up
ara

Tehlikeli Dönüşler

Tehlikeli Dönüşler Konusu ve Özeti

Tehlikeli Dönüşler
Modern ve Ötesi ve Kopuk Zincir kitaplarının da yazarı Orhan Koçak tarafından kaleme alınan Tehlikeli Dönüşler kitabı , türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayıncılık yayınevinden 2017 yılında 9786053160793 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Tehlikeli Dönüşler isimli kitap 0 sayfadan oluşuyor. Tehlikeli Dönüşler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Metis Yayıncılık
ISBN: 9786053160793
Sayfa: 400 sayfa Basım Tarihi: 2017
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Tehlikeli Dönüşler
Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam’ı ile Ayhan Geçgin’in Kenarda, Son Adım ve Gençlik Düşü adlı romanlarının tahlili diyebiliriz Tehlikeli Dönüşler için.Dört roman; kelimelerin cümle içindeki anlamı, yazıldığı dönemlerin öne çıkan özellikleri, yazarların söz konusu romanlar hakkındaki söyleşileri, okuyan diğer yazarlar ve eleştirmenlerin görüşleri ele alınarak detaylı bir şekilde incelenmiş.

Yazar, ele aldığı kitaplara; atomu moleküllere ayıran bilim adamının hassasiyetiyle yaklaşarak, konu dahilinde gerekli gördüğü teknik konulara girmiş ve konunun uzmanından yapmış olduğu alıntılarla okuru bilgilendirmiş.

Orhan Koçak; kitaplarda kullanılan kelimelerin anlamlarından, kullanılan fiilin kipine kadar birçok detayı değerlendirerek, anlaşılmayan, gözden kaçan, fark edilmeyen birçok noktaya dikkat çekiyor ve okurun bakış açısını genişletmeye çalışıyor. Yoruma açık kitaplar seçmiş olması; ele aldığı kelimeyi, cümleyi ya da paragrafı inceden inceye ele alıp, okurun zihnindeki boşlukların dolmasına da yardımcı oluyor. Bazı kelimelerin bir başka kelimeyle karşılaştırmalı bir şekilde tanımlanması; hem kelimelerin anlamlarının, hem de söz konusu kitaplarda kullanılma biçimlerinin bir  çözümlemesi olması itibariyle oldukça öğretici…Bekleyişle arayış, arzu ile dürtü, deneyim ile tecrübe, endişe ile kaygı, kinaye ile alegori bu kelimelerden sadece birkaçı…

Zamanın ötesindeki anlatımlar; okurken belki zorlamış belki de yazarının kafa karışıklığının bir sonucu olarak düşünülmüş ya da önemsenmemiş olsa da, bu kitapta detaylıca vurgulanması, sebep ne olursa olsun, geçiştirilmemesi ve “yazan kişinin tarz”ını ortaya koyduğu gibi, “farklı olan”ı, iç dünyasında değerlendirme imkanı verdiyor okuruna. Okurken çelişkili gelmiş olsa da, yaşamını edebiyata adayan usta bir kalemin somutlaştırdığı anlatımlar; okurun zihninde konuyu anlaşılır hale getirdiği gibi, okunan kitapların devamı izlenimi vermesi itibariyle de keyifle okunuyor.

Ayhan Geçgin’in romanlarında geçen ve Koçak’ın “şifre” olarak tanımladığı kavramların, romanda kullanılış tarzından, neden kullanıldığına varan gizemli ve felsefik yolculuk keyifli ve düşündürücü oldu benim için. Hatta Yazar’ın şifre olarak tanımladığı kavramların birbirleriyle ilişkileri olmamasına rağmen birbirleri olmadan düşünülemediğini okurken, zihinlerdeki “farklı”ları aynı noktada buluşturarak, düşünülmeyeni düşünüyor, sorgulanmayanı sorguluyor insan.

Kimi zaman betimlemelerin tarihselliği, kimi zaman dönüşümler, kimi zaman dışarıdan bakışlar, kimi zaman zihinsel sarkacın hareketleri, kimi zaman bizim bir kavramla tanımladığımız bir zaman diliminin de parçalanması, kimi zaman paradokslar, kimi zaman çelişkiler, kimi zamansa bunların dışında kalanlar...Dört romanda belki okuyup geçtiğimiz, belki üzerinde düşündüğümüz, belki de birkaç kez okuduğumuz bölümlerdeki birçok ayrıntının, bu kitapla farkına vararak, düşünmediklerimizi düşünmüş oluyoruz, düşündükçe derinleşiyor, derinleştikçe keyif alıyoruz aslında. Bu kitabın özü bence budur. İlk paragrafta belirtmiş olduğum dört romanı okuduktan sonra bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Tehlikeli Dönüşler
kitaba 9 verdi
2 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Eline yüreğine sağlık çok güzel bir inceleme olmuş.
12.06.19 beğen 1 cevap

