up
ara

Müptezeller

Müptezeller Konusu ve Özeti

Müptezeller
Behzat Ç. - 10.Yıl Özel Baskı kitabının da yazarı Emrah Serbes tarafından kaleme alınan Müptezeller kitabı , türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayıncılık yayınevinden 2016 yılında 9789750520976 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Müptezeller isimli kitap 163 sayfadan oluşuyor. Kitap Bir Nefeste Okunan Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Müptezeller kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayıncılık
ISBN: 9789750520976
Sayfa: 163 sayfa Basım Tarihi: 2016
Müptezeller, uğultuların, yoksunluğun ve kaybeden delikanlıların romanı. Lime lime, ufalanarak. Emrah Serbes, kenarların soluğunu, dünyaya katlanamayan, kendine gömülen çocukları haykırarak anlatıyor. "Üzülme baba," dedim, "alt tarafı bir ev, alt tarafı beton parçası ya. ÇalışŸır ederiz, yine alırız. Ben de çalışŸırım bundan sonra, söz, alırız bir ev daha." "Ona üzülmüyorum ki ben," dedi babam. "Her ay evin taksitini ödedik de ne oldu. Bak, uçup gitti elimizden balon gibi. KeşŸke seni ağlatmasaydık çocukken. KeşŸke sana o akülü arabayı alsaydık."Güzel olmak isteyen alkolikler, berduşŸlar, kardeşŸler... Zembereği boşŸalmışŸ hayat memat ezberleri, tek gözlü geceler. Yeraltının karın gurultusuna, belalı bir gündüze sarılan cuaralar. Müptezeller, uğultuların, yoksunluğun ve kaybeden delikanlıların romanı. Lime lime, ufalanarak.Emrah Serbes, kenarların soluğunu, dünyaya katlanamayan, kendine gömülen çocukları haykırarak anlatıyor. Yaz biter, güz biter, hep kışŸ gelir.
Müptezel bir kitap işte..
Müptezel'in kelime anlamı "saygınlığını yitirmiş, bayağılaşmış" argodaki anlamı ise de "bağımlı" demekmiş. Kitabın, kapağına bakınca da anlaşılıyor aslında içinde neler anlatıldığı.. Kitapta ki hayatlar rahatsız etmedi diyemem ama onların da var olduğu bir dünyada yaşıyoruz.. İlk başta beğenmemiştim hikayeyi ama gerçek hayatları tüm gerçekliği ile anlattığı için de kabul edip beğendim diyebilirim. Müptezeller neden yapar bunu kendine hep merak etmişimdir. Meğer bunun cevabı cümlenin içinde saklıymış.. İlk okuduğum Emrah Serbes kitabıydı, rahat okunan bir tarzı olmasını sevdim.. Altı çizili cümlelerim oldu, küçük dokundurmaları hoşuma gitti.. Edebi bir eser değil tabi ki, tekrar Serbes okur muyum bilmiyorum.. Kitabı biraz da Emrah Serbes'in hikayesini okuyormuş gibi okudum.. Pek sallamadığı belli okuyucuyu, çevreyi böyle hayatlar var.. Diğer kitapları da mı bu tarz merak ettim doğrusu..
ataç ikon Müptezeller
kitaba 7 verdi
4 beğen · 0 yorum
fisun

fisun

@fisun

Ne yorum yapacağımı bilemediğim bir kitap. Öncelikle ''müptezel'' in saygınlığını yitirmiş, değerini kaybetmiş demek olduğunu öğrendim. Bunun yanı sıra bir insanın nasıl daha fazla batabileceğini öğrendim. Sokakta küfürün ne kadar yaygın olduğunu biliyordum; bu kitapla bir kez daha doğruluğunu test ettim.Görev yaptığım bölgeden dolayı bağımlılık yapıcı maddelere ulaşımın ne kadar kolay olduğunu biliyordum zaten; kitapta bunu da gördüm.
Yani bu kitap çevremdeki herhangi bir insanı anlatıyordu. Belki dibe batan insanların hikayelerini her gün dinlediğimden çok ilginç gelmedi. Ama bolca kullanılan küfür haricinde kötü de diyemem..
Önerir miyim; sokaktaki yaşamı, kötünün kötüsü de olabileceğini okumak isteyenlere öneririm.
ataç ikon Müptezeller
kitaba puan vermedi
7 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
23.03.17 beğen cevap
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Emrah Serbest'in okuduğum ilk kitabı. Müptezeller, hazmetmesi o kadar da kolay olmayan, hikaye gibi yazılmış bir eser. Sokak ağzı ile yazılmış, dümdüz yazmış yazar. sokaktaki en dip mahallelerde yaşayan, içinde yoksulluğun ve umutsuzluğun kol gezdiği arka mahalle gençlerinin ağzı ile yazılmış. "Bir insan kendine ne kadar zarar verebilir ki, en fazla ne olabilir ki " diyorsanız okuyun, ben okudukça bu nasıl bir yaşantı dedim. Kelimelerden bazıları rahatsız etsede içerik olarak genele bakınca anlatım tarzı hoşuma gitti.
Sanki en zor şartlar altında yaşayıp bir yerde yollarımızın kesiştiği eski bir dostumun derdini dinliyormuş gibi okudum... Tavsiye edebilirmiyim bilemedim ama yolunuza çıkarsa tanışın
ataç ikon Müptezeller
kitaba 8 verdi
6 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

(Yazarlığı bırakma, boksa başlama konusuna hiç girmeyeceğim. Zaten çok tartışıldı.) Erken Kaybedenler, Emrah Serbes'in en iyi kitabıydı bana göre. Herkesin bir dönem yaşadığı hayal kırıklıklarını, küfürle ve hayatın gerçekleriyle bezeyip yansıtmıştı. Müptezellerde ise sanki erken kaybetmeye doyamayanların kaybediş hikayeleri devam ediyor. Daha vurucu, daha b.ktan ve daha isyankar biçimde. Üstelik katkı madde ilaveli. Arka arkaya çamura saplanmak ve debelenmek. Debelendikçe daha da batmak. İşte bunu güzel anlatıyor. Ayrıca Antalya'dan kesitler görmekten de mutluluk duydum, bu şehirde yaşayan biri olarak.
Umarım bu tarz devam eder ve karakter gelişimini daha rahat görebiliriz.
ataç ikon Müptezeller
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum
Büşranur Koç

Büşranur Koç

@busranurkoc

Emrah Serbes
Emrah Serbes'i diger günümüz yazarlarından ayıran temel bir fark var o da hikayelerinin olaritebilirlik seviyelerinde saklı olan gerçek hayat izlenimleri. Çünkü Türk Edebiyatı 'nın özellikle son dönemlerde okunan yazarların kitaplarında sadece aşk ve distopik duygularla bezenmiş hikayeler üzerine kurulmuş olduğunu fark edenler olacaktır. Yıllar sonra Emrah Serbes'in kendi yazımından ödün vermeyerek, bu şekilde müptezel bir kitapla yazarlığa geri dönmesi hayatta insana yaşaması gereken zamandan çok ruhu besleyecek olan anılara ihtiyacının; bir dakikanın bile aslında ne kadar da paha biçilmez olduğunu hatırlatıyor.
ataç ikon Müptezeller
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

Müptezeller - S41

"Evet"
Etrafı toplamaya başladım.
"Sen git." Dedi. "Ben toplarım."
Rakının kapağını kapattı, birden kalktı, etrafı toplamaya başladı. Ben de çıktım.
Mehmet Tekinbaş tarafından eklenmiştir.
yaseekinci

yaseekinci

@yaseekinci

“Sen ne yaptın bütün yaz?” diye sordu. “Bekledim” dedim. “Sadece bekledim."
ataç ikon Müptezeller
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
maviseremoni

maviseremoni

@maviseremoni

“Bir hayal, gerçeğin kıyısından geçtiğinde, iki göz bir mahremde buluştuğunda, iki el birbirini bulduğunda, iki kalp birbirine dokunduğunda, bu dünyada bitmemiş ümitler adına bir çiçek açar ve umutsuzluk bir adım geri atar, bu coşkun yüreğin zaferidir ve insanın karanlıkta atabileceği yegâne adımdır. Hala içim sızlıyordu. Her şeyi acıyla öğrendiyseniz mutluluktan da içiniz sızlar.” (sayfa 158)
ataç ikon Müptezeller
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
maviseremoni

maviseremoni

@maviseremoni

Bir hayal, gerçekleşmesi gereken zamanda gerçekleşmelidir. (sayfa 29)
ataç ikon Müptezeller
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin

Hayatımızın müziğini susturmuşlardı, hayatımızın şiirini karalamışlardı. Syf:123
ataç ikon Müptezeller
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
maviseremoni

maviseremoni

@maviseremoni

Bazı anlar vardır, geçen zamanın bir daha geri gelmeyeceğini kuvvetle hissettirir insana. (sayfa 29)
ataç ikon Müptezeller
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
Yağmur?

Yağmur?

@yagmurnc

Müptezeller  paylaşım fotoğrafı
Müptezeller
'... ne kadar yitik,umutsuz ve unutulmuş olduğunuz da fark etmez, hayatınızın hangi döneminde olmuş olduğunuz da fark etmez, hepsi geçer, hepsi biter, hepsinin kafası s******* gider, karanlığın kalbiyse her zaman orda kalır, atmaya devam eder, duyması gerekenler için.'
ataç ikon Müptezeller
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
7.8/10
92 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Kitaplar