up
ara
‹ Aşk Budur

Aşk Budur Kitap İncelemeleri

Sezgi

Sezgi

@sezgii

Çok ilginç bir hikayesi var kitabın. Semiha Cemal yazarken vefat edine Samiha Ayverdi devam ettirmiş. Belki Semiha Hanım kitabı bu şekilde ilerletip sonlandırmayacaktı. Sanki Semiha Cemal'in ölümünden sonra hayatını birisi devam ettirmiş gibi hissettim.

Kitap Hamza'nın Meryem'e olan umutsuz aşkıyla başlıyor. İslamiyetten çok öncesinden bahsediliyor kitapta. Bedevileri bile övdükleri olmuş 1 puanı bu sebeple kırdım çünkü burada özendirme politikası izlenmiş. Hoş değil.

Adeta bir peygamber edasıyla insanlara ruhani ışık saçan, iyilik prensi Yusuf giriyor sahneye kitabın ortalarında. Sonra her şey Yusuf. Yusuf'un ilahi gücü adına yapılan yersiz fedakarlıklar ki -bana göre düpedüz saçmalık ve aldatmaktır bunun adı- sürüp gidiyor. İki puanı da bu çelişkili aldatma muhabbbetinden kırdım.

Son puanı da final sahnesinden kırdım. Okuyanlar daha iyi anlayacaklardır aşk meşk üzerinden bir sürü saçma mevzu çıkartmışlar. Kılıf aşk... Böyle kılıf olmaz ve aşk bu değildir. Dönem şartları içinde düşündüm, bir erkeğin birçok eş aldığı bir toplumda yaşanan hadiseler olduğu için haksızlık ediyor olabilir miyim acaba yazara dedim. Sürekli dilinde Allah, adalet, iyilik olan bir insan dahi aldatma yoluna gidiyorsa haksızlık etmiyorum, yanlış bu diye karar verdim. Heh aynen böyle. :)

Samiha Ayverdi'yi çok severim, muazzam bir kalemi var. Burada da öyle konuda sinirlendiğim noktalar olmasa, kurgusuyla, yazımıyla harika bir kitap. 1 gün bile sürmedi okuyup bitirmem hikayeye kaptırıyorsunuz kendinizi. Güzel vakit geçirmek ve biraz da bilgece sözler duymak için ideal bir kitap. Tek sorun baskısı yok. Sadece pdf olarak mevcut
ataç ikon Aşk Budur
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum