up
ara

Şiddet ve Kutsal

Şiddet ve Kutsal Konusu ve Özeti

Şiddet ve Kutsal
Şiddet ve Kutsal kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Necmiye Alpay
Yayınevi: Kanat Kitap
ISBN: 9758859013
Sayfa: 480 sayfa Basım Tarihi: 2003

Şiddet ve Kutsal - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

"Çıplak" ve "salt" cinsellik, şiddetin devamı gibidir; hem şiddetin taktığı son maskedir, hem de şiddetin kendini açığa vuruşunun başlangıcı.
ataç ikon Şiddet ve Kutsal
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

 paylaşım fotoğrafı
Yeni bir kitaba başlamak her zaman zor oldu benim için. Bazen iki üçü bir arada başlıyorum. Ama bu kitap dikkatimi çekeli bir hayli zaman oldu. Artık okumalı dedim. Başlasın yolculuk...

Son incelemeler, fizyolojik şiddet mekanizmalarının bir bireyden diğerine, hatta bir kültürden diğerine pek az değiştiğini düşündürüyor. Anthony Storr’a göre, öfkelenmiş bir adama ya da kediye en çok benzeyen şey ancak bir başka öfkelenmiş adam ya da kedidir. Kurban sunumunda (en azından bu edimin ayin olarak varoluşunun belirli aşamalarında) şiddetin oynadığı bir rol varsa, elimizde de genellikle bilmediğimiz, az bildiğimiz ya da belki sandığımızdan daha az bildiğimix kültür değişkenlerinden hiç değilse kısmen bağımsız olduğu için çözümlemede işe yarayacak bir ipucu var demektir.
Şiddet arzusu bir kez uyandı mı, bunun ardından kişiyi kavgaya hazırlayan bazı bedensel değişimler geliyor. Şiddete adanmışlık durumunun bir süresi var. Uyarı sona ererermez nedeni ortadan kalkan basit reflekslerle bir tutulmaması gerekiyor bu durumun. Storr özellikle toplum halindeki olağan yaşam koşullarında, şiddet arzusunu yatıştırmanın, böyle bir arzuyu uyandırmaktan daha zor olduğuna işaret ediyor.
ataç ikon Şiddet ve Kutsal
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
Ömer abi derida '' şiddet konuşma biçimidir, aslında şiddet uygulayan insan konuşuyordur '' der. Haa diyeceksin ki doğrumudur? Katılıyor musun bu söze...? Sağım solum belli olmuyor,konuya göre değişiklik gösteriyor derim. Lakin, her daim '' savaşma seviş '' cizgisinden sapmamaya calışıyorum.şimdi abi esas konuya gelecek olur isek, rene girerd'i ben fazla sevmemiştim. Nedeni de, yaptığı saptamalar cok hızlı yer değiştirip, cok hızlı evriliyor olmasıydı. Yani sevgiden nefete dönüş cok hızlı, bu hızdan kaynaklı sacmalıklar silsilesi oluşuyor demesini kabul etmeye yakın olamıyorum. Lütfen Küçük bir örnek vermeme hem sabır göster hem de, bunu etraflıca büyüt abi. Misalşaka yapmaya calışır iken, şaka yaptığın insanın ters bir tutum içine girdiğini sanmak, esasında, senin şaka yapar iken ki kullandığın envanterin, onaylı olup olmaması kaygısından dolayı, şaka yapan insanın bir an da olumsuz dülğnmesine neden olur. Şaka zede, şaka ile aynı paralellıkte tavır içinde dahı olsa, öncesinde kaygı(ya da şaka esnasında oluşan şaka sahıbının kaygısı) şakadan alakasız bır seyir haline girebilir.kaygı hissi konunun başında değilde, ortasında ya da sonunda oluşuyor ise, yani şaka yapmadan önce kaygı yok, fakat şaka ile beraber kaygı da beraberinde geliyor ise, burada ki hata_eksiklik ya da yanluş ilerleme sırf psıkolojıyle, ya da, insan vasfının dolaylı hali ile izah edilemez_edilmemeli diye düşünüyorum. Hasıl_ı kelam ömer abi, rene girard'ı günlük, reel hayatda referans olarak kabul etmek doğru olmaz zannımca. Not: ben yazarı ve bu kıtabını daha önceleri okuduğunu sanardım. Yani başka bir paylaşım sahıbınde denk gelsem, ya da konusu üzerine senın yorumlarına denk gelsem, ya da, analız yapar iken, düşüncelerini destekler nitelikte olduğunu varsayarak bu kıtabı ömer abim muhakkak okumuştur diyebilırdım. Demek kı senin kısmet bu guneymiş abim. Bu durum benım sanı ve varsayımlarımın çöp olmasına neden oldu. Ve bende bu durumdan dolayı İÇİMDE ŞİDDET emaresi oluşmadı.🙈🙈🙈🙈 (ben ters köşe olduysam rene girard'ı da ters köşe edeyım barı,🤣🤣🤣 şiddet ha deyınce kolay olmaz oluşmaz diyerek.
23.07.19 beğen 1 cevap
Hande Ç. (@handec)
Güzeldi ama üzücüydü
23.07.19 beğen 1 cevap