up
ara

Göl İnsanları

Evrim Sürecinden Bir Kesit - People of The Lake

Göl İnsanları Konusu ve Özeti

Göl İnsanları
Göl İnsanları kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Füsun Baytok
Yayınevi: TÜBİTAK Yayınları
ISBN: 9789754030860
Sayfa: 232 sayfa Basım Tarihi: 1998
Göl İnsanları'nda insanın fiziksel, sosyal ve düşünsel evriminin bir kesiti anlatılmakta. 2,5 milyon yıl önce yaşayan atalarımızın yaygın kanının tersine barışçıl varlıklar olduklarını öne süren elinizdeki kitap, insanlığın geçmişini, bugününü ve geleceğini merak eden herkesin ilgini çekecektir.
Uzel

Uzel

@uzel

Kitabın ilk birkaç bölümünde paleontoloji (fosilbilim/taşılbilim) ağırlıklı, sonraki bölümlerde ise antropoloji ağırlıklı olarak, evrimsel süreçler hakkında bilgi ediniyorsunuz. İlgiyle okudum ve çok şey öğrendim, öneriyorum.
ataç ikon Göl İnsanları
kitaba 10 verdi
3 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Çok fantastik ve inandırıcılıktan uzak
14.11.16 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Ben pek beğenmedim. Size eğer evrimle ilgiliyseniz bir yakın arkadaşımın yazdığı bilimsel bir kitap önerebilirim. Ben de yeni başladım okumaya çünkü yeni çıktı: İçimizdeki İzler: Yaşam, Evrim ve Biz. Pişman olmasınız.
14.11.16 beğen cevap
Uzel (@uzel)
İncelerim, teşekkürler.
14.11.16 beğen cevap

Göl İnsanları - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Uzel

Uzel

@uzel

Hem şempanzelerde hem de babunlarda avcılığı yapan temelde erkeklerdir. Ama benzerlik bu kadardır.

Babun erkekleri etkileyici yaratıklardır. Dişilerden çok daha iridirler ve güzel, sivri köpekdişleri vardır. Erkekler arasında genellikle hatırı sayılır bir gerginlik hakimdir ve her birey kimin lider olduğunu bilir. Oldukça iyi tanımlanmış bir hiyerarşi mevcuttur. Örneğin erkeklerden biri bir ceylan yavrusu yakaladığında, kurbanın sesini duyan diğer erkeklerin çoğu hemen orada toplanır. O andan itibaren gerginlik tepeye tırmanır ve et yemeği sonunda çoğu kez liderin elinde kalır. Belki bir erkekle kur yaptığı belli bir dişi arasındaki ve eğer arada bir et bulabilirse bir dişiyle yavrusu arasındaki dışında paylaşma diye birşey yoktur.

Şempanzelerdeyse durum farklıdır. Başarılı bir avcının oturup ganimetini cömertçe dağıttığını söylemiyoruz tabii, ama önemli ölçüde paylaşma mevcuttur. Bir şempanzenin hayvan avladığını görme şansını elde edenler, eğer kendi seçimini serbestçe yapabilseydi sakin bir köşeye çekilip ödülünü tek başına yemeyi tercih edeceği izlenimini edinirler. Ama babunlarda olduğu gibi burada da, kurbanın çığlıkları diğer şempanzelerin de olay yerinde toplanmasına yol açar. Avlanma çoğunlukla ortaklaşa yapılan bir iştir ve başarılı avcı için tek başına kalma şansı yoktur.

Şempanze ölü hayvanı ele geçirir geçirmez, etin tadına bakmak isteyen erkekler, dişiler ve gençler çevresini sarar. Ama babunlardan farklı olarak gerginlik pek yoktur. Çevredekiler, kendilerine de bir parça verilmesi için yalvarırlar. Yalvarmanın çeşitli biçimleri vardır: Ete sahip olanın gözlerinin içine bakmak, hıçkırmak, sahibince dişlenmekteyken ölü hayvana dokunmak ve dilenen bir insana şaşırtıcı bir benzerlikle avuç içi yukarı dönük olarak elini uzatmak gibi. İnsanla en yakın biyolojik akrabası arasındaki bu hareket benzerliği sadece bir rastlantı olamayacak kadar büyüktür.

(...)

Şempanzelerle babunlar arasındaki bu farklılığın sebebi nedir? Cevap büyük ihtimalle iki türdeki yetişkin erkeklerin birbirlerine 180 derece zıt davranışlarında yatmaktadır. Genç erkek babunlar yetişkinliğe adım atarken kendi gruplarını terk ederek komşu bir gruba katılırlar (bu primatlarda sık rastlanan bir davranıştır). Buna karşılık, yetişkinliğin eşiğindeki erkek şempanzeler doğdukları grupta kalırken bu kez dışarı göç edenler dişilerdir. Bunun sonucunda da bir babun grubu içindeki erkekler birbiriyle akraba değilken, aynı gruptaki erkek şempanzeler birbirinin akrabalarıdır; burada birbirlerine yabancı olanlar dişi şempanzelerdir.
ataç ikon Göl İnsanları
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum