up
ara

Çukur

Çukur Konusu ve Özeti

Çukur
Çukur kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Metis Yayıncılık
ISBN: 9786053160977
Sayfa: 168 sayfa Basım Tarihi: 2017
Stalin Rusyası’nda, emekçilerin gelecekteki güzel günlerde bir arada yaşaması için yapılması planlanan devasa bir binanın temel çukurunun kazılma sürecini anlatıyor Çukur – elbette “Platonov tarzında”. Platonov okurları bunun ne anlama geldiğini hemen anlayacaktır: absürd diyaloglar, varoluşsal sorgulamalar, sosyalizmin soyut idealleriyle somut uygulamalar arasındaki uçurumun gözler önüne serilmesi, sürekli propagandası yapılan ideolojiyi komik bir şekilde yanlış anlayan naif karakterler ve özgün, “tuhaf”, emsalsiz bir dil.
Yazarın 1930 yılında tamamladığı ama Rusya’da ancak 1987 yılında yayımlanabilen bu romanı, Platonov’un Metis’te yayımlanan diğer eserlerini de Türkçeye kazandırmış olan Günay Çetao Kızılırmak’ın ustalıklı çevirisiyle sunuyoruz. 
 
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Çukur ve “çukur”
Çukur bir “çukur”un romanı aslında. Hani bir yandan kazarsın, bir yandan hafriyatı boşaltırsın; bir yanda yıkarsın bir yandan içini boşaltırsın. Amaç nedir yeni bir oluşuma, binaya, zemin hazırlamak, bir yuva kurmaktır. Çukur kazarken, pek çok şey için kazanız dediğim gibi. En çokta umudu yeşertmek için. Ektiğimiz bir ağaç ise umut yeşildedir. Bir bina ise içindeki faliyettedir umut veya umudun kırıntısı. Bu romanda böyle 30’lu yıllarda yazılmasına rağmen Rusya da 1987 yılında yayınlanabilmiş. Çünkü bu gerçekçi bir roman ve ayna tutmuş tüm o dönem yaşanan sürece. Sosyalizm yeni yeşeriyor, beş yıllık kalkınma planları hazırlanıyor ve ortada bir sürü farklı uygulamalar var. Bir sürü inanmış -sosyalizme tabii- insan yanında şüphe duyan bir sürü başka insan bir arada var olma çabası içindeler. En çok ilgimi çeken bir papaz olmuştu. Sosyalizmden önce güvenilir bir iman sahibi kabul edilen yani kısaca iyi insan kabul edilen bu din adamı birden bire tam tersi bir konumda bulmuş kendini. Tarihsel süreç her zaman önemli bir parametre, bu tekrar vurgulanmış bu eserde. Aslında görelilik kavramı bir gerçek yaşadığımız. Yer, kültür, ve zaman daima bizi etkiledi ve etkileyecek.
Yazar akıcı bir dil kullanmış gereksiz isimlerden uzak. Faliyete ve sonuçlarına gönderme içeriyor. Klasik olarak teorik ve pratik arasındaki farkı ortaya koyuyor. Yasaklanma sebebi de bu muhtemelen. Sosyalizm akımına karşı bir duruş sanılmış bu kitap. Oysa olaylar olduğu gibi değişmeksizin yazılmış. Bu nokta ülkede iktidar sahiplerini kızdırmış olsa gerek.
Yazarın o gerçek üstü kolay anlaşılır diliyle okuyun bu romanı.
“Fikir yoksa insanın eylemleri anlamsızdır.”
ataç ikon Çukur
kitaba 9 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Ne demiş Nasreddin Hocamız?
28.02.18 beğen cevap

Çukur - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Red Red

Red Red

@khaos

"İnşaatlar çoğalırken, yaşamlarının idraki içinde olan in­sanlar azalmaz mı?"
ataç ikon Çukur
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

"Evi insan inşa ediyor, kendiyse perişan olup gidiyor. Kim yaşayacak o zaman?"
ataç ikon Çukur
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

Genç yaşlarda sı­nır tanımazlık duygusu olan kişide daha sonra zeka belirir.
ataç ikon Çukur
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
NAR

NAR

@ehveniser

Ben de geziniyorum,uyuyamıyorum bir türlü. Birini kaybetmişim de bir türlü rastlayamıyormuşum gibi geliyor…
ataç ikon Çukur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Red Red

Red Red

@khaos

Hayatın gerçeği­ni kendi karanlığında saklamış olan bu derin katmanlı dünyanın, her şeyi unutarak ve çalışarak hakkından gelmek için, insanın daha uzun zaman yaşaması, bir hayatı olması gerek­li. Hayatın anlamını kafanın içinde düşünmek belki de daha ko­lay; ne de olsa rastlantısal olarak onu sezmek ya da akan bir duyguyla ona kederle dokunmak da mümkün.
ataç ikon Çukur
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
11
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En İyi 2017 Kitapları
İlk baskısını 2017'de yapmış olan ya da uzun yıllardır baskısı bulunmayıp 2017'de yeniden basılarak çok okunanlar arasına gir...
BUKALEMUN

BUKALEMUN

@karacurin

Çukur(sal) paylaşım fotoğrafı
Çukur(sal)
"Uç hafta sonra, evlatlığı iyileştiğinde Prohor Abramoviç kırbacını aldı ve yürüyerek şehre yollandı, meydanlarda dikilip iş aramaya.
Proşka iki kere Saşa’nın peşinden mezarlığa gitti. Öksüzün kendi kendisine elleriyle mezar kazdığını ve derin kazamadığını gördü. O zaman öksüze babasının küreğini getirdi ve kürekle daha kolay kazabileceğim söyledi - bütün köylüler onunla kazıyorlardı.
"Seni her halükârda kapı dışarı edecekler," diye haber verdi Proşka gelecekten. "Babam güzden beridir hiçbir şey biçmedi, anneni ise yazın yavrulayacak - üçüz doğuracak gibi bu sefer. Kesin söylüyorum sana!"
Kürek Saşa'nın boyuna uygun değildi, hemen yoruluyordu çalışmaktan.
Proşka dikiliyor, geç düşen yakıcı yağmurun seyrek damlalarıyla ürperiyor ve tavsiyelerde bulunuyordu:
"Geniş kazma - tabut alacak para yok, olduğun gibi giriverirsin içeri. Elini çabuk tut, yoksa annem doğuracak, sen fazladan boğaz olacaksın."
"Ben zeminlik kazıp içinde yaşayacağım," dedi Saşa.
"Bizim aşımız olmadan mı?" diye sordu Proşka.
"Evet ya - hiçbir şey olmadan. Yazın frenkmaydanozu kopanr yerım ışte.    
"O zaman yaşa," dedi Proşka rahatlayarak. "Bize de dilenmeye gelme sakın: Verecek şeyimiz yok."
Prohor Abramoviç şehirde beş pud un kazandı, birilerinin at arabasıyla geri döndü ve ocağın üzerine yattı. Unun yansını yediklerinde Proşka bundan sonra ne olacağını düşünmeye başlamıştı.
"Uyuşuk," dedi bir gün, ocağın üzerinden aynı sesle bağıran ikizlere bakan babasına. "Unu yutunca ne olacak, açlıktan gebereceğiz! Doğurttun bizi, doyur şimdi!"
"Şeytanların artığına bak sen!" diye küfretti yukarıdan Prohor Abramoviç. "Benim değil, senin baba olman gerekirdi, serseri oğlu serseri!"
Proşka yüzünde aylak mı aylak bir ifade, nasıl baba olunması gerektiğini düşünerek oturuyordu. Çocuklann anasının karnından çıktıklarını biliyordu artık -karnı olduğu gibi yara izleri ve kırışıklıklarla kaplıydı- peki ya öksüzler? Proşka iki kere, geceleyin uyandığında, babasının bizzat annesinin karnını mıncıkladığını görmüştü, sonra karın şişiyor ve sığıntı çocuklar doğuyordu. Bunu da anımsattı babasına:
"Annemin üstüne yatma sen de! Yanına yatıp uyu. Baksana, Pa-raşka kadının bir tane bile veledi yok... Fedot Dede karnını mıncıklamıyor da ondan..."
Prohor Abramoviç ocaktan indi, keçe çizmelerini giydi ve bir şey arandı. Damda fazladan hiçbir şey yoktu, o zaman Prohor Abramoviç süpürgeyi aldı ve Proşka’nın yüzüne çarpıverdi. Proşka bağırmadı, hemen yüzüstü sıranın üzerine yattı. Prohor Abramoviç konuşmadan, içinde kin biriktinneye çalışarak kamçılamaya koyuldu onu.
"Acımıyor, acımıyor, ne yapsan da acımıyor!" diyordu Proşka yüzünü göstermeden.
Kamçılama faslının ardından Proşka kalktı ve konuştu:
"Saşka’yı kov madem, fazladan boğaz olmasın."

@Sn.@seyyah73; sizin okuduğunuzu anımsıyorum bu kitabı.

https://youtu.be/_Iq_uEZuqGg
ataç ikon Çukur
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Evet sayın CK okuyup beğenmiştim kitabı keyifle okuyunuz.
28.02.18 beğen 2 cevap
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Çukur! paylaşım fotoğrafı
Çukur!
Yolda okuyayım dedim. İyi başladı.

https://www.resimag.com/
ataç ikon Çukur
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Andrey Platonov, gerçek adı Andrey Platonoviç Klimentov, Rus yazar. Bir komünist olmasına rağmen, eserleri kolektifleşmeye ve diğer Stalinist politikalara karşı kuşkucu tavır içerdiği için ömrü boyunca yasaklanmıştır. Vikipedi
Doğum tarihi: 1 Eylül 1899, Voronej, Rusya
Ölüm tarihi ve yeri: 5 Ocak 1951, Moskova, Rusya / Bu bilgileri buldum Yazarımız hakkında Ömer Kardeşim. Nereden de bulursun hep ama hep böyle benim tanımadığım yazarları anlamam! ;)
24.10.17 beğen 1 cevap
Kaçtır gözüm bu kitaba ilişiyordu :) Yakında okurum kısmetse ;)
24.10.17 beğen 2 cevap