up
ara

T-İnsan Kitap İncelemeleri

fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Kitap ilk yetmiş altı sayfasını nasıl daha iyi bir insan olunur girişi ile kişisel gelişim tadında başlıyor. Daha sonra geleceğe dair ön görülerden daha çok teknoloji bilgileri veriyor. Fakat bir müddet sonra tekrar kişisel gelişim yöntemine dönüyor. Böylece teknoloji ile karışmış bir insan modelini ortaya koyuyor. Kitabın sevdiğim bir diğer yanı QR Code'ları kullanıp sizi interaktif sürece sürmesidir, bunu Popular Science dergisinde görmüştüm ilk ,harika bir şey . Size anlattığı bir konu ile ilgili kitaptan Youtube'a bağlıyor, interaktif olarak konuyu derinleştirmiş oluyorsunuz. Böylece bazen iki üç sayfayı yarım saatte geçemiyorsunuz.

Bu tür kitapların sevdiğim yanı insanın bakış açısını geliştirmesidir, misal geçen bir tanıdığım İngilizce'nin gelecek olduğu için oğluna iyi bir İngilizce eğitimi vermeyi planlarken ben, gelişen teknolojinin bir gün cihazlarla artık dil gereksinimin ortadan kalkacağını düşünüyordum (Tabii ki hala yabancı bir dil eğitimi alıyorum ama önemli olan vizyon sahibi olmak, geniş fikirli düşünebilmek, görülmeyini görmek). Misal şu anda Google 'ın duyma engelli insanlar için geliştirdiği ve henüz beta aşamasında olan "Canlı Altyazı" uygulaması direkt sesleri yazıya dökebiliyor. Bu başarıyı devam ettitirse gglass, akıllı saatler gibi teknolojiyle translate google'n bu uygulamayla birleşmesiyla futirist'lerin ön gördüğü bu geleceğin çok uzakta olmayacağını varsayıyorum .

Sonuçta her teknolojik kitap gibi eskimesi kısa süreceği için her zamanki gibi tavsiyem kütüphanelerden faydalanmanızdır, henüz bir çok kütüphanede olmasa da satın alıp okuyanların kütüphanelere bırakmasını tavsiye ederim.

Kurgu Dışı Kitaplarla Kalın..İyi okumalar..
ataç ikon T-İnsan
8.5 (2 oy)
0 yorum