up
ara

Tuhaf Kütüphane

Tuhaf Kütüphane Konusu ve Özeti

Tuhaf Kütüphane
Sahilde Kafka kitabının da yazarı Haruki Murakami tarafından kaleme alınan Tuhaf Kütüphane kitabı Öykü (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2016 yılında 9786050938838 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tuhaf Kütüphane isimli kitap 72 sayfadan oluşuyor. Tuhaf Kütüphane kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050938838
Sayfa: 72 sayfa Basım Tarihi: 2016
Haruki Murakami'den büyükler için yazılmış, masal tadında bir öykü…

Bir Osmanlı Vergi Tahsildarının Güncesi adlı kitabı elime aldım, okumaya başladım. Bu, Osmanlıca yazılmış zor bir kitaptı. Ne var ki tuhaf bir şekilde hiç güçlük çekmeden okuyabiliyordum. Kitabın sayfalarını çevirirken, Türk vergi tahsildarı İbn Armut Hasir olmuştum, belimde eğri bir pala, İstanbul'da vergi toplamaya çıkmıştım. Meyve ve tavuk, sigara ve kahve kokuları sokağa ağır ağır akan bir nehir gibi yayılmıştı. Hurma ve mandalina satan seyyar satıcılar yol kenarında yüksek sesle bağrışıyorlardı.

Yalnız bir çocuk, gizemli bir kız ve Koyun Adam… Acaba korkunç yaşlı adamın onları hapsettiği ürkünç kütüphaneden kaçmayı başarabilecekler mi? Haruki Murakami'den büyükler için yazılmış, masal tadında bir öykü… Neden bunlar benim başıma gelmek zorundaydı ki? Oysa tek yaptığım, kitap ödünç almak için kütüphaneye gelmekti. "O kadar da canını sıkma" dedi Koyun Adam, beni avutmak için."Baksana Koyun Adam" dedim. "Neden o yaşlı adam benim beynimi yemek istiyor ki?" "Bilgiyle dolu beyin çok lezzetli olur çünkü. Yumuşacıktır. Aynı zamanda böyle topak topaktır."
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Yazarın Uyku kitabından sonra okuduğum kısa ve görsel olarak harika donatılmış bir Haruki eseri oldu. Kitabi okurken bir an acaba ben bir kütüphanenin bodrum katında yer alan bir hücresine konulsam bir daha kütüphaneye gider miydim? ya da bir daha kitap okur muydum emin degilim...Yazar burda tam olarak ne mesajı vermek istemiş emin değilim ama o ilginç mistik gizemli havayı burada birazcık. kullanmış

Kitap içeriğine ilişkin olarak;Tuhaf kütüphane,dışarıdan bakılınca sıradan görünüşlü bir kütüphanede geçen masalsı,acayip bir korku hikayesi.Kısa ama özet gibi durmayan derinlemesine,
duygu,düşünce ve mekanları bütün ayıntılarıyla gösteren bir içeriği var.Yaşananları beş duyuyla hissetmek mümkün.Korku ögesi sadece olaylara bağlı olarak ortaya çıkmış değil.Sanki kahramanın içinde var olan kaygı ve beklentileri doğrulamak için başına gelmiş,daha çok bir rüyanın -ya da kabusun- detaylı anlatılmış hali gibi.Ürkütücülüğünün dışında olayların psikolojik farkındalıklara kapı aralayan bir yönü de olduğunu düşünüyorum.
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba 7 verdi
6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Batu : "(...) Yazarın Uyku kitabından sonra okuduğum kısa ve görsel olarak harika donatılmış bir Haruki eseri oldu. " Ee,bu kadar kitabını okudum : Artık samimiyiz,mi diyorsun? 😁🤣
08.01.19 beğen 1 cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Bu sene merak ettiğim fakat kalemiyle daha önce tanışmamış olduğum yazarlara öncelik verdiğim doğrudur. Haruki Murakami de o yazarlardan biriydi. Neyse ki tanıştık, kaynaştık. 😂

Sıra dışı bir dünya ve bu dünyadan kopup gelen karakterler ile tanışmak gerçekten çok keyif vericiydi. 72 sayfadan oluşuyor olmasına rağmen biraz pahalı gelmesi dışında sanırım kitap hakkında başka kötü yorum yapamayacağım. 😂 Özellikle kitaptaki illüstrasyonlara bayıldım.

Masal tadında bir kitap okumak isteyenlere, Tuhaf Kütüphane’de dolaşmalarını öneririm. 😂 Kitapla, güzelliklerle kalın... 🌸📚

Kitaptan alıntılar:

"Sen önemli önemsiz hiç ayrım gözetmeden her şeyden şikâyet eden karakterde biri misin?"

"Dünya bir şekilde dönmeye devam eder" dedi yaşlı adam, kaşlarını çatarak. "Herkes kendini düşünür ve yaşamaya devam eder."
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba 7 verdi
0 yorum
nilgün pamuk

nilgün pamuk

@nilgunpamuk

Murakami masalı
Murakami'nin masalsı anlatımının doruk noktasına vardığı bir kitap. Zaten büyüklere masal diye geçiyor. Klasik Murakami tadında yazmış, yine yalnız bir genç, belirsiz bir kız ve yarıda kalmışlık. Ancak bu bir roman olmadığından sonu çok hızlı gelişmiş, sanki yazarken sıkılmış da artık sonlandırayım diye yazmış gibi. Olaylar çok yüzeysel ve karakterler de neye hizmet ettiği belli olmadan, derinleşemeden kitap bitiveriyor. Hayal kırıklığı diyemem ama havada kalmış bir kitap bence.
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba 7 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
06.03.17 beğen cevap
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin - Ankara

Haruki !
Yine bol çizimli ve ciltli kitabı. Otururken okudum bitti :) Büyükler için masal tadında öykü demiş ama nedeni neymiş acaba böyle bir öykü yazmanın. İçinde Türkler kelimesi geçince sevinen dizi seyircisi gibi oldum. Yani az önce okuduğum kitabından (Fırın saldırısı) daha meraklandırıcı olduğu kesin. Ama Haruki işte :) anlamsız kitaplar arasına koyabiliriz.

Bu okuduğum 5. kitabı ve şu anda 1Q84'ü okuyorum.
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba 6 verdi
0 yorum
özgül ileri

özgül ileri

@ozgulileri

Pek sevemedim.
Öykü dediğinin beni alır bir yere götürür. Murakami bu kitabında sizi bir yere götürür gibi yapıp götüremiyor. Nerede vergi tahsildarı adam ne oldu? neden bir var oldu? neden sonra bahsi geçmedi? konu havada kalmış. Belki vergi tahsildarından biraz daha gitseydi çok daha iyi olabilirdi. Ama ne yazık ki sevemedim.
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba 6 verdi
0 yorum

Tuhaf Kütüphane - S41

Masamın başında kitap okurken, kapının kilidinin açılma sesini duydum, Koyun Adam elindeki tepside tatlı çörek ve limonata ile içeri girdi.
Gözde Özdemir tarafından eklenmiştir.
Batuuu

Batuuu

@batuuu - Ankara

Ona buna mazaret bulup insanların iyi niyetlerini hiçe sayanlar;insanlığın yüz karasıdır..
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan - Batman

<Koyun Adam'ın kendi dünyası var. Benim, var olmamam, benim olmadığım anlamına gelmez.>
"Diğer bir deyişle, bir sürü dünya birbirine karışıyor. Senin dünyan, benim dünyam, Koyun Adam'ın dünyası. Bazen bunların birbiriyle çakıştığı da oluyor, hiç çalışmadığı da. Bunu demek istiyorsun, değil mi?"
Kız başını iki kez hafifçe sallayarak onayladı. (S. 35)
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Dünyalı

Dünyalı

@dunyaliperizan - Batman

... Bununla birlikte, endişem, endişe olarak nitelendirilemeyecek bir endişeye dönüşmüştü. Tam olarak endişe diye nitelendirilemeyecek endişe dediğim şey, sonuçta o kadar da endişe verici olmayan bir şeydi. (S. 45,47)
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Bir Başak Kadını

Bir Başak Kadını

@passiveaggressive - Ankara

"Tuhaf Kütüphane" Haruki Murakami
Merak eden ama okumaya vakti olmayanlar için...
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Erica

Erica

@ericache - İstanbul

Öğrenmek bizi ne kadar olgunlaştırır? paylaşım fotoğrafı
Öğrenmek bizi ne kadar olgunlaştırır?
Dün akşam Murakami'den Tuhaf Kütüphane kitabını okudum. Küçük bir kitap ama içerisinde Murakami'nin meşhur metafor ve simgesel anlatımları ile göründüğünden daha dolu bir kitap.

Herkesin okurken farklı anlamlarda çözümleyebileceği hatta aynı kişinin farklı zamanlarda farklı çözümlemeler yapabileceği bir kitap da diyebilirim. Murakami veya simgesel anlatımları seviyor iseniz ilginizi çekeceğinden eminim.
Tuhaf Kütüphanesi ile hayatın ne kadar tuhaf olduğuna değinen Murakami, kitabının sonunda bana;

"öğrenmenin bizi olgunlaştırıp olgunlaştırmadığını veya ne kadar olgunlaştırdığını"

düşündürdü.

Ya sizce?
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Bilgiyi akar bir su olarak düşünelim ve geçtiği toprakların verimliliğine göre faydası olup olmadığına bakarcasına Analiz edebiliriz ki akar suyun bellinize bölgesi yeşillik içerisinde fakat belli bir bölge Kıraç ya/da kayalık olduğundan cal/calvak durumda , burda şu sonuç çıkıyor ortaya kişiden kişiye değişir kanaatindeyim.
13.10.17 beğen 3 cevap
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin - Ankara

Haruki ! paylaşım fotoğrafı
Haruki !
Yine bol çizimli ve cilti kitabı. Otururken okudum bitti :) Büyükler için masal tadında öykü demiş ama nedeni neymiş acaba böyle bir öykü yazmanın. 2. Resimde okursanız konusunu eğer Türkler kelimesi geçince sevinen dizi seyircisi gibi oldum. Yani az önce okuduğum kitabından daha meraklandırıcı olduğu kesin. Ama Haruki işte :) anlamsız kitaplar arasına koyabiliriz.

Bu okuduğum 5. kitabı ve şu anda 1Q84'ü okuyorum.
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 yorum
Gülcan (@gulcann)
Ojeler yine mükemmel ?
01.10.17 beğen 1 cevap
FanatikCimBomlu

FanatikCimBomlu

@azaleakyc - Gazimağusa

Çin Milli Kütüphanesi paylaşım fotoğrafı
Çin Milli Kütüphanesi
Çin'de bir kütüphane.
Sanırım hiç boş yer yok!
Japonya nüfusunda okuma - yazma oranın %99 olunca tabii boş yer olmaz...
Bir Japon yılda ortalama 25, Türk ise 10 yılda ortalama 1 kitap okuyorsa olacağı buydu... Kütüphaneler bomboş neredeyse...
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FanatikCimBomlu

FanatikCimBomlu

@azaleakyc - Gazimağusa

Haruki Murakami -Tuhaf Kütüphane paylaşım fotoğrafı
Haruki Murakami -Tuhaf Kütüphane
2017 - Yeni çıkan ve çok merak ettiğim bir kitap sonunda satışlarda. + Listemde :)

Kitap özeti;
Yalnız bir çocuk, gizemli bir kız ve Koyun Adam… Acaba korkunç yaşlı adamın onları hapsettiği ürkünç kütüphaneden kaçmayı başarabilecekler mi? Haruki Murakami'den büyükler için yazılmış, masal tadında bir öykü…

"Neden bunlar benim başıma gelmek zorundaydı ki? Oysa tek yaptığım, kitap ödünç almak için kütüphaneye gelmekti. 'O kadar da canını sıkma' dedi Koyun Adam, beni avutmak için. 'Baksana Koyun Adam' dedim. 'Neden o yaşlı adam benim beynimi yemek istiyor ki?' 'Bilgiyle dolu beyin çok lezzetli olur çünkü. Yumuşacıktır. Aynı zamanda böyle topak topaktır.' "

Kitap içini çok sevdim, okumaya davet ediyor insanı resmen! İzlemek isdeyenler olabilir diye buraya bırakıyorum kitabın linkini: https://youtu.be/s9ZNlbU4aAc
ataç ikon Tuhaf Kütüphane
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum