up
ara

Eş Benlik

Eş Benlik Konusu ve Özeti

Eş Benlik
Eş Benlik kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Pinhan Yayıncılık
ISBN: 9786055302986
Sayfa: 144 sayfa Basım Tarihi: 2016
19. yüzyılın, bugün bildiğimiz anlamıyla bilimin başŸlangıcına ve ilerleme yönünde gelişŸimine tanıklık eden eleşŸtirmenleri ve edebiyat tarihçileri, edebiyatta eşŸ benliklerin resmedilmesi üzerine yüzeysel bir yorumun ötesine nüfuz etmeyi başŸaramadılar. EşŸ benlik motifini derin psikoloji ve mit bağlamında gözlemlemek ve kullanımını daha net biçimde yazarların kendileriyle ilişŸkilendirmek (Wilhelm Dilthey'in ardından) hem klinik hem kültürel ilgi alanlarıyla psikanalize kaldı.Psikoloji tarihinde, deyim yerindeyse edebiyatın arka bahçesiyle psikanalitik bağlamda ilk kez ilgilenen isimlerden biri olan Otto Rank, Freudcu narsizm kuramı üzerinden temellendirdiği görüşŸleriyle edebiyat tarihinde sıklıkla karşŸımıza çıkan eşŸ benlik motifine sezgisel, psikanalitik ve kuramsal bir yorum getirmişŸtir.Rank'ın, eşŸ benlik motifinin psikolojik, etnolojik, söylencesel ve edebi anlamda ortaya çıkışŸını açıklamaya odaklandığı bu eseri, eşŸ benliği şŸiir, tiyatro ve düzyazı edebiyatındaki görünümüyle psikanalitik açıdan değerlendiren yegâne girişŸimlerden biridir.
Pelin

Pelin

@pelinnn

Her kuramda kavramlar değişir fakat tanımlamalar birbirinin aynısı veya da türevidir. Psikanaliz psikolojinin temellerinin atıldığı kuramdır. İlk olmasının yanında peşi sıra gelen diğer kuramlar ona karşı olarak doğmuş. Eş benlik de psikanaliz tabanında Otto Rank'ın yazdığı kuramda kavramlarından biridir. Otto rank eş benliği belli sınırlar dahilinde açımlayamamış dolayısıyla yazarlar ve klasik eserleri üzerinden ağırlık verip oturtmaya çalışmış bana kalırsa. Efendim hangi yazar ve eserleri derseniz başinı Dostoyeski çeker :) Oscar Wilde 'nin Dorian Gray'in Portresi, Edgar Allan Poe, Maupassant bunlardan bazıları. Eş benliğin ortak buluşması kişinin kendi yansıması, su veya da aynadaki tezahürü kişiyi içsel ve dışsal algılamasını şekillendirir, böylece eş benliği oluşturur. Yazarlar bu konuda edebi eserlerinde ayna motifini çok sık kullanır. Dostoyesvki edebiyata iyi ben- kötü ben ayrımı çok sık kullanmıştır. Aslında o dönemdeki diğer yazarlarda o ayrım üzerinden eserlerine şekil vermiş.

Kitabın son bölümünde en çok tekrar ettiği narkissonun mitolojik hikayesine dair çıkarımlarını harmanlayarak bitirmiş. Bilmeyenler için Narsizmin hangi hikayeden geldiğini https://www.makaleler.com/narsizm-ve-narkissosun-hikayesi okuyabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim yazar ve klasikleri okumadan Eş benlik kitabına başlamamak gerek, benim gibi yapmayın derim :)
ataç ikon Eş Benlik
7 (2 oy)
1 yorum
E.A. (@ea)
Sn Pelin hangi kuramlar psikanalize karşı olarak doğdu?
19.06.17 beğen cevap

Eş Benlik - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gülşah GC

Gülşah GC

@guher

Çelişkinin kesinliği, zevk duygusunu yoğunlaştırır.
ataç ikon Eş Benlik
7 (2 oy)
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Dolayısıyla Hristiyanlık, kaçınılmaz olarak, huzursuz bir vicdanın dinsel söylemini yayar. Sadece Hristiyan inancının terimleri çerçevesindedir ki, insanoğlu içindeki kötülüğün gerçekliğini kavrayamadığı gibi, bu kötülüğü kendisinden başkasına atfetme hatasından da kaçamaz. İnsanoğlunu, içinde bulunduğu durumun baştan çıkardığı söylenebilir tabii. O, doğa ve ruhun kesiştiği kavşakta durmaktadır. Özgür ruhu doğanın düzenini bozmaya, ahengini aksatmaya neden olurken, yeni bir ahenk tesis etmesine gururu (kibri) engel olur. Onun doğa güçlerini ve doğal süreçleri yaratıcı biçimde kullanmasına imkan veren özgür ruhudur; ama fani varlığının sınırları içinde kalamaması hem doğanın hem de aklın/mantığın baskı ve formlarına karşı çıkmasına neden olur.
ataç ikon Eş Benlik
7 (2 oy)
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

İnsanoğlunun özbilinci, her şeyi kapsayan geniş bir dünyaya yüksekten bakan bir kuledir. Gördüğünün dünyanın kaygan kumullarının ortasına çatılmış güvensiz, dar bir kule değil, bu koca dünya olduğunu zanneder kendini beğenmişlik içinde.
ataç ikon Eş Benlik
7 (2 oy)
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

 paylaşım fotoğrafı
Ben'ime bir mercekten bakıldığını
Hayal ediyorum: çevremde gezinen
tüm biçimler birer ben ; ve ne yaparlarsa
yapsınlar, ya da yapmadan bıraksınlar,
bu beni incitiyor.

E.T.A. HOFFMANN
ataç ikon Eş Benlik
7 (2 oy)
11 yorum
Asım Mauser⚘? (@mauser)
adamın kafasının içinde neden ince bağırsak var?
11.06.17 beğen 3 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

 paylaşım fotoğrafı
Uykuya doğru nereye döndüysem,
Ölüme yakın nereyi özlediysem,
Yolları aşıp nereye gittiysem,
Yolum üzerinde, benimle birlikte
Pespaye, siyah giyimli biri oturdu,
İçimde bir dost bulduğum.

MUSSET

@tabula-rasa sana gelsin :)
ataç ikon Eş Benlik
7 (2 oy)
7 yorum
Gülcan (@gulcann)
Bende canlıya taşıyayım. ?
11.06.17 beğen 3 cevap
Seyr-i Sükut (@seyrisukut)
Resim de mükemmel seçim bence :)
11.06.17 beğen 2 cevap
tabula rasa (@tabularasa)
"Üzerinde beni uyutan minder
Yavaş yavaş girer ılık bir suya,
Hind'e doğru yelken açar gemiler,
Bir uyku alemine doğar dünya.

Sırça tastan sihirli su içilir,
Keskin Sırat koç üstünde geçilir,
Açılmayan susam artık açılır
Başlar yolu cennete giden rüya... " yeni uyandım. rüyama benziyor nedense. :)
11.06.17 beğen 3 cevap
Pelin

Pelin

@pelinnn

Sıradaki kitabım paylaşım fotoğrafı
.....
ataç ikon Eş Benlik
7 (2 oy)
2 yorum
Leandros (@leandros)
Kitabı okuduktan sonra bir iki cümle yazar mısınız? Ya da puanlama yapar mısınız? Kitabı merak ettim...
09.06.17 beğen 2 cevap