up
ara

Bir Kadın Düşmanı

Bir Kadın Düşmanı Konusu ve Özeti

Bir Kadın Düşmanı
Damga kitabının da yazarı Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınan Bir Kadın Düşmanı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İnkılap Kitabevi yayınevinden 1970 yılında 9789751027207 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Kadın Düşmanı isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor. Bir Kadın Düşmanı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İnkılap Kitabevi
ISBN: 9789751027207
Sayfa: 208 sayfa Basım Tarihi: 1970
Yazarın, farklı kapak tasarımıyla daha önce yayımlanan diğer romanları gibi bu eser de ilk baskısı veya tefrikasından yararlanılarak yayına hazırlanmıştır. Okurun dönemin dilini ve Güntekin'in üslubunu anlayabilmesi açısından, editoryal müdahale yapılmayıp sadece baskı hataları düzeltilmiş ve gerekli dipnotlar eklenmiştir.
Esra Pembegül

Esra Pembegül

@esrapembegul

Bir gün Sâra, Remzi Bey ve nişanlısı Vesime Hanım’la gezerken yanlarından motosikletle geçen birinin kim olduğunu sorar. Remzi Bey, uzun bir konuşma bahanesi çıktığı için memnun olur ve başlar anlatmaya:

“- Homongolos, buradaki sporcuların hakiki reisidir… Şayan-ı hayret bir adamdır… Fevkalade kuvvetli ve çeviktir. Sporun her nev’inde kudretini teslim ettirmiştir. Fakat bilhassa motosiklet meraklısıdır… Sonra harikulâde bir yüzücüdür… Deniz, onun için evinin bahçesinden daha emindir…
-Gelirken, denizde boğulma taklidi yaparak bizi aldatan bir sporcuya tesadüf etmiştik. Sakın o olmasın? dedim.
-Remzi Bey:
-Ta kendisi, dedi, zaten bir ismi de Kayabalığı’dır. Mamafih bu ismi ona yüzücülüğünden ziyade çehresi için vermişlerdir… Yüzünü görseniz tıpkı kayabalığına benzer.
-Homongolos ve Kayabalığı diye iki ismini söylediniz… Fakat hakiki ismini unuttunuz?..
-Asıl ismi Ziya’dır. Ama hemen hemen kimse bilmez… Onu, Homongolos diye tanırlar.
-Ne münasebet?
-Bilmem gördünüz mü? Homongolos bir sinema filmi kahramanıdır… Muhayyel bir kâşif, sun’î bir adam yapmaya muvaffak olur… Bu makine, birçok cihetlerden insana fâiktir. Mesela, insanlardan daha tendürüst, daha kuvvetlidir… Zihni, zekâsı bizden daha mütekâmildir… Hâsılı, ideal bir insan… Fakat büyük kâşif, bu sun’î adama yalnız bir hassayı vermeye muvaffak olamamıştır: Kalp ve his…
-Bunun için mi ona Homongolos diyorlar?
-Evet… Homongolos kuvvetli, zeki, metin iradeli, şen, hatta biraz zevzek ve maskara denecek kadar şen bir adamdır… Fakat taş gibi hissizdir. Ölene acımaz, ıstırap çekene güler… Sevgi ve şefkati gülünç bir zaaf addeder… Aşk, onun için bir manasız masaldır… Ana, baba, kardeş, evlat muhabbeti onun için izah edilemeyecek bir muammadır… Bu nokta-i nazardan Homongolos hakiki bir makineden farksızdır.” (s.45-46)
ataç ikon Bir Kadın Düşmanı
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Çalıkuşu romanından ötürü Reşat Nuri'yi tanımayan üslubunu bilmeyen azdır. Ancak Çalıkuşu'ndan daha iyi romanlar yazdığını bir röportajında okumuştum. Evet o eserinden daha güzel yazıtları var : Bir Kadın Düşmanı/ Homongolos mu demeliydim acaba?
Bir olayı iki (kadın- erkek olmak üzere) kişinin ağzından mektuplar yoluyla anlatır. Hacmi az, akıcı bir dili var. Heyacanlı ve bir sonraki mektupta neler olacak diye dendi kendine soruyorsun.
Sevip not ettiğim bir bölümü buraya almak istedim:

"Vücutlarımız ve ruhlarımız arasında büyük farklar vardı ki ayrı cinsten mahluka benziyorduk. Son ayrılık gününe kadar devam eden büyük arkadaşlığımıza herkes hayret ediyordu. İnsanlar vardır ki, mesela hayatları bir arada geçtiği için, yahut fikirleri, hisleri birbirine uyduğu için sevişirler. Fakat öyleleri de vardır ki , menfaatleri, hayatları, fikirleri hisleri birbirine tamamıyla yabancıdır. Fakat buna rağmen yine birbirine karşı bir ruh incizabı duyarlar. Bence sevginin asıl makbul nevi budur Necdet ve bizim arkadaşlığımız biraz bu neviden bir şey oldu."(147)
ataç ikon Bir Kadın Düşmanı
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Melih

Melih

@melihh

İnsan nasıl bir kadın düşmanı haline gelir ?
Çocukluğundan beri ailesinin sürekli bir fikri sabit(ön yargı) içinde bir çocuklarını yetiştirmesi dolayısıyla, o masum nazenin ruhunun his olarak nerelere savrulabileceğini çocukluktan yetişkinliğe kadar olduğu gibi anlatışıyla insanı kendine hapsedebilecek bir roman.

Roman, sıradışılığın çok çok ötesinde bir kurguya ve konuya sahip.

Bir kadının hakikaten düşmanlığı bazen hakedebileceğini ispatlayabilecek bir realist şahit bence bu roman. Hissizce gülen bir kıza ara ara vurmak isteyeceğiniz bir roman.

Hayatta her zaman bir adım geride kalmış, belki de insanın en büyük ihtiyaçlarından biri sevilmekten mahrum bırakılmış olan Homongolos'un öyküsüdür bu roman.

Allah kimseyi sevgisiz bırakmasın
ataç ikon Bir Kadın Düşmanı
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Homongolos

Homongolos

@knariqshut

Şuana kadar hep aksiyon, macera kitapları okurdum. Hocalarım hep ilerde kitap seçimlerin değişir derlerdi inanmazdım. Arkadaşımın önerisi üzerine bu kitabı aldım ve 1 günde bitirdim. Gerçekten çok güzel bir kitap. Çok özenle yazılmış çok ince işlenmiş. Sanırım kitap seçimlerimi değiştiren ilk kitap oldu.
Kitapta en etkilendiğim kısım en son kısımlarıydı. Beni allak bullak etti. başlarda okurken şımarık, ukala bir kızın başından geçenleri okuyacağım sanmıştım ama asıl konusu homongolos'muş. Duygusuz sandığımız adamın kendi bakış açısından bakılınca her şey o kadar farklı oluyor ki hatta bir ara ağlayacak duruma gelmiştim. Çok etkilendim.
ataç ikon Bir Kadın Düşmanı
kitaba 10 verdi
2 beğen · 1 yorum
Kahve Kitap Kurabiye (@kahvekitapkurabiye)
Reşat Nuri'nin 3 kitabını okudum naçizane. Üçü de birbirinden güzel kitaplardır. Bir arkadaşım ise okumadigim bir kitabı için güzeldi demişti. Benim okuduklarımız Reşat Nuri klasikleri ; ÇalıKuşu, Yaprak Dökümü ve Acımak ... Arkadaşımın tavsiyesi ise ; Miskinler Tekkesi ... İyi Okumalar .
26.07.17 beğen 1 cevap
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

Yarattığı karakterler üzerinden duyguları çok güzel işlediğini düşündüğüm yazarın bu romanını severek okudum. Toplum yargılarını ve toplumun acımasızlığını farklı bir tarzda işleyen yazar insanı düşünmeye sevk ederken sorgulatıyor. Olayları anlatırken biraz abartılı bulduğum kitapta karakterlerin psikolojik çözümlemelerini çok başarılı buldum. Ustalık ve ince bir zeka ile yazılan romanı zevkle okuyabilirsiniz.
ataç ikon Bir Kadın Düşmanı
kitaba 6 verdi
6 beğen · 0 yorum

Bir Kadın Düşmanı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Cenableytinant

Cenableytinant

@tubakartal0

Bir genç kızın pürhayal gözleri, çirkin bir maskenin altında saklı güzel bir ruhu görmeye muktedir midir sanıyorsun?
ataç ikon Bir Kadın Düşmanı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

Ölüm öyle bir şey ki insanı en büyük düşmanlarıyla barıştırıyor.
ataç ikon Bir Kadın Düşmanı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

Sonra genç erkekler sınıfı... Onları tasvire bilmem lüzum var mı? Bu yeni erkekler birbirlerine öyle benziyorlar ki... Bizim İstanbul grubumuzdaki erkek arkadaşların biraz çehrelerini değiştir, onları görmüş gibi olursun!.
Hepsinde aynı fikirler, aynı emeller, aynı iddialar...
ataç ikon Bir Kadın Düşmanı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

Küçüklüğünde sevilmeyen okşanmayan nazını çekecek kimse bulamayan bir çocukta ince ve güzel hislerin doğmasına nasıl imkan tasavvur edilir ?
ataç ikon Bir Kadın Düşmanı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

Fakat yüreğimdeki gizli yaralar vücudumdakilerden çok daha derindi.
ataç ikon Bir Kadın Düşmanı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
8.6/10
71 oy
Sence kaç puan almalı?
0