up
ara

Tehlikeli Dönüşler Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Tehlikeli Dönüşler
Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam’ı ile Ayhan Geçgin’in Kenarda, Son Adım ve Gençlik Düşü adlı romanlarının tahlili diyebiliriz Tehlikeli Dönüşler için.Dört roman; kelimelerin cümle içindeki anlamı, yazıldığı dönemlerin öne çıkan özellikleri, yazarların söz konusu romanlar hakkındaki söyleşileri, okuyan diğer yazarlar ve eleştirmenlerin görüşleri ele alınarak detaylı bir şekilde incelenmiş.

Yazar, ele aldığı kitaplara; atomu moleküllere ayıran bilim adamının hassasiyetiyle yaklaşarak, konu dahilinde gerekli gördüğü teknik konulara girmiş ve konunun uzmanından yapmış olduğu alıntılarla okuru bilgilendirmiş.

Orhan Koçak; kitaplarda kullanılan kelimelerin anlamlarından, kullanılan fiilin kipine kadar birçok detayı değerlendirerek, anlaşılmayan, gözden kaçan, fark edilmeyen birçok noktaya dikkat çekiyor ve okurun bakış açısını genişletmeye çalışıyor. Yoruma açık kitaplar seçmiş olması; ele aldığı kelimeyi, cümleyi ya da paragrafı inceden inceye ele alıp, okurun zihnindeki boşlukların dolmasına da yardımcı oluyor. Bazı kelimelerin bir başka kelimeyle karşılaştırmalı bir şekilde tanımlanması; hem kelimelerin anlamlarının, hem de söz konusu kitaplarda kullanılma biçimlerinin bir  çözümlemesi olması itibariyle oldukça öğretici…Bekleyişle arayış, arzu ile dürtü, deneyim ile tecrübe, endişe ile kaygı, kinaye ile alegori bu kelimelerden sadece birkaçı…

Zamanın ötesindeki anlatımlar; okurken belki zorlamış belki de yazarının kafa karışıklığının bir sonucu olarak düşünülmüş ya da önemsenmemiş olsa da, bu kitapta detaylıca vurgulanması, sebep ne olursa olsun, geçiştirilmemesi ve “yazan kişinin tarz”ını ortaya koyduğu gibi, “farklı olan”ı, iç dünyasında değerlendirme imkanı verdiyor okuruna. Okurken çelişkili gelmiş olsa da, yaşamını edebiyata adayan usta bir kalemin somutlaştırdığı anlatımlar; okurun zihninde konuyu anlaşılır hale getirdiği gibi, okunan kitapların devamı izlenimi vermesi itibariyle de keyifle okunuyor.

Ayhan Geçgin’in romanlarında geçen ve Koçak’ın “şifre” olarak tanımladığı kavramların, romanda kullanılış tarzından, neden kullanıldığına varan gizemli ve felsefik yolculuk keyifli ve düşündürücü oldu benim için. Hatta Yazar’ın şifre olarak tanımladığı kavramların birbirleriyle ilişkileri olmamasına rağmen birbirleri olmadan düşünülemediğini okurken, zihinlerdeki “farklı”ları aynı noktada buluşturarak, düşünülmeyeni düşünüyor, sorgulanmayanı sorguluyor insan.

Kimi zaman betimlemelerin tarihselliği, kimi zaman dönüşümler, kimi zaman dışarıdan bakışlar, kimi zaman zihinsel sarkacın hareketleri, kimi zaman bizim bir kavramla tanımladığımız bir zaman diliminin de parçalanması, kimi zaman paradokslar, kimi zaman çelişkiler, kimi zamansa bunların dışında kalanlar...Dört romanda belki okuyup geçtiğimiz, belki üzerinde düşündüğümüz, belki de birkaç kez okuduğumuz bölümlerdeki birçok ayrıntının, bu kitapla farkına vararak, düşünmediklerimizi düşünmüş oluyoruz, düşündükçe derinleşiyor, derinleştikçe keyif alıyoruz aslında. Bu kitabın özü bence budur. İlk paragrafta belirtmiş olduğum dört romanı okuduktan sonra bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Tehlikeli Dönüşler
kitaba 9 verdi
2 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Eline yüreğine sağlık çok güzel bir inceleme olmuş.
12.06.19 beğen 1 cevap