up
ara

Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap

Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap Konusu ve Özeti

Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap
Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750837609
Sayfa: 360 sayfa Basım Tarihi: 2016
Sekizinci Hikâye. On Dokuz Yıl Sonra...

Harry ait olduğu yerde durmayı reddeden bir geçmişle boğuşurken, en küçük oğlu Albus da istemediği bir aile mirasının yükünü omuzlarında taşımakta zorlanır. Geçmişle gelecek uğursuzca iç içe geçerken hem baba hem oğul tedirgin edici bir gerçeği, bazen karanlığın beklenmedik yerlerden geldiğini öğrenir.

"Harry Potter ve Lanetli Çocuk", J.K. Rowling, John Tiffany ve Jack Thorne'a ait yeni bir özgün hikâyeden yola çıkarak Jack Thorne'un yazdığı yeni bir oyun. Bu oyun sadece sekizinci Harry Potter hikâyesi değil, aynı zamanda tescilli olarak sahneye koyulan ilk Harry Potter hikâyesi. 30 Temmuz 2016'da Londra West End'de gerçekleşen prömiyerin hemen ardından Sahne Metni Özel Baskısı, dünyanın dört bir yanındaki okuyucuları Harry Potter, arkadaşları ve ailesinin devam eden yolculuğuyla buluşturuyor.
Büşra Öcalan

Büşra Öcalan

@busraocalan

Spoiler İçerebilir!
Bu kitap her ne kadar 8. kitap olarak belirtilmiş olsa da, öyle değildir. Kitap, 7. hikayenin kaldığı yerden, Hogwarts Ekspresi'nden başlamaktadır ve Harry Potter'ın ikinci oğlu Albus Severus Potter'ın Howarts'a başlamasıyla yaşadığı maceraları anlatmaktadır. Neden 8. kitap değildir sorusuna gelecek olursak, benim fikrime göre bu kitapta diğer kitaplardaki birçok karakter ve özellikleri gözardı edilmiş. Zaten bu kitap J.K.Rowling tarafından yazılmamıştır. John Tiffany ve Jack Thorne tarafından yazılmış özgün bir hikaye olup, tiyatro metni şekilde yayınlanmıştır. Bu da kitap içeriğini oldukça zayıflatıyor. Hikaye ise bana daha çok fanfiction-hayran kurgusu gibi geldi. Kaldı ki bazı hayran kurguları bu hikayeden çok daha özgün ve ustaca. Yine birçok sihirli dünya kuralı gözardı edilerek bazı, küçük saçma olaylara yer verilmiş, bir takım olaylar havada kalmış. Türkçe çevirisi diğer Harry Potter kitaplarında olduğu gibi Kutlukhan Kutlu ve Sevin Okyay tarafından yapılmış, oldukça güzel ve neredeyse sıfır hatayla yazılmış. Kitap kapağı tasarımı dikkat çekici ve renk uyumu güzel. Ben kitabı çocuk reyonundan aldım ama Harry Potter okumanın yaşı olmadığını belirtmek lazım. Özetlemek gerekirse hikayeyi sevemedim ama bu kadar yıl sonra bir Harry Potter kitabı okumak gerçekten çok iyi geldi. Sihirden vazgeçmeyin!
2 yorum
lala paşa (@lalapasa)
Havada kaldığını düşündüğün yerler nereler?
26.12.16 beğen cevap
Hatice D. (@htcd)
Kitap zaten hayran kurgu, Rowling ise bu kurgunun seriye uyduğunu düşünüp 8. kitap olarak piyasaya sürdü.
07.11.17 beğen cevap
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Yıllar sonra Harry Potter okumak, kitabı elime alır almaz zihnimde jenerik müziğin çalmasına ve içimin ısınmasına sebep oldu adeta! Hemde Kutlukhan Kutlu ve Sevin Okyay tarafından çevirilmiş yine, her zamanki başarı çizgisini bozmamış Yapı Kredi Yayınları.
Ben tiyatro türü olmasını sindiremedim sadece, okurken kopukluk yaşayacağımı düşündüm ama sandığım gibi olmadı. Harry Potter evrenine bir kez girince adapte oluyor insan ister istemez..
Bence bu kitap 7 kitabın ardından ağzımıza bir parmak bal sürmekten başka bişey değildi ama bu bile yetti..
Özlem gidermek isteyenler severek okuyacak ^^
0 yorum
bana zamanın varlığını unutturan kitap
Daha yeni başladım Rowling tarafından yazmamış olsa bile bu kadar yıl sonra Harry Potter evrenine girmek çok hoş bir şeydi. Rowling'in kalemine göre biraz basit kalmış ama olsun yine de çok süper bi duygu
- Kitabı bitirdim normal de 350 sayfa kitabı bitirmem 8 gün falan sürer bu kitabı 3 günde bitirdim o kadar sürükleyici bir kitap ki bırakamıyorsunuz hele de filmleri ezbere biliyorsanız kitabı hayal dünyanızla de desteklediğiniz de hiç çıkmak istemeyeceğiniz bir evrene giriyorsunuz ben bu kitap yüzünden kaç defa metrobüste durak kaçırayazdım
0 yorum
lala paşa

lala paşa

@lalapasa

Şaşırtıcı
Okuduğum tüm incelemeler kitabın hayal kırıklığı olduğuna dairdi. Sırf bu yüzden kitap hediye olarak gelene dek okumayı aklımdan bile geçirmedim ama hiç de hayal kırıklığına uğramadım... Albus Harry'ye layık 1 çocuk olmuş. Draco tam tahmin ettiğim gibi 1i olmuş, içinde olduğunu hep düşündüklerim açığa çıkmış... Yine birbirine bağlamalı oha bu buymuş dedirten olaylar silsilesi... Yalnız söylemem gerek ; favorim Scorpius :)
0 yorum
Oytun Burak Gökçen

Oytun Burak Gökçen

@oytunburakgokcen - İstanbul

Jack Thorne • Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Ne denebilir ki, ütopik dünyayı böyle güzel anlatan ve özendiren bir kitaba saygı duyulur...
0 yorum

Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Ginny: "Biliyor musun, ben Sırlar Odası'nı açtıktan sonra - Voldemort beni o korkunç günce ile büyüleyip de ben neredeyse her şeyi mahvettikten sonra -"
Harry: "Hatırlıyorum."
Ginny: "Hastaneden çıktığımda, herkes ben yokmuşum gibi davrandı, herkes benimle iletişimi kesti - tabii her şeye sahip olan çocuk dışında. O, Gryffindor ortak salonunda yanıma geldi ve bana bir el Patlamalı Pişti oynamayı teklif etti. İnsanlar senin hakkında bilinebilecek her şeyi bildiklerini sanıyor ama senin en iyi yanların gerçekten sessiz sedasız bir kahramanlık barındıran yanların - her zamanda böyle oldu bu. Demek istediğim şu ki bu iş bittikten sonra hatırla bu sözümü- bazen insanlar, ama özellikle de çocuklar, sadece Patlamalı Pişti oynayacak birini ister."

(Sayfa 311)
ataç ikon Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Harry: "Hem güzel hem korkunç bir şeydir gerçek, çok özen ister." Ginny ona şaşkın gözlerle bakar. "Dumbledore."
Ginny: "Bir çocuğa söylemek için ne tuhaf şey."
Harry: "O çocuğun dünyayı kurtarmak için ölmesi gerektiğine inanıyorsan pek de değil."

(Sayfa 62)
ataç ikon Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Harry: "Taşıdığın o isimler var ya - sana yük olmamalı. Albus Dumbledore'un da sıkıntıları vardı, malum - Severus Snape'e gelince, onun hakkındaki her şeyi biliyorsun-"
Albus: "İyi adamlardı."
Harry: "Büyük adamlardı, muazzam kusurları vardı ve biliyor musun - o kusurlar onları daha da büyük yaptı."

(Sayfa 344)
ataç ikon Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

"Albus Severus, sen Hogwarts'ın iki müdürünün isimlerini taşıyorsun. Bunların biri bir Slytherin'di ve büyük ihtimalle ömrümde tanıdığım en cesur adamdı."

(Sayfa 20)
ataç ikon Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Oktay Dinç

Oktay Dinç

@oktaydinc - Ordu

Sevdiklerimiz bizi asla gerçekten terk etmez, Harry. Ölümün dokunamayacağı şeyler vardır. Boya... ve hatırlar... ve sevgi.
ataç ikon Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap...
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
MİRA POTTER

MİRA POTTER

@mirapotter - Konya

VAV
Çıkar çıkmaz gidiyorum vuhuuuu griendalwald'a gidememiştim fakat çıksın buna hemen gidecem....
potterhead'ları göriyim beğenilerinizi bekliyorum potter severler .....
ataç ikon Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum