up
ara

Kaybolan İzler

Kaybolan İzler Konusu ve Özeti

Kaybolan İzler
Kaybolan İzler kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750839658
Sayfa: 0 sayfa
Kültür tarihimize dair önemli bir araştırma
Güneydoğu’da Geleneksel Dövme ya da Dek ve Dak

Halkbilimci Mümtaz Fırat’ın araştırması bilimsel bir araştırma olarak öne çıkarken her kuşaktan okurun ilgisini çekecek bir geleneği tanıtıyor.
Dövme, büyük ölçüde popüler kültürün bir parçası olarak biliniyor. Oysa dövme oldukça kadim bir gelenek olarak dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de yaşayan bir gelenek. Özellikle Avrupalı bilim insanlarınca 19. ve 20. Yüzyıllarda bu konuda çeşitli aramalar yapılırken, ülkemizde ancak son 20-30 yıl içersinde ve sınırlı ölçüde ilgili gösterilmiştir. Dolayısıyla halkbilimci Mümtaz Fırat’ın 2015 yılında Oğuz Tansel Halkbilim Araştırma ödülünü bu çalışması, bilimsel araştırma olarak öne çıkarken, her kuşaktan okurun ilgisini çekecek bir geleneği tanıtması açısından dikkat çekicidir.
“Dövme tanımının kapsayıcı yeni bir kavramsallaştırmaya ihtiyaç duyduğu söylenebilir. Bu çerçevede evrensel açıdan geleneksel dövme: Süslenme, kötülüklerden korunma, bereket, tılsım gibi saiklerle, renk veren maddelerin vücudun herhangi bir yerine sivri ya da keskin bir araçla kalıcı olacak biçimde işlenmesidir. Bu evrensel tanımın yanı sıra Güneydoğu’da görülen geleneksel dövme için şu tanımı yapmak mümkün görünmektedir: Süslenme, nazardan korunma, tılsım, bereket, sağaltma gibi saiklerle, is, çivit, öd, anne sütü gibi maddelerin kullanılmasıyla elde edilen karışımın, deri altına iğnelerle işlenmesine dek/dak/dövün/döğün/döğün/veşm/vesm denir.”
hatice Yaltır

hatice Yaltır

@haticeyaltir

Bbana göre enteresan bir konu olmasına rağmen kitap doyurucu değil. Eksik kalıyor. Bunun nedeni de maalesef araştırma için çok geç kalınmış olması. Yazar da bunu açıkça söylüyor. Çünkü bu tarz dövmeli insanlar artık azalmış ve yenileri yapılmıyor. Bir kültür daha yok oluyor.
ataç ikon Kaybolan İzler
kitaba puan vermedi
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Böyle her mevsim bir defa siteye uğrayanlara ne denir?
23.05.17 beğen cevap

Kaybolan İzler - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle