up
ara

Geliştiren Anne - Baba Kitap İncelemeleri

kaynak kitap
İçeriği ve tüyoları ile tam bir kaynak kitap niteliğinde. Ödünç alarak okuduğum bu kitaptan bir tane alıp kütüphaneme koyacağım. Dönem dönem okuyacağım. Tavsiye edilenlerin tamamını yapmak mümkün olmasa bile %50'yi başarabilirsem ben ve ailem için çok büyük kazanç olacak. Anne baba olacaklara, yeni anne babalara ve tecrübeli anne babalara tavsiye ederim.
ataç ikon Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi
0 yorum
Seda BOYACIOĞLU

Seda BOYACIOĞLU

@sedathereader

Çok değerli bir kitap yazmış yine Sayın Doğan Cüceloğlu. Çocuk yetiştirmenin sadece davranışla değil tavır ile ilgili olduğunu ortaya koyarak durumlara bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşmanın önemini anlatıp örneklerle de somutlaştırıyor zihinlerde. Çocuğu geliştirmenin anne-babanın kendini geliştirmesinden geçtiğini belirterek de çok önemli bir sav sunuyor. Çocuk odaklı yaklaşımdan kendi ve aile odaklı bir yaklaşıma geçmenin önemini, böylece çocuğun da gelişiminin sağlanacağını anlatıyor bizlere. "Ebeveynlikle ilgili sadece tek bir kitap okuyacağım, ne okusam?" diye sorsalar kesinlikle bu kitabı önerirdim.
ataç ikon Geliştiren Anne - Baba
kitaba 9 verdi
0 yorum
m__e__r__v__e

m__e__r__v__e

@mervec

Doğan Cüceloğlu ne yazsa okuyacağım birisi olduğu için gene çok keyif alarak okudum bu kitabını da...Sevgi dolu ve kendine güvenen bir çocuk yetiştirmek için başvurulacak kitaplardan biri...
ataç ikon Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Geliştiren anne-baba
Çocuk eğitimi konusunda rehber niteliğinde bir eser. Kucağımızda tuttuğumuz çocuğun özünde nasıl biri olduğu sorusu ile başlıyor kitap.

Kültür şablonu kavramına Gerçek Özgürlük kitabında geniş bir yer veren yazar bu kitapta da değinmiş. Çocukların yetişmesi esnasında kültür şablonunun etkisinden kurtulamazsak çocuklar sağlıklı birer birey olarak yetişemez ve gelişemezler.

“Başkaları ne der” düşüncesi çerçevesinde yaşamakla saygı ve güven kültürü ile yaşamak arasındaki farkın ne kadar büyük olduğu tartışılmazdır. Bunun için kendi kendimize şu soruyu sormamız gerek “Kaygı mı Güven mi”. Özellikle bir çocuğun eğitimi sırasında olumlu bildirimin ne kadar önemli olduğu bu bölümde anlatılıyor.

Denetleyen anne baba olmak mı, geliştiren anne baba olmak mı? Sürekli çocuğu denetlemek mi, yoksa çocuğun yapmasını istediğimiz davranışları anne-baba olarak bizim yaparak onlara örnek olmamız mı?

Geliştiren anne baba olmanın yolunun ebeveynlerin kendilerini geliştirmesinden geçtiği konusu kitapta detaylı anlatılmış. Eğer siz de Geliştiren Anne Baba olmak isterseniz bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitabı okuduktan sonra zaman zaman elinize alıp tekrar incelemek kitabı okurken edinilen farkındalığın devamı adına iyi olur diye düşünüyorum. Tam anlamıyla bir başucu kitabı. Tavsiye ediyorum.
ataç ikon Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi
0 yorum