up
ara

Yeşil Mürekkep

Yeşil Mürekkep Konusu ve Özeti

Yeşil Mürekkep
Zerdüşt'ün Sırrı kitabının da yazarı Osman Balcıgil tarafından kaleme alınan Yeşil Mürekkep kitabı Roman (Yerli), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Destek Yayınları yayınevinden 2016 yılında 9786053111795 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yeşil Mürekkep isimli kitap 408 sayfadan oluşuyor. Yeşil Mürekkep kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786053111795
Sayfa: 408 sayfa Basım Tarihi: 2016
Sabahattin Ali, Bulgaristan'a kaçmasını sağlayacak kişŸinin istihbarat ajanı olduğunun farkına varamadı. Kendisini, adı ölüm olan o dipsiz kuyuya bıraktı."Kuyucaklı Yusuf", "İçimizdeki şžeytan", "Kürk Mantolu Madonna", bir dolu öykü ve çoğu şŸarkı olacak şŸiirler yazamayacaktı artık. Devlet eliyle öldürülecek, "Ankara" isimli yeni romanı da yarım kalacaktı. BaşŸkentte devletin acımasız çarklarının nasıl döndüğünü, siyasilerin ve bürokratların kirli ellerinin nerelere uzanabildiğini yazacaktı mümkün olsa.Yazamadı.BaşŸına indirilen bir odun parçasıyla, kanlar içinde yığıldı yere. YeşŸil mürekkepli dolmakalemi düşŸtü cebinden. Çantasından, yeni romanının sayfaları savruldu etrafa. Yazıları yetim kalmışŸtı. Biricik kızı Filiz de öyle. Gözleri bir daha açılmamak üzere kapanırken, cüzdanında güzel Aliye'nin fotoğrafları da ağlıyordu.Kısacık bir hayata, nesilden nesile miras kalacak eşŸsiz eserler sığdırmayı başŸarmışŸ, vatansever bir aydındı Sabahattin Ali. Yazılarıyla haksızlığa, baskıya ve dayatmalara başŸkaldıran, aşŸka ⺟ık bir sevda adamıydı."Ela Gözlü Pars Celile"nin yazarı Osman Balcıgil'in kaleminden dökülen "YeşŸil Mürekkep" acılı kuşŸağın mücadelesini tarihe not düşŸen emsalsiz bir roman.
Yağmur Yavaşoğlu

Yağmur Yavaşoğlu

@gyagmuryavasoglu

Sabahattin Ali
"Sabahattin Ali" romanı olarak da geçen bu romanın herkesin kütüphanesinde bulundurması gereken eserlerden birisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü yazar Sabahattin Ali'yi anlatırken dönemin olaylarını gerçekçi bir şekilde biz okurlara yansıtmayı başarmış. Aynı zamanda yazar okuyucuya karakteri karalamadan tanıtmayı da başarmış.
Kitapta gerçek üstü bir olay olmadığı gibi her şeyi doğal ve akıcı bir şekilde anlatan yazar okuyucuyu esere başarılı bir şekilde çekmeyi başarıyor. Okurken kendinizi kaptırdığınız bu kitap sizi anlatılan karakteri sevmeye zorlamıyor. Aksine size o karakterin sanki yıllardır yanında olan bir dostu olarak eşlik etmenize yardımcı oluyor.
Kitaba başladığınız zaman karşınıza ilk olarak kitabın son kısımlarında olan bölümlerden bir kaç kesit çıkıyor. Bu da okuyucuda merak uyandırıyor. Aynı zamanda yazarın ustaca kurduğu cümleler ve kitapta geçen bazı kelimeleri sayfanın altında bulabilmeniz de okuyucu için bir artı olmuş.
Kitapta asıl anlatılmak istenen ülkemizin geleceği için önem teşvik eden bu aydın insanların çektiği zorlukları bizlere anlatmak ve fikir sahibi insanları susturmak için çevrenin onlara yaptıklarını göstermek. Ve ne yazık ki yazar hala bunların devam ettiğini biz okuyucuların fark etmesini sağlıyor.
Bir kitabın kapak tasarımı ise sade ve göz yormayacak şekilde tasarlanmış. Ayrıca sayfaların kenarları hafif oval olduğu için su gibi akıp giden okuma serüveninizde parmaklarınızda kağıt kesiği olması da engellenmiş.

Uzun lafın kısası doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar temalı bir eser olmuş.
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
Gülşah Hamzaçebi

Gülşah Hamzaçebi

@Gulsahhamzacebii

Osman Balcıgil'in okuduğum ilk eseri olması sebebiyle hem yazarla hem de bahse konu eserin odağı Sabahattin ALİ ile çarpıcı bir tanışma oldu benim için. Kitabın dili yalın içeriği ise bir o kadar dolu. Sabahattin Ali'nin yaşamı, eserlerinin doğuş hikayeleri , ilham aldığı kişiler , ustası Nazım HİKMET ve daha nice anektotlar. Bir yandan sayfalar arasında sürüklenirken diğer taraftan not alma telaşına düştüm. Kuyucaklı Yusuf'un doğuşu, karakterlerin oluş aşamaları ve dönem şartları derken İçimizdeki Şeytan doğuveriyor yeşil mürekkepli kaleminden Sabahattin'in. Ve Tabi ki bu serüvene yanı başında gibi şahit oluyorsunuz. Kitabı Bitirir bitirmez diğer eserleri bambaşka bir bakış açısıyla tekrar okumak, kucaklamak isteği canlandı içimde.
Sabahattin'e gelince. Aydın olmak, Fikir üretmek, yönetimi eleştirirken nasıl tam olarak muasır medeniyetler düzeyine hatta üzerine çıkılabilir yorumu dolanması mıydı suçu ? "Devlet eliyle okutulup yine tekrar devlet eliyle hunharca katledilmesi peki ?" İçler acısı okudukça beyninizde hissedebiliyorsunuz sancıları.. 2 dünya savaşı, soğuk savaş dönemi ve dönem Türkiyesi'ne tarih kitaplarında yazmayan bir pencereden bakıyorsunuz adeta.
Okuyun mutlaka öyle ki bu satırlar uğruna verildiyse o dolu dolu hayatlar ve hala izlerini sürdürüyorsa okuyarak yaşatalım yeşil mürekkepli o kalemi...
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

#kitapyorum

YEŞİL MÜREKKEP

Osman Balcıgil
Destek Yayınları
408,sayfa

41 yıl süren bir hayat,devlet tarafından okutulan bir aydın ve yine devlet tarafından sırf çıkarlara ters düştüğü için öldürülen ve bir çoğumuzun sadece kitaplarından tanıdığı Sabahattin Ali'nin hayatını büyük bir zevkle okudum.Duru ve dokunaklı bir dille yazılmış harika bir yaşam öyküsüydü.

Evet sadece kitaplarından tanıyoruz dedim çünkü ben ve benim gibi birçok insanın Sabahattin Ali ile ilgili bildiklerimiz birkaç paragrafı geçmeyecek kadardı ne yazık ki.Ta ki bu kitabı okuyana kadar...

Yazılarıyla haksızlığa,dayatmalara,baskılara başkaldıran aşka aşık bir sevda insanıymış Sabahattin Ali.
Osman Balcıgil, Sabahattin Ali'nin yazarlığa başlama hikayesini, öğretmenlik yaptığı yılları,hapishane günlerini, aşklarını ve yaşadığı zorlukları anlatıyor Yeşil Mürekkep kitabında.

Sabahattin Ali,Nazım Hikmet'e yazdığı mektuplardan birinde şöyle demiş:"Şuan inan ki,senin dostun olmakla değil,sadece seninle aynı devirde yaşamış olmakla övünüyorum."
Ben de Osman Balcıgil ile aynı devirde yaşamış olmaktan, onun kalemi ile tanışmaktan büyük bir övünç duyduğumu söylemeden edemeyeceğim.Yüreğinize sağlık Osman bey.

