up
ara

Bir Mekteptir Oruç

Bir Mekteptir Oruç Konusu ve Özeti

Bir Mekteptir Oruç
Bir Mekteptir Oruç kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Hüküm Kitap
ISBN: 9786056753602
Sayfa: 136 sayfa
Ramazan’ın son on gününde minârelere, “Elvedâ Ey Şehr-i Ramazan!” mahyâsı asıldığında ya da yanık sesli hafızların, “Elvedâ Ey Şehr-i Ğufrân” ilahileri duyulduğunda her yaştan insanı bir ağlama hâli tutar; ihtiyar ağlar, kadın ağlar, çocuk ağlar, köy ağlar, şehir ağlardı. Hafızların mukâbelelerinin, vâizlerin söz ve üsluplarının konuşulduğu iftar sofralarında, buruk bir sesle, “Bugün de gitti…” derdi âile büyüğü. Son iftarda gözler dolar; herkes, “Seneye yâ nasip…” der; fakat kimse “Bu yıl da Ramazan bitti.” diyemezdi. Zordu, “Ulu Hocamız Ramazan-ı Şerîf gitti…” diyebilmek. Son teravihte câmiler, içinden cenaze çıkan evler gibi hüzne bürünürdü. Ramazan’a “elvedâ” demek kutlu bir insanı Âhiret’e uğurlamak kadar acı gelirdi yüreklere... Tahammülü de, telaffuzu da zordu... Vâiz, Ramazan’la câmiye gelen berekete; çocuk, sokakta her gördüğünde şeker veren ihtiyar amcanın merhametine; sütçü, selamsız geçmeyen mahalle halkının nezaketine; kadın, çorbadaki tuzu mevzu etmeyen beyinin zerâfetine ağlardı. "Elvedâ" ile başlayan cümleler mahyâcının elinde, okuyanların ise boğazında düğümlenirdi.
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Hepimizin bildiği üzere her ne kadar oruç, yememe ve içmeme üzerine kurulu da olsa aslında ahlaken güzel olmadıkça tam işe yaramıyor. "Kim yalan sözü ve onunla amel etmeyi terk etmezse , Allah'in onun yemesine ve içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur" hadisini de eminim ki hepimiz ezbere biliyoruz.

İşte sadece açlık olarak değil de gerçekten orucu anlamak için bu tarz kitapları okuyamasak bile iftar ve sahurlarda yapılan programlardaki nasihatlere kulak kabartıp sadece dinlemeyip hayata geçiriyor olmalıyız ,hiç olmazsa Ramazan'da denemeliyiz .

Kitapta da orucun fıkhi yönden hiç bir noktasına değinilmemiş, ahlaken olması gereken yerlerini vurgulamış . Yalan söz, rüşvet, ihanet , zina gibi işlevlerin orucun zararları arasında saymış , orucun gerçekten mektebi yönünü vurgulamış.
ataç ikon Bir Mekteptir Oruç
kitaba 9 verdi
0 yorum
mustafa şenyurt

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

ORUÇ TUTMAYANLARA;
Çoğunluğu Müslüman bir ülkede yaşadığımıza göre oruç tutanlara saygı duyulması insanlık görevidir
oruçlunun karşısında yemek içmek ne kadar saygısızlıksa onun karşısında özellikle kokusu rahatsızlık verici sigara alkol gibi iğrenç maddeleri ulu orta tüketmekte zulümdür yani oruç yeme günahına ek olarak kul hakkına da girildiği bilinmelidir
sadece oruç tutanlara!
oruç farzsa beş vakit namaz kılmakta farz
aynı zamanda yalan söylemeyecek, gıybet yapmayacaksın, faiz yemeyeceksin
yoksa bu tuttuğun oruç değil aç kalmaktır
Allah rızasını arıyorsan bütün farzlara uymak zorundasın
KENDİNİ KANDIRMA MÜSLÜMAN!
ataç ikon Bir Mekteptir Oruç
kitaba 8 verdi
0 yorum

Bir Mekteptir Oruç - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
fatih ozan

fatih ozan

@fatihozan

Eğer oruç karşıtları kul olduklarını hatırlayip oruç tutsalardı, kendileriyle aynı dünyada yaşayan mazlumların acilarını hissedecek, eşcinsellerin hakları için değil, mazlumların hürriyeti için yürüyeceklerdi. Ekranlar reyting uğruna cinselliği istismar ederek milletin kızlarını adalara davet etmeyecek, kızlı erkekli grupları Ramazan Ayi'nda yarışma adı altında şehvet arenalarina çıkarmayacak, kimse namusun tanımıyla bu kadar rahat oynayamayacaktı. Krallar, emirler, petrol şeyhleri "diyet orucu" yerine "tezkiye ve terbiye orucu" tutsaydı, Suriyedeki kadınlar böyle aç ve açıkta kalmayacaktı.
ataç ikon Bir Mekteptir Oruç
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
6 yorum
fatih ozan (@fatihozan)
Yazar biraz sert girmiş ama hakediyoruz.
24.05.19 beğen 1 cevap
NurcaN (@atanur)
Biraz mı? Bakış açısı son derece sıkıntılı.
24.05.19 beğen 1 cevap
Gökdeniz mert (@pote)
Tutanları görüyoruz ihale bağlama torpil ile yandaş işe alma rüşvet 6 maaş birden alanlar Rabia Naz Vatan ezerek öldüren şerefsizi kollamak say say bit mez oğluna okul kıyafeti alamayıp intihar eden baba ? Hayvanlara eziyet sapkınlığın gırla gittiği cemaat yurtları say say bitmez . Bu tv show izleyenler kimler acaba ? Her türlü hak yemenin tecavüzün pisliğin merkezinde olanlar . 60 bin kişilik cami yaptırsan ne olacak ? Vicdan ahlak adalet eşitlik yok ise ! Sadece görüntüde müslümanlar olur şuan olduğu gibi
24.05.19 beğen 3 cevap
Muhammed Fatih Dilmaç (@muhammedfatihdilmac)
Secdeleri altında kıbleleri kadına ve dolara endeksli beyler bir gün utandığında ancak bu durum düzelir.Ama ilahi adalet herkes için bişekilde tecelli edecek umutluyuz.Cennet ucuz olmadığı gibi cehennem de lüzumsuz değildir kardeşim.
24.05.19 beğen cevap