Tehlikeli Dönüşler - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Kuvvet, her zaman engel, direnç ve sürtünme fikirlerini de içerir.
ataç ikon Tehlikeli Dönüşler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Bir metayı dilediğimiz gibi evirip çevirelim: bir değer-şey olarak anlaşılmazlığını koruyacaktır.
Marx, Kapital
ataç ikon Tehlikeli Dönüşler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Felakete erişmek diye bir şey yoktur. Onun tehdit ettiği de erişim dışındadır... Felaketin eşiğindeyizdir, onu geleceğe de yerleştiremeden; her zaman çoktan geçmiştir. .....Felaketi düşünmek demek, ilerde onu düşüneceğimiz bir geleceğe sahip olmamak demektir.
Maurice Blanchot
ataç ikon Tehlikeli Dönüşler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

“Sonsuz” kendini ancak yitişiyle belli ediyordur; sonsuzluğun tek kanıtı, kaçırılmış ya da hiç erişilememiş olmasıdır.
ataç ikon Tehlikeli Dönüşler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

“Çaresizlik” sözcüğü iki uçludur.
ataç ikon Tehlikeli Dönüşler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 yorum
İlhan yücel (@ilhanyucel)
Şöle mi hem Çare -Siz- lik durumu hemde çaresiz-lik durumu gibi mi? Yda çaresiz duruma düştüğümüzde bizi bekleyen ilk çıkışın zeminini oluşturma durumuyla beraber diğer uca bir atıfmı yapmakta..
11.06.19 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Bu kitap benim için çok özel. Ömer Bey’in yapmış olduğu alıntılarla haberdar olduğum bu kitap, dört ayrı kitapla ilgili eleştirler içerdiğinden bu dörtlüyü
(Son Adım-Ayhan Geçgin
Gençlik Düşü-Ayhan Geçgin
Kenarda-Ayhan Geçgin
Aylak Adam-Yusuf Atılgan) okumamı sağladı. İlk defa bir kitabı okumak için dört kitabı bitirdim.

Tanıtım bültenindeki şu cümle, tek başına bile yeterli kitabı okumak için bence.
“Tek bir kelimenin bile hatırını gözeten bu kitapta, herşey okumanın ve okuduğu üzerine düşünmenin hazzı için. “

Okuduğum kitapları, Orhan Koçak’ın düşünceleriyle gözden geçirmenin keyifli olacağını düşünüyorum. Çok teşekkürler @seyyah73. Sayenizde başlıyorum...
ataç ikon Tehlikeli Dönüşler
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Çok keyif alacaksın eminim. Bu kitapların dönüşleri ve yazarın kenfi düşüncelerini harmanladığı bir sürü ayrıntı bulacaksın. Keyifli okumalar! 👍🏻
06.06.19 beğen 1 cevap
Batuuu (@batuuu)
keyifli okumalar
06.06.19 beğen 1 cevap
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73 - Çorum

Nesne paylaşım fotoğrafı
Nesne
Yeni bir kitap hep heyecan yarattı bende bunu kaybetmedim. Bu kitap ise biraz farklı bir inceleme. Makalelerden oluşan bir derinlemesine analiz. Edebiyat, psikoloji, sosyoloji ve felsefe kavşağında bir inceleme. Başlasın bakalım yolculuk.

“Lacan, bu her zaman çoktan kaçırılmış olan kavuşmanın temsilcisine “objet petit a(utre)” adını vermişti, arzunun sebep nesnesi olarak “küçük öteki” ( “büyük öteki” ise simgesel düzendir, dil, yasa, iktidar, kültür, gelenek din vb.) Lacan’ın “sisteminin” düşünce ve pratiğinin pivot kavramıdır, ama aynı zamanda en kaygan, en az tanımlı kavramı... hep eksik kalandır, varolan ya da ele geçen bir “nesnede” eksik kalan, çünkü o nesneden fazla (“artık”) olan kısmı; yitirilmiş bir hazzın hatırlatıcısı ve bir “Mutlak Yapıtın” elimize geçebilen kırıntısı. İki nokta eklemeliyiz. O yitirilmiş haz retrospektif bir gerçekliktir, ancak yitirildiği anda, yitirildiği için ortaya çıkar, bir etkinlik haline gelir. Yokluğuyla kışkırtılır. İkincisi objet a’nın imgesi yoktur, fotoğrafı çekilemez; geçici temsilciler bulur ama kendisi gösterilebilir değildir- bir şekilden bir yüzden çok bir ifadedir; ifadeden de çok ifadenin sönerken belirmesi- ve tersi. Böylece cennet ve cehennem haline gelir hayatımız.”
ataç ikon Tehlikeli Dönüşler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 yorum
EL_NINO (@elnino)
Kitabın kapağı hoşmuş (canlıya)
17.05.19 beğen 2 cevap
Çizmeli Kedi (@cizmelikedi)
yitirildiği anda_yitirildiği için ortaya çıkmak mı? şimdinin, ancak geçmiş haline geldiğinde özlemin nesnesi olması hali ne çok yerde kendini anımsatıyor_ bazı sözcüklerin anlamlarını tam bilmesem de okurken tat aldım_teşekkür edeyim o vakit :)
17.05.19 beğen 1 cevap
Vera (@payiz)
Kumların Kadını kitabından sonra gördüğüm en güzel tasarlanmış kitap kapağı sanırım içide en az dışı kadar güzeldir muhtemelen listeme ekliyorum :)
18.05.19 beğen 1 cevap
8.3/10
3 oy
Sence kaç puan almalı?
0
Benzer Kitaplar