Yeşil Mürekkep, kütüphanenizde mutlaka olması gereken bir kitap,okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum...
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba 10 verdi
11 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Sabahattin Ali
@destekyayinlari iki ay kadar önce kendi yayınlarından 5 kitap paylasana istediği kitabi hediye göndereceklerini söylemişlerdi.Paylaşımımı yapmis hemen ardindan Dm den ulasip bilgilerimi almışlardı.Tabi ben nasıl mutlu mesut????? Kitabımın geldiği gün de paylasmistim sizinle ama okuyup bitirmek bu güne kısmet oldu.#okudumbitti
@osmanbalcigil kalemine saglik??? öyle akıcı bir dille aktarmış ki elimden birakamadim kitabi.Bu kitabi secmekle doğru bir karar verdigimi anladım tavsiye edeceklerim listesine girdi✌✌✌✌
Gelelim kitabin içeriğine #yesilmurekkep Sabahattin Ali romani. Bu kitabi okuduktan sonra anladım ki sürekli paylasimlarda gördüğüm #kuyucakliyusuf #icimizdekiseytan #sircakosk #yenidunya #canimaliyeruhumfiliz ve daha önce okudugum #kurkmantolumadonna kitabini tekrardan okumaya karar verdim.
Bu kitapta kimler yoktu ki #nazimhikmet #nihalatsız #aziznesin Sabahattin Ali ile aralarındaki mevzular okunmaya değerdi. Kitap sadece yazarın hayatını değil Türkiye tarihine de ışık tutmuş o bakımdan yakın tarihe ilgi duyanlarda okumalı bu kitabi.
Kısacası daha öncesinde Sabahattin Ali yi sadece bir kac kitabından tanırken şimdi o kitapların yazilma hikayelerini öğrendim.Aşkları ,yazarlık hayatı,defalarca hapise girip çıkması bir yuva kurma telaşı ve arkadaşları hepsi bu kitapta okuyunuz efendim.
#osmanbalcıgil #sabahattinali #yeşilmürekkep
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba 9 verdi
6 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
24.06.17 beğen cevap
RETA

RETA

@duyguuu

Sabahattin Ali..
Kitaplarını severek okuduğum bir yazarın gerçek yaşam öyküsünü okumak, onun düşüncelerini bilmek, umutlarıyla umutlanmak, sevinçleriyle sevinmek ve üzüntüleriyle üzülmek..
Sonunun nasıl olacağını bile bile her sayfa çevirişimde daha farklı bir son hayal ettim içim buruk bir şekilde. Her şeye rağmen düşüncelerini söylemekten vazgeçmeyen eğer vazgeçerse en başta kendine ihanet edeceğini düşünen hırslı, inatçı ve idealleri olandı Sabahattin. (doğru söyleyipte dokuz köyden kovulan)
Tarih sadece tekerrürden ibaret evet.. Biz ne kadar yazıp döksekte 'sözde' bişeyleri değiştirmeye çalışıyor gibi gözüksekte tarih yine tekrar edecek.
Artık bu coğrafyanın havasından mıdır suyundan mıdır bilemem ama bu şekilde devam edildiği sürece kültürel anlamda gelişme gösteremeyeceğiz. Ve kültürel anlamda gelişmenin/büyümenin olmadığı düşüncelere ket vurulduğu bir ülkede hiç kimse bana büyümeden bahsetmesin. Bize yeni yollar yeni köprüler değil; hür bir vatan ve o hür vatanda var olacak hür sesler lazım..

"Yanlışlardan arınmayı, çağdaş uygarlık düzeyini yakalamayı hedefleyen ülkeler için Sabahattin Ali gibi evlatlara sahip olmak kuşkusuz çok önemli ve değerlidir. Ülkemiz, malesef, bu medeniyet düzeyini yakalamaya henüz niyetli değil."
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba puan vermedi
10 beğen · 4 yorum
utku (@morpheusu)
Sabahattin Ali bu ülkenin vicdanıdır.Geçmişidir ,geleceğidir.(Banada okumayı sevdiren yazardır)
23.08.17 beğen cevap
Birgül zirek (@birgulzirek)
Ayrıca Sabahattin Ali ve suçu sadece yazmak olan diğer katledilen, sürgün edilen yazarlar bu ülkenin kanayan yarasıdır.
23.08.17 beğen cevap
RETA (@duyguuu)
Ve utanç kaynağıdır @birgul-zirek kesinlikle @morpheusu
23.08.17 beğen cevap
utku (@morpheusu)
evet Birgül zirek başkalarıda var belki ama Sabahattin Ali'nin yarası kapanmaz.kendisi de farkındaydı zaten halimizin. hani demişti ya:''Bu ölü toprakların üstünde hiçbir şey ölmek ve öldürmek kadar kolay değildir.'' maalesef öyle
23.08.17 beğen cevap

Yeşil Mürekkep - S41

Ordudan zorunlu olarak terhis edilenlerle,iş alanlari daraldığı için işsiz kalanlar birleşince ,kahvehaneler insanla dolup taşmaya başlamıştı.
nlgnycydncr tarafından eklenmiştir.
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Carl Ebert, Nazi Almanya’sının darbesini yemiş bir sanatçıydı.
Ebert’in bir sonraki kariyeri opera olmuştu.
Berlin Şehir Operası’nı başarıyla yönetmiş, bu arada birçok esere imza atmıştı.
Ebert, artık dünyanın tanıdığı ve önünde şapka çıkardığı bir sanatçıydı.
Naziler tabii ki kıymetini bilemezdi Ebert’in. Onlar iki tür insandan anlarlardı; Kendilerinden yana olanlar, kendilerine karşı olanlar.
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Gazetelerin verdiği haberlere göre, Sabahattin Ali’nin cesedi 16 Haziran 1948’de bir çoban tarafından bulunmuştu.
Parmaklarını da kullanarak bir hesap yaptı genç adam. “Öldürüldükten iki buçuk ay sonra bulunmuş” diye söylendi.
Birkaç hesap daha yaptı ardından. Ne hikmetse, Sabahattin’e dair haber, bulunduktan üç ay sonra kamuoyuyla paylaşılmıştı.
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Sana yazmak benim için hiç olmazsa kitap okumak kadar lazım...
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Tam da Rasih Nuri İleri’nin düşündüğü gibi oldu.
Cinayet işlediğini itiraf eden Ali Ertekin, sadece dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Bunun iki Ali’nin sözde katili elini kolunu sallayarak dışarıya çıktı, aramıza karıştı.
Esasen, Sabahattin Ali’nin işkencede yok edilmesi ile istihbarata çalışan bir eleman tarafından kafasına bir odunla vurularak öldürülmesi arasında büyük bir fark yok.
Önemli olan, iyi yetişmiş beyinlerin, en verimli çağlarında, siyasal iktidarlar tarafından hayatından bezdirilmesi, ülkelerinden kaçacak noktaya getirilmesi.
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Sabahattin Ali’nin öldürülmesinin üzerinden geçen bunca süre içinde, Türkiye’yi yönetenler, Sabahattin Ali’ye davranıldığı gibi davranmamayı seçip, ülkemizin rotasını medeniyete doğru çevirebilirlerdi. Çevirmediler!
Tersine, istinasız bütün siyasi iktidarlar, bilafasıla, aynı hatayı sürdürmeyi seçtiler.
Bu gün de durum farklı değil!
Havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez, üzerinde yaşadığımız topraklar, tıpkı yüz otuz iki yıl öncesinde olduğu gibi, Sabahattin Ali’nin döneminde de, bugün de, aklın peşinde koşan evlatlarını yok etmeyi sürdürüyor.
Ne yazık!
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Cansu Doğan

Cansu Doğan

@cansudogan7146

 paylaşım fotoğrafı
Yeşil Mürekkep, Sabahattin Ali ile güzel bir yolculuğa çıkmak isteyenlere önerimdir :)
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
27 beğeni · 10 yorum beğen ikon
Semih Oktay (@semihoktay)
Okudun mu YEŞİL MÜREKKEP başlıklı bu kitabı Cansu? Okuyacak mısın yoksa? Ve bu başlık bana sanki bir şey hatırlatacak gibi! Neydi,neydi?!..Aziz Nesin Ağabeyimizin anlattığı Sabahattin Ali ile ilgili bir hatırası idi bu,eveet!..Ve bu hatıra Sabahattin Ali'nin katledilmesinden hemen sonra geçmişti Aziz Nesin'in başından...
25.04.18 beğen 1 cevap
samet (@samet1905)
hep si çok güzel kitaplar
25.04.18 beğen cevap
Esranın Dünyası (@esranindunyasi)
Yeşil Mürekkep :) bir oturuşta yarısını okumuştum :)
25.04.18 beğen cevap
RETA

RETA

@duyguuu

Ahh 'ADALET' sen bu diyarı terkedeli kaç bin sene geçti? paylaşım fotoğrafı
Ahh 'ADALET' sen bu diyarı terkedeli kaç bin sene geçti?
"Senden ayrılalı bir saat bile olmadı Ayşe, bu kadar kötü olduğum, yaşamaktan bu kadar bıktığım bir gecem daha yoktur.
Niçin ölmemeli Ayşe, niçin hayat dedikleri bu korkulu rüyayı görmekte bu kadar ısrar etmeli...
Hayatın bazen çok tatlı olduğunu itiraf ederim. Fakat herkes için değil. Mesela ben hayatımın bilançosunu yapsam, bütün ömrümdeki zevkli anlar ihtimal bir hafta bile tutmazlar.
Benim gibi ölünceye kadar her gününü kendine zehir edecek yaradılışta olanlar ne diye yaşasınlar?"
ataç ikon Yeşil Mürekkep
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon