up
ara

Değerler Psikolojisi ve İnsan - Güzel İnsan Modeli

Değerler Psikolojisi ve İnsan - Güzel İnsan Modeli Konusu ve Özeti

Değerler Psikolojisi ve İnsan - Güzel İnsan Modeli
Değerler Psikolojisi ve İnsan - Güzel İnsan Modeli kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786050821178
Sayfa: 256 sayfa Basım Tarihi: 2015
Cesaret, sadakat, affetme, paylaşma, cömertlik, alçakgönüllülük, özeleştiri, adalet ve diğerleri… Toplumun geneli tarafından kabul edilen bu ortak kavramlar; bir anlamda, mutluluğun standartlar kümesidir. Değerleri bir banka hesabına benzetirsek, iyi yatırımlar yapan kişinin hesabı ona kâr getirecektir. Ne kadar kâr ettiği hemen anlaşılmasa da bu, ileri yaşlarda faydasını göreceği bir birikim olacaktır. Doğaya ya da ailesine yatırım yapan kişinin, bu yatırımların kendisine geri döneceğini bilmesi gerekir.

Bugünün toplumsal yapısına baktığımızda, değerler artık cümle içinde kullanılan kelimelerden ibaret. Oysa değerleri gölgeleyerek toplumları değiştiren bütün kötülükler, ağaçlarda saklı kurtlar gibidir. Nasıl ki kurtlar ağacı içten kemirerek devirirse, sosyal yozlaşma ve kuralsızlık da toplumu böyle çürütür.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bizleri toplumun manevi dinamikleri olan değerlerin hayatımıza yeniden hakim olması için bir adım atmaya çağırıyor, değer eğitiminin insandan başlayarak topluma yayılması gerektiğini söylüyor ve bir Güzel İnsan Modeli sunuyor.

Değerler Psikolojisi ve İnsan - Güzel İnsan Modeli - S41

Duyguların Değerlere Yansıma Şekilleri
Değerleri anlamlı kılan, onların duygularla birlikte ele alınmalarıdır. Erdemlerin duygulardan yoksun olması, insanın inandıklarının temelini bulmasında güçlük yaşamasına sebep olabilir. Örneğin alçakgönüllü olmayı seven, gurura kapılmaktan hoşlanmayan, doğruluktan vazgeçmeyen insanların bu erdemlere olan yakınlığını, o kişilerin hissettiği duygular belirler.
Atakan Arslan tarafından eklenmiştir.
Atakan Arslan

Atakan Arslan

@atakanarslan

Dürüstlüğün taviz vermeye tahammülü yoktur.
0 yorum
Atakan Arslan

Atakan Arslan

@atakanarslan

İnsanların birbirleriyle ilişkilerinde iki türlü iletişim söz konusudur. Birisi duvar örmek; diğeri köprü kurmaktır. Duvar ördüğümüz insnala aramızda güvensizlik söz konusu olur.
0 yorum
Atakan Arslan

Atakan Arslan

@atakanarslan

Hayatımızı yanlış şekillendirmememiz için beyne doğru değerler yazıp onları davranış biçimine dönüştürmemiz gerekir.
0 yorum
Atakan Arslan

Atakan Arslan

@atakanarslan

Mantıkla sevgi arasında denge kurmak barışı sağlar.
0 yorum
Atakan Arslan

Atakan Arslan

@atakanarslan

Niyet, insanın iradeden gelen tavrını ortaya çıkarır.
0 yorum