up
ara

Geliştiren Anne - Baba Paylaşımları

 paylaşım fotoğrafı
Yeni kitabım
2/30
ataç ikon Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha
https://www.resimag.com/

"Kendinizi geliştiremezseniz çocuğunuzu da geliştiremezsiniz. Önceliğiniz kendinizi keşfetme ve geliştirme olmalıdır. Çocuğunuzun hayatındaki en güçlü rol model, en güçlü tanıksınız."

---------

"İnsanın anavatanı çocukluğudur."

---------

"Bir toplum, çocuklarına duyduğu saygı kadar uygardır."

---------

""Kızını dövmeyen, dizini döver!", "Dayak, cennetten çıkmadır!" gibi sözler, korku kültüründen kaynaklanır.

Ailedeki bu tavır, okulda eğitim ve işyerinde yönetim anlayışında da boy gösterir. Çocuğunu dayakla terbiye eden bir toplumda demokratik hayatın oluşması olanaksızdır. Dayak, azar ve utandırma korku-kaygı kültürünün terbiye anlayışıdır. Bu tür yöntemlerin bilimsel anlamda eğitici niteliği yoktur. Çocukken dövülen, azarlanan ve utandırılan çocukların büyüyünce asık suratlı, bıkkın, kaygılı ve öfkeli yetişkinler olacağından şüpheniz olmasın."

---------

"Çocukların hayatımıza en önemli katkısı; bizim olabileceğimiz en iyi insan olmaya çabalamamıza ve sonunda olmamıza vesile olmalarıdır. Çocuklarımızı bize olgunlaşma fırsatı sunarlar. Bir insanın olabileceğinin en iyisi olma yönünde gelişmesi müthiş haz verici, doyumlu bir süreçtir. Bize bu hediyeyi ancak çocuklarımız verir."

---------

"Unutmayalım, sadece bir çocuk yetiştirmiyorsunuz, aynı zamanda içinde yaşadığınız topluma bir yurttaş yetiştiriyorsunuz. Anne-baba, ailede bir yurttaş yetiştiğinin ne kadar farkında? Peki ya toplum, ailede yurttaş yetişiyor olmasını önemsiyor mu? Toplumda, iyi bir yurttaşın özellikleri üstünde uzlaşmaya varılmış mı?

Bu sorulardan ailenin ne kadar önemli bir iş yüklendiğini anlıyoruz. Ailenin sorumlulukları başka hiçbir kuruma devredilemez. Aile toplumsal varlığın hücresidir; sağlıklı aileler toplum için sağlıklı geleceğin teminatıdır."
ataç ikon Geliştiren Anne - Baba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Keyifli okumalar dilerim. Güzel seçim. Sn.Doğan Cüceloğlu’nun dediği gibi en güçlü tanıklarız çocuğumuzun hayatındaki. Bu kitap diğer kitaplarından çok farklı. Yazar’ın son zamanlardaki gözlemlerini de içerdiğinden dolayo bence her anne babanın okuması gereken bir kitap...
12.02.18 beğen 3 cevap
Fatih Karaman

Fatih Karaman

@gezenotelci

Yorgun Anne Sendromunu yenmenin 10 yolu paylaşım fotoğrafı
Yorgun Anne Sendromunu yenmenin 10 yolu
Doğan Cüceloğlu'nun Geliştiren anne-baba kitabından bir alıntı; ??
"Bir okurum yorgun anne sendromunu nasıl atlattığını 10 maddede şöyle anlatmış; ??
1. Çocuk da yaparım kariyer de demedim, ayağıma gelen kariyer tekliflerini reddedip, işimi çocuğuma vakit ayıracak seviyede tuttum.
2. Ev işlerini, yemeği takıntı haline getirmedim. Tabii ki çocuk düzenli ve temiz bir ortamda sağlıklı olur ama ben sürekli temizlik ve yemek yapan bu nedenle çocuğuna vakit ayıramayan gergin anne olmak istemedim. Ev işleri için yardım aldım; eşimle bazı sorumlulukları paylaştık.
3. Mükemmel anne olma takıntımı geride bıraktım ve oğluma da mükemmel olmadığımı, ama onu çok sevdiğimi, onu istemeden üzersem duygularını ifade etmesi gerektiğini anlattım.
4. Annemden öğrendiğim gereksiz hijyen takıntısını bıraktım; çamurla da oynadık, yerlere de yattık, bol bol doğaya çıktık. Okuldan üzeri kirli geldiğinde 'bugün oldukça eğlenmişe benziyorsun' diye karşıladım.
5. Tüm arkadaşlarım 'birinci sınıf korkunç yorucu ve gergin geçiyor, her gün evde ödev kavgası ediyoruz' deyince ev almaktan vazgeçip özel okula yazdırdım. (Burada ekonomik koşulların önemli rol oynadığını kabul etmek gerekiyor)
6. Evde onun annesiyim, öğretmeni değil. Ders konusunda onunla tartışmadım; ödevlerin onun sorumluluğu olduğunu anlattım.
7. Onu, benim istediğim değil kendi istediği faliyetlere yönlendirdim; bir müzik aleti ve bir spor dalı ile ilgilenmek onu daha özgüvenli yaptı.
8. Oynadık oynadık oynadık; karanlık korkusunu aşmak için ona oyuncak bir gece görüş gözlüğü aldım ve tüm ışıkları kapatıp hazine avına çıktık.
9. Program takıntısını bıraktım; Şu saatte şunu yemeli, Şu aya kadar dışarı çıkmamalı vb. Çocukla seyahate çıkılmaz tabusunu bıraktım; beş günlükten itibaren dağ bayır gezdik. Onun benim devamım değil ayrı bir kişi olduğunu kabul ettim. Bir gün 'Ben üşüdüm sen de yelek giy' deyince, 'anne ben sen değilim' dedi. O gün kafama dank etti.
10. En önemlisi ben çocuğumu, onun doğumunu, bakımını, eğitimini, ve onunla oynamayı iş olarak görmedim. Onunla geçirdiğim her saniyeyi sevdim, seviyorum."
Böyle düşünen ve icraata geçen annelere bayılıyorum ☺️ ülkemizde bu annelerin çoğalması dileğiyle ???
ataç ikon Geliştiren Anne - Baba
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum