up
ara
‹ Aeden - Bir Dünya Hikayesi

Aeden - Bir Dünya Hikayesi Kitap İncelemeleri

Lazarus

Lazarus

@lazarus

Sen hayatımın arka planına asılmalık bir esersin.
ataç ikon Aeden - Bir Dünya Hikayesi
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Senem

Senem

@kitapvekahve

Azra Kohen'in ilk okuduğum kitabı ve tek kelime ile harika. Dünya gerçeklerini, düzensizlik içinde ki düzeni, birilerinin çıkarları için şekil almış insanları, haksızlık karşısında paranın gücünü, kendi kendimizi göz göre göre zehirlememizden tutun aşkı,yaşamı her detayıyla anlatmış. Aslında evren bize tüm mucizesini, şifasını sunarken biz evreni düzeni yok etmek için nasıl çaba harcıyoruz tüm hepsi masal dünyasında bizleri bekliyor. Mutlaka okuyun :)
4 beğen · 0 yorum
Milena Mil

Milena Mil

@milenamil

Okuyun derim
İlk 120 sayfasında sıkılıyorsunuz fakat kitabı bırakmayın derim; sonrasında akıcı ve içine alan bir deneyim sunuyor. Aslında kitapta olan olaylardan çok vermek istediği mesajlar dikkat çekiyor. Bahsettiği her konuyla ilgili araştırma yapmak isteyenler için dipnotlar mevcut. Okuduğum ilk fantastik kitap olmasına rağmen etkileyici diyebilirim.. spoiler olmasın ama sonu pek tatmin etmedi☺️
3 beğen · 0 yorum
Bu yazarın okudum ilk kitabı bir arkadaş tavsiyesi ile aldım bilim kurguyu da severim hani sonra okumaya başladım ama nasıl sıkıldım anlatamam başları fena sıktı. Sonra 100. sayfayı geçtikten sonra beni biraz içine almaya başladı. İlerledikçe ve hatta sona yaklaştıkça iyice içine girmeye başladım. Bundaki en büyük etkende yazarın bir hikaye altında vermek istediği fikirdi. Bir süre sonra hikayenin arkasında ki fikri görmeye başlıyorsunuz bu sizin düşünmenizi ve bazı soruları kendinize sormanızı sağlıyor. Ama sonunu beğenmedim çok basit bitiyor gibi geldi. Sanki geçiş eksik gibi yada ne bileyim anlatamıyorum. En iyisi okuyun siz karar verin
1 beğen · 0 yorum
H. Alper KIRICI

H. Alper KIRICI

@halperkirici

Deneyimleyin derim.
Aeden, yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Neden bu kitabı okumaya başladığımı bilmediğim gibi, bu kitabın nereden elime geçtiğinide zerre hatırlamıyorum. Am iyi oldu hemde çok iyi oldu bu kitabı okumam. Bu türü unutmuşum. Kitabı okumaya başladığımda, devrik cümlelerden; "Buda ne böyle, ne okuyorum ben" gibi şüpheli bir kaç soru sonucu her zamanki gibi malum sitemiz neokur.com'a girip hakkında birkaç yorum okudum. henüz kitabın çok başında olduğumdan olsa gerek yazılanlarla bağ kurmam güç oldu.
@halenin-haresi kitabın içindeki gezi olaylarına kadar meseleleri ele alma tarzına değinmiş ve dünya görüşünü tek bir kitaba sığdırmak için uğraştığını yazmış ve sonuçta ta kitabı bir daha yazarın kitabına okumamacasına beğenmediğini söylemiş. Bunun haricinde yorumlarda hep önceki fi pi çi kitapları ile ilgili yorumları okudum.

Ne politik bir kitap okumak istiyordum ne de konu bütünlüğü içerebileceğinden önceki kitapları okunmadan anlamı olmayacak bir serinin sonuncu kitabını zamansız okumak. O yüzden kitabı bırakmayı bile düşündüm.

Ama bu gün son cümlesini okuduğum kitabı büyük bir keyifle kapatırken kendimden bu kadar çok şeyin geliştirilerek ele alındığı bir eseri bitirmenin mutluluğunu yaşıyordum. Yeni bir arkadaş kazanmış gibiydim. Hep göz ardı ettiğimiz yada kanıksadığımız çirkinlikleri çarpıcı bir şekilde ele almış kafamıza kakmıştı yazar. Bununla birlikte demek istediğini demiş ve bolca da UMUT vermeyi başarmıştı. Sonrasında ise formata layık olup hikaye örgüsünü harika bir şekilde biçimlendirmişti.

Teşekkürler Azra Kohen, yeni yazacakları okumak için sabırsızlıkla bekliyorum. Tabi sonraki kitaplarım da belli oldu bu arada.

İnsanlığa dair içinde umut besleyen tüm arkadaşlara bu kitabı deneyimlemelerini gönülden tavsiye ederim.
2 beğen · 0 yorum
Gokhan

Gokhan

@gokhan832

Aeden ve dünyamız
Tek kelimeyle derin incelikli kafa yorulmuş bir kurgusu var. Sisteme karşı fantastik bir yanıt türün en iyi örneklerinden. Çok beğendim ve sanıyorum devamı da var.
ataç ikon Aeden - Bir Dünya Hikayesi
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
thebookthief

