up
ara

Başlangıç - Dan Brown

Başlangıç - Dan Brown Konusu ve Özeti

Başlangıç - Dan Brown
Simgebilimci Robert Langdon bu kez dünya üzerindeki dinleri temelden sarsacak bir keşfi, öldürülen öğrencisinin anısına yaymak istemektedir. Bütün dinlerin ortak bir paydada buluştuğu, hepsinin yanlış olduğu, keşfini yaymak ve anlatmak isterken kimlerle karşılaşacağını ve başına nelerin geleceğini bilmemektedir.
Yazar:
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789752123267
Sayfa: 536 sayfa Basım Tarihi: 2017
Kim olursan ol, neye inanırsan inan,
Çok yakında her şey değişecek...
 
Genç adam, aniden üç büyük dinin temsilcilerine döndü. “Şaşırtıcı bulacağınızı tahmin ettiğim bilimsel bir buluşum sebebiyle bugün buradayım. İnsanlık deneyimimizin en temel iki sorusuna cevap bulma ümidi ile yıllardır peşinden koşuyordum. Bu bilginin tüm inananları derinden etkileyeceğine inanıyorum. Nasıl desem, ‘yıkıcı’ diye tanımlanabilecek bir değişikliğe sebep olabilir. Birazdangörecekleriniz, dünyayla paylaşmayı umduğum sunumun kaba bir kesiti. Fakat bunu yapmadan önce dünyanın en etkili din adamlarına danışmak, en çok etkilenecek kişilerce nasıl algılanacağını öğrenmek istedim.”
 
Piskopos, haham ve ulema birbirlerine baktılar, sıkılmış görünüyorlardı. Piskopos, “İlginç bir girizgâh Bay Kirsch. Bize gösterecekleriniz dünya dinlerinin temelini sarsacakmış gibi konuşuyorsunuz," dedi. Genç adam kutsal metinlerin saklandığı bu eski mahzende etrafına baktı. Temellerini sarsmayacak, yıkacak, diye düşündü. Din adamları üç gün içinde bu sunumu bir etkinlikle insanlara duyuracağını bilmiyorlardı. Bunu yaptığında tüm insanlar, dini öğretilerin gerçekten de ortak bir noktası bulunduğunu anlayacaklardı: Hepsinin tümden yanlış olduğunu...
 
Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?
 
İnsanoğlunun var olduğu günden beri cevabını bulmaya çalıştığı bu temel soruya cevap bulma iddiasındaki bir fütüristin tam da keşfini açıklayacağı gece her şey trajik bir biçimde karanlığa gömülür. Eski öğrencisinin sunumuna davetli olan Simgebilim Profesörü Robert Langdon söz konusu keşfi öğrencisinin anısına dünyaya duyurmaya karar verir. Ancak, kendisini bekleyen şifrelerden, acı sürprizlerden ve ölümcül fanatiklerden habersizdir...
 
Serdar Glmz

Serdar Glmz

@serdarglmz - İstanbul

-Dan Brown-Başlangıç-
Kitabu bugün bitirdikten sonra objektif bir değerlendirme yapabilmek adına bir kaç saat üzerine düşünüp sindirmeyi bekledim.
Yazarın tüm kitaplarını okuduğum için kıyaslama yapacak olursam bu kitabı İhanet Noktası ve Kayıp Sembol kitaplarından yukarıya ama Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi, Cehennem kitaplarından aşağıda bir yere koyabilirim.şahane bir başlangıç ile kitap okurunu içine bir çırpıda çekiyor ama konu ilerledikçe sürekli bir şeyler havada kalıyor.Anlatım çok güzel ama kurguda çok bariz hatalar var ve bu hatalra kurgunun önüne geçiyor malesef.Kitabın konusuna gelecek olursam biraz spoiler vereceğim için yorumun bundan sonrasını kitabı okumayanlar okumazsa iyi olur.
Önceki kitaplarından tadığımız ana karakter Robert Langdon bu kitapta da var.Bildiğiniz Langdon işte.Buluttan nem kapan bir adam.Her sembolün, her notanın, her caddenin, her şiirin altından mutlaka bir şeyler buluyor.Bu arada Langdon yine ne yapıp edip başını belaya sokmayı başarıyor.
Edmond Kirsch:Milyarder tenoloji dehası.Militan ateist.Tüm dinleri bitireceğini idda ettiği bir buluşu var ve bunu öncelikle tuhaf bir biçimde üç dinin üç silik alimine gösteriyor.Tabi din adamları başlıyor tutuşmaya.Velhasıl Kirsch bu buluşunu tüm dünyaya anlatacağı sırada canlı yayında öldürülüyor.
Ambra Vidal: Milyarder dahinin kankası müze müdürü.İspanya prensinin nişanlısı olması dışında bir numarası yok.
İspanya Prensi: Kırk yaşında ispanya tahtının tek varisi ama ergen gibi hareketleri var.Çocuğu olmasını istediği halde 39 yaşındaki Vidal'e yürüyor. Kadına canlı yayında evlenme teklif ediyor falan.Kadın da atarlı bu arada.Prens lan karşındaki.Havan kime senin.
İspanya Kralı: Gay
Winston: Bir tür süper bilgisayara bağlı yapay zeka.Edmond'ın yazdığı bir program.Langon ile telefonla haberleşip kanka oluyorlar.
Edmond'ın buluşu insanlığın nerden geldiği ve nereye gittiği sorularına cevap veren bir buluş (sonunda öyle olmadığını görüyoruz ya neyse)
Edmond canlı yayında öldürülünce Langdon ve Vidal şüpheli duruma düşüyor ve hem polisten hem kraliyet askerlerinden kaçarak Edmond'ın yarım kalan sunumunu dünyaya yayınlamak istiyorlar.Devrim niteliğinde dediklerine bakmayın.Buluş falan yok ortada.Tahminler üzerinden fikir yürütülmüş.İnsanlar ilerde makine-insan formuna dönüşüyor.Dünyayı makineler ele geçiriyor falan.
Kitap boyunca dine ağzına geleni söyleyip finalde sağduyunun sesi Langdon'un Din asla yok olmayacak.Din iyidir falan gibi söylemleriyle kitabı ne şiş yansın ne kabap şeklinde bitirmiş.
Ne diyelim.Yine kitap yazsa yine okurum ama eleştirimi de yaparım.
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba 6 verdi
9 yorum
Merve Güner (@merveguner)
Nereden geldik? Ve nereye gidiyoruz? Sorularinin ikisine de cevap bulmuş Edmond Kirsch, bu konu havada kalmamis veya tahminler uzerinden fikir yurutmekle kalmayip kendi urettigi teknolojiyle Kirsch bunları kanitlamis ve sunumda herkese aktariyor. Brown’ın dinle ilgili görüşü çok bariz ama inanan insanlar sizin deyiminizle ‘bulutan nem kapiverdikleri” için hem kimseyi kırmayacak bir son yazmış hem de kitabı bilimsel bir şeyleri kanıtlama değil de roman olması amaciyla yazdığı için farkli görüşlere inananlara saygisizlik etmeyecek sekilde bitirmiş. Çok akillica cunku yazacagi bir sonraki kitabi okuyacak olan da bu bahsettigimiz insanlar.
30.08.18 beğen 2 cevap
Görkem BİÇER (@gorkembicer)
Abi yardımına ihtiyacım var
08.01.19 beğen 1 cevap
Görkem BİÇER (@gorkembicer)
Bana uzun bir özet lazım yazıp atar mısın?
Olumlu ya da olumsuz geri dönersen sevinirim
08.01.19 beğen 1 cevap
Görkem BİÇER (@gorkembicer)
[silindi]
08.01.19 beğen cevap
feza

feza

@feza - İstanbul

Kitabin konusu oldukça ilgi çekici!..
Nereden geldik .. Nereye gidiyoruz? Bu iki soruya cevap bulma iddiasindaki Edmond'un keşfini açıklayamadan öldürulmesiyle olaylar heyecanli bir hal aliyor.. Heyecanli dememe bakmayin okudukça sıradanlaşsa da belki de bana kitabi hediye edene duyduğum sevgidendir bilinmez kitabi elimden birakmakta zorlandim.. Her ne kadar kitabin yarisina bile gelmeden katilin kimligi açığa çıksa da açikcasi bu beni cok da rahatsiz etmedi.. Çünkü ilgilendiğim Edmond'un keşfinin gercekten ne olduğuydu.. Nasıl bir kesif olabilir ki "tüm insanları derinden etkileyeceğine eminim" diyerek üç din adamini (teşbihte hata aramayalim) depresyona soktu... O gecenin( keşfi açıklayacağı gece) öncesi ve sonrasi yaşananlar.. Karmaşa.. Cinayetler..

Eski ögrencisi ayni zamanda yakin dostu Edmond'un öldürulmesiyle söz konusu keşfi prof. Langdon dunyaya duyurmaya karar verir..

.....
Kitap 105 bölumden oluşuyor.. Kitapta hoşuma giden , 4-5 konunun birlikte anlatılarak birbirine girintili çıkıntılı oluşuydu..
..
.......
Yazar kitabin sonunda kendisinin de dile getirdiği gibi bir çok bilim insanının, tarihçinin, uzmanların desteğini almış..
...
Son olarak...
Birbirini kovalayan sürükleyici olaylardan hiç beklemediğim! sıradan bir sonla kitabın bitmesi biraz hayal kırıklığı.. Kitabi bitirdiğinizde " ne yani o önemli iki sorunun cevabı bu mudur!!.." diyeceksiniz..
..
Belki de Dan Brown'a olan hayranlığımdan bir an bile sıkılmadan okudum pişman mıyım.. HAYIR:))
..
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi
2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Kitap hediye edenlerin çok olsun Feza. BAŞLANGIÇ adlı bu romanı okumadım ama inceleme yazını okudum.O en sonda yazmış olduğun : "(...) pişman mıyım" sorunu ve cevabını anlayamadım.Bir kitapsever 9 puan verdiği bir roman hakkında bu soruyu sorar mı hiç?
13.10.17 beğen cevap
Canan

Canan

@cnnhni - Üsküp

....Bilim ile din rakip degildir..Onlar ayni hikayeyi anlatmaya çalisan farkli dillerdir..Dünyada ikisine de yer var demisti profesor Langdon ve Baslangic kitabinin örgüsu tam da bu noktadan baslayarak nerden geldik nereye gidiyoruz sorusunun bilimsel bir cevap verilecekmis gibi bir his yaratti...
Daha once de okudugum Brown kitaplari gibi giris ve gelisme kismi cok sürukleyici..Kitabin ilk sayfalarinda da belirtigi gibi mekanlarin sanat eserlerinin ve hakkindaki bilgilerin tamamen gercek olusu ,uzun ve detayli anlatimi yine uzun soluklu bir arastirmadan sonra yazildgini gosteriyor...
Dedigim gibi giris ve gelisme kismi gercekten de sürukleyici fakat sonlara dogru yaklasirken tam da dikkat cekmeye calistigi nerden geldik nereye gidiyoruz sorusnun cevabi tam bir hayal kirikligi oldu😊Benim bile hayal gücum daha fazlasini hayal etmisti Edmond😊
Din,bilim,sanat,yapay zeka ,bilim kurgu ,teknoloji hepisi bir arada güzel denge saglamis kitapta,tabi sonuna kadar katil o mu die düsundgum piskopos Valdespino ile Ispanya kralinin platonik ve doyurucu sevgisi de satir aralarinda kaybolmasin.....

....Sevgi bir baska alemdir,siparis uzerine uretemeyiz,ortaya ciktiginda bastiramayiz,sevgi karar verebilecegimiz bir secim degildir ..demisti kral ôlurken sanirm Valdespinoya ithafen😊...
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba puan vermedi
0 yorum
Müjde Tekin

Müjde Tekin

@mujdetekin - Artvin

Ekim ayını Dan Brown ile kapatmış bulunmaktayım. Yazarın kitaplarını hep etkileyici bulmuşumdur. Profesör Robert Langdon’ın serisi kadar seriden ayrı Dijital Kale ve İhanet Noktası kitapları da bir o kadar etkileyiciydi. Prof. Langdon’ın öğrencisi Edmond Kirsch, tüm buluşları tersine çevirecek, dini sorguların artacağı bir buluşa imza atmak üzere. Ve buluşunu halka duyurmak için düzenlediği gecede öldürülmesiyle de milyonların ilgisini çeken bir bilmece ortaya çıktı. Langdon ile Ambra Vidal, Kirsch’in buluşunu gün yüzüne çıkarmak için çalışırken bende okurken bir o kadar kurguya hayran kaldım. Bir yandan da katili kimin tuttuğu sorusu var ki sonundan hiç de tahmin ettiğim gibi çıkmıyor.. Tabi diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da bahsettiği sanat ile ilgili bilmediğim ve merak uyandırıcