyorum. İyi okumalar.
(Not: Antoine intihar etmedi)
ataç ikon Bulantı
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Seval Deveciler

Seval Deveciler

@nymphes

Felsefeye merak saldığım bir dönemdi. Başım döndü hayatım bulandı..Sanırım ağır geldi..
ataç ikon Bulantı
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Seda Nur Sever

Seda Nur Sever

@alpike

''...Günler ite kaka sürüyor birbirlerini, sonra ansızın bunun gibi bir parıltı ortaya çıkıyor.
Hiçbir şey değişmedi, ama yine de her şey başka bir biçimde var olup gidiyor. Anlatamıyorum. Bulantıya benziyor bu, ama aynı zamanda onun tam tersi. Sonunda başımdan bir serüven geçiyor, kendimi sorguya çekince, kendimin kendim olmaklığımın ve burada bulunmaklığımın başımdan geçtiğini görüyorum. Geceyi yarıp geçen ben' im. Bir roman kahramanı gibi mutluyum...''

Tok karnına çarpışan arabalara binmek gibiydi. Bu yüzden eğlencesini kaçırdım olayın. Zaten bir ' bulantı ' söz konusu, mümkün olabilecek kadar boşaltın kafanızı ve öyle okuyun.
ataç ikon Bulantı
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
/ 4