thebookthief

@tcbasakgurel

Akilah Azra Kohen'in kitaplarını severek okuyorum. Kitaplarının konusundan daha çok anlatım tarzını ve yaptığı göndermelerini seviyorum. ''Aeden'' masalımsı bir anlatımla kurguda olsa acı gerçeklerle dolu bir kitap. Kohen yine bu kitabında da yer yer göndermelerde bulunmuş. Özellikle ''kızlı erkekli'' kısmı çok hoşuma gitti. Aslında hepimiz dünyamızda hayvanlara, çocuklara neler yapıldığını çok iyi biliyoruz. Ama görmezden geliyoruz. Farkındalık kazanmak için herkesin okuyup bir şekilde harekete geçmesi için okunmalı.Tavsiye ederim.
ataç ikon Aeden - Bir Dünya Hikayesi
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Aeden
AEDEN icin kafamdakileri toparlayıp neler yazsam bilemedim.Azra Kohen ile Fi_Ci_Pi serisinde tanıştım ki ben AEDEN adlı kitabı çok daha önce almıştım demek ki okuyup bitirmek bugüne kismetmis.
Arka kapakta yazdığı gibi "Masalla gerçeği ayırt edebilecek okurlara" demiş yazar.
Bu cümleye aynen katılıyorum.Masalimsi bir anlatımla cok guzel bir kurgu okuyorsunuz.Kitabin ilķ sayfalari bana masalimsi geldi.Sonje ve Numi ???? ben Sonjeyi kadin Numi 'yi ise erkek olarak algıladım her defasında nedendir bilmiyorum.Halbuki Sonje çok yakisikli bir erkek Numi ise Guzel bir kadındır.Yaşadıkları AEDEN farklı bir gezegen.Mor bir gunesleri,turuncu renkte ayları var.Aylarının adı Ütopya.Utopyanin büyük uydusu Mu ve küçük uydusu Uygur var.Ve ilginizi çeker mi bilmem AEDEN çok farklı bir ye okuyunca göreceksiniz.
Okurken bazı sayfalardan alıntılar paylaştım hikayemde.Bir roman kurgu da olsa bir şekilde kendi doğrularını yansıtıyor diye düşünüyorum.
???Hayvanlar üzerine yapılan deneyler,Organ mafyasına düşen küçük bedenler,saglik dağıttığını düşündüğümüz aşılar.... neler var neler bu kitapta.Eğitim,çevre,beslenme vs. kitabin içeriğinde bulabileceğimiz konular.Yazar hepsini harmanlamis çok güzel bir şekilde kurgulayip sunmuş bize.
Tavsiye edermiyim ben bu kitabi.Illaki ederim.Okuyup beğeneceğinizi düşünüyorum
7 beğen · 0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Azra Kohen' nin Fi-Çi-Pi kitaplarıyla tanıdım. O dönem kitaplarını severek okumuştum. Özellikle yeni Türk kadın yazarları okuyup, destek olmayı seviyorum. Aeden, kitabını yaz kitabı olarak okumaya başladım. Bir yandan kitabı okurken bir yandan da kitapla ilgili yorumları okudum. Kitabın okuyucu kitlesi genel olarak kitabı çok beğenmiş. Aynı şeyi ben maalesef söyleyemeyeceğim.
Yazarın dünya meseleleriyle ilgili tüm derdini bir kitap içerisinde anlatmaya çalıştığını düşünüyorum. Öyleki dünyada yaşanan düzensizliğin listesini yapsak her hangi bir konu bu kitabın dışında kalmaz. Ben yazarın bana sunduğu dünya içerisinde bir okuyucu olarak çıkarım yapmayı severim. Sanki bu kitap, dünya meselelerinden bir haber bir kitleye yazılmış gibi bir kitap. Oysa azıcık duyarlı, haberleri takip eden herkesin kolaylıkla haberdar olacağı konuları, altını çize çize anlatmış yazar. Hemde yarattığı ütopik dünyanın içine girmenize engel olacak bir dil kullanmış. Dil ne günümüze ait bir dil, ne de masalsı, edebi bir dil kullanılmış. Tam hikayenin gidişatınıza kendinize kaptıracaksınız, bir kelime, bir cümlesi ile okuyucuğu yarattığı dünyadan koparacak hamleler yapıyor. Dünya görüşünü anlatmak için kurduğu dünyada tevekkül, gezi olayları, Atatürk, mit vs.. Kurduğu yapı o kadar karmaşık ki, ne karakterle özdeşlik kurabiliyorsunuz ne de kendi çıkarımlarınızı yapıyorsunuz. Acemice kurgulanmış, kurgu içinde boşluklar olan bir kitap olmuş. Öyle yoğun bir düşünce fırtınası var ki daha bir tanesini ile ilgili fikriniz oluşmadan diğer bir meseleye geçiyor. Belki de bir çok kitaba konu olacak durumları tek bir kitaba topladığı için yaşanmış bu karmaşa..
Yazacak, eleştirecek çok şey var. Bir daha Azra Kohen okur muyum? Hiç sanmıyorum.. Biraz popüler kültür, fazlaca reklamla abartıldığını düşünüyorum. Onu severek okuyan okuyucu kitlesinede saygım sonsuz.. Ama zamanımı listemdeki diğer kitaplara ve yazarlara ayırmayı daha doğru buluyorum.
8 beğen · 1 yorum
Sibel ahu (@sibelahu)
[silindi]
10.03.18 beğen cevap
Sonay Ç.

Sonay Ç.

@ponnik

Çocuklara hikaye
Fi yi de dizisi çekilmese okumayacaktim aslında. Karakterleri düşünürken okudum. Ozan Güven'i, Serenay Sarıkaya' yı... Yoksa kitabın anlatımını pek begenmemistim. Bir gazla bu kitabı da aldım ama hakikaten zaman kaybı hissettirdiği.
2 beğen · 0 yorum
m__e__r__v__e

m__e__r__v__e

@mervec

fi çi pi serisinden sonra merakla beklediğim bir kitaptı..ilk sayfalarında biraz adapte olamasamda kitaba sonlara doğru bitmesin istedim..müthiş bir farkındalık yarattığını, yaratacağını ve bu yüzden herkesin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum aeden i....
9 beğen · 0 yorum
fisun

fisun

@fisun

Fi Ci Pi serisinden sonra yazarı cok merak etmeye basladım. Fuar sırasında bir konusmasını dinleme şansım oldu. Yaydıgı pozitif enerji ve sorulara verdigi cevaplarla gönlümü fethetti. Aeden i de hemen okuma kararı verdim.
Aeden ilginc bir kitap. Hic bilmedigimiz canlıların oldugu bir gezegende baslıyor konu. Buralar hem biraz zorlayıcı hem de biraz yavas ilerliyor. Ama ne zaman ki Numi ve Sonje Dünya ya geliyor, o zaman olaylar da son derece tanıdık ve ilginc olmaya başlıyor.
Dünya da yapılan korkunç hatalar anlatılıyor aslında. Bir kişisel (belki de toplumsal) gelisim kitabı olarak degerlendirmeme ragmen, başarılı olay örgüsüyle bunu bir masal havasında sunuyor bize.
Kurgusunda iki yerde kopma varmıs gibi hissetsem de ben çok begenerek okudum. Okunmasını tavsiye ederim..
14 beğen · 0 yorum
SweetHexe

SweetHexe

@glbn

Sorgulayan, insanların kendisiyle yüzleşmesini sağlayan kitap..
Basta kendimi kitaba vermeye çok zorlandım, en basta ne okuyorum bu ne, gibi sorular sordum. Çok fazla bilinmedk sözcükler kullanılıyor. Ama ikinci bölüme girdikten sonra hepsini anlamaya baslıyorsun, olaylar örgüsü.sıralanmaya baslıyor. İnsanların aslında çok acımasız oldgnu, materyalist oldgnu ve bu sebeple manevi değerleri sevgiyi tamamen unuttuklarını gözler önüne seriyor. Aslında bu kitabı özellikle zenginler, iş adamları siyasetçiler okumalı. Görmemişler kendilerini nelere sebep olduklarını.
Günümüz ülkesine yapılan göndermeler de gözden kacmıyor değildi, eğlenceliydi :) okuyun, yüzleşin, sorgulayın ve insansı değil insan olun.
8 beğen · 0 yorum
Yasemin Yılmaz

Yasemin Yılmaz

@An4sTeK

Okumaya ve kitaplıkta bulunmaya değer görülüyor , henüz alıp okumadım ama en kısa zamanda almayı düşünüyorum
ataç ikon Aeden - Bir Dünya Hikayesi
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Azra Kohen'in Fi-Çi-Pi serisini okumuş biri olarak merakla başladığm Aeden'de bambaşka bir dünyayla karşılaştım . Kendi hayat felsefesini , insanın içinde bulunan potansiyele inancını , yaşama ve yaşayana verdiği değeri , tüketimin üretimden Beslendiginin farkındaliligini ve hayatın deneyimleyebildiklerimizden ibaret olduğunu tekrar mesaj olarak vermiş bize Azra Kohen . Ancak bu seferki kurgu dünyaya bambaşka bir yerden bakılarak oluşturulmuş. Bu perspektiften bu derece ilkel görünüyor olmamız üzücü tabiki . Aedenlilerin insanlara dair tespitleri ve bizi evrimin ilk basamağındaki ilkel insansılar olarak nitelendirmeleri kendi gerçeğimizle yüzleşmemiz açısından çıkarım yapmak için gayet yerinde .
10 beğen · 3 yorum
Sibel (@sibelbaris)
Kitabın özünü anlamış bir okuyucu tadında harika bir değerlendirme olmuş
08.02.17 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Daha 200 sayfasını okuyabilmiş biri olarak sonunu merak ediyorum, ilk sayfalarda çok sıkılmıştım ama şimdilik iyi gidiyor. Teşekkürler..
08.02.17 beğen cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
Teşekkür ederim @sibel-baris :) Ergün Bey kitaın devamı niteliğinde "Dinle Beni" ve "Nakar" kitapları geleceği için tam anlamıyla sonlandırılmamış Aeden .
09.02.17 beğen cevap
/ 2