up
ara

Geliştiren Anne - Baba Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Geliştiren anne-baba
Çocuk eğitimi konusunda rehber niteliğinde bir eser. Kucağımızda tuttuğumuz çocuğun özünde nasıl biri olduğu sorusu ile başlıyor kitap.

Kültür şablonu kavramına Gerçek Özgürlük kitabında geniş bir yer veren yazar bu kitapta da değinmiş. Çocukların yetişmesi esnasında kültür şablonunun etkisinden kurtulamazsak çocuklar sağlıklı birer birey olarak yetişemez ve gelişemezler.

“Başkaları ne der” düşüncesi çerçevesinde yaşamakla saygı ve güven kültürü ile yaşamak arasındaki farkın ne kadar büyük olduğu tartışılmazdır. Bunun için kendi kendimize şu soruyu sormamız gerek “Kaygı mı Güven mi”. Özellikle bir çocuğun eğitimi sırasında olumlu bildirimin ne kadar önemli olduğu bu bölümde anlatılıyor.

Denetleyen anne baba olmak mı, geliştiren anne baba olmak mı? Sürekli çocuğu denetlemek mi, yoksa çocuğun yapmasını istediğimiz davranışları anne-baba olarak bizim yaparak onlara örnek olmamız mı?

Geliştiren anne baba olmanın yolunun ebeveynlerin kendilerini geliştirmesinden geçtiği konusu kitapta detaylı anlatılmış. Eğer siz de Geliştiren Anne Baba olmak isterseniz bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitabı okuduktan sonra zaman zaman elinize alıp tekrar incelemek kitabı okurken edinilen farkındalığın devamı adına iyi olur diye düşünüyorum. Tam anlamıyla bir başucu kitabı. Tavsiye ediyorum.
ataç ikon Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi
0 yorum