up
ara
‹ Paris Köylüsü

Paris Köylüsü Paylaşımları

Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Terzi penceresi paylaşım fotoğrafı
Terzi penceresi
Modernite bize ne katıyor diye pek çok yazar düşünür yazmış çizmiş. Ve bir çok Metin çıkmış ortaya. Yazar ise bir terzi penceresinden bakıp bu soruya cevap vermiş. Geçip giden ayakların arasından insan giymiş elbiseler içinden.

“Fakat inanın sözüme, bir ölür on tanesi çıkar aratmaz yokluğunu. Terzinin müdavimleridir bunlar: bitkilerin zarafetle boyatmasını ağır çekimde filmi alan bir kamera misali seyrederim gelip geçişlerini. Paris’in Don Juan’larından değildir elbette her biri fakat kıyafetlerinden kaynak bulan bir bağ, sahip oldukları ortak gizemi açığa vurur gözümde. Heyecanlı maceracılar, hayalci dolandırıcılar, en azından düş düzenbazları,hayalleri doyuracak doğal besinleri bulmak için burada alırlar soluğu. İhtiyaçtan ziyade hevesle yahut en doğrusu, hevesle ihtiyacının karışmış duygusuyla sürdürdükleri bu çelişkili faaliyetlerinin izahı hiçbir şeyde bulunmaz. Düşsel meziyetlerini, kim bilir daha kaç zaman, belki de sonsuza kadar, dünyanın ve aklın sınırında, özgün, tuhaf eylemlerle, yepyeni deneylere tabi tutacaklar. Belki gün gelir, bir kaza eseri, saçılır ortaya gizleri. Fakat tahayyülümde, daha ziyade yağmalanmış hatıralarla dolu muğlak bir ihtiyarlığa yavaş yavaş gömülürken rastlıyorum onlara. Acı tatlı sayısız hikayeyi koynunda taşıyan, bilinmeyen, tuhaf hayatlar. Bugünün insanı, elinde yayı, peşinde köpekleriyle bataklıkların kıyılarını arşınlamıyor: Özgürlük içgüdüsüne hitap eden başka yalnızlıklar buldu kendine. Bireyin, toplumsal kaygılarından kaçıp sığındığı entellektüel metruk alanlar. Meçhul bir halk yaşar o topraklarda, umursamaz nereden geldiğini. Kırevleri geliyor gözümün önüne oraların, haz laboratuvarları, el çantaları, sokakları, tuzakları, eğlenceleri.”

Tarihsel modernite farklı bir kavram her yüzyılı içinde değerlendirmek gerekir. Ama ne olursa olsun hemen daima kendi yüzyılına yabancı bir sürü insan var. Yabancılaşma ise bu son yüzyılda çok daha arttı. Mekanlar tüketiliyor müzikler sanat tüketiliyor insanları tüketirken bu tüketim de yanına promosyon oluyor elbette...
ataç ikon Paris Köylüsü
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

 paylaşım fotoğrafı
Yeni bir kitaba başlamak benim için her zaman zor oldu. Aç gözlü olduğum için sanırım. Hangisine başlayacağıma karar verememek sorunum. Ama bu kitap merak ettiğim bir kitaptı. Sürrealizmin ilk örneklerinden biri olarak kabul görmüş. Ve işte bir örnek zaman mekan algınıza:

“Bütün bir hayal gücü faunası, denizler altındaki bütün bu nebati hayat, gölgeden örülmüş bir saç misali, insan eyleminin ışık almayan bölgelerini mesken tutmuş sürdürüyor yaşamını. Orada beliriyor zihnin dev fenerleri, şekilleri, saflıktan yana fakir sembolleri andıran. Gizemin kapısı, insani bit zafiyet açıyor o kapıyı ve içindeyiz nihayet, karanlığın krallığında. Yanlış bir adım, sürçen bir hece kafi ele vermeye insanın aklındaki düşünceyi. Mekanların tekinsizliğinde, vazifesini yapmaktan aciz kilitler vurulmuş sonsuzluğun üzerine. Yaşayanların en muğlak eylemlerini ifa ettikleri bu yerde, an geliyor, cansız olan, onların en mahrem dürtülerinin yansımasına bürünüyor...”
ataç ikon Paris Köylüsü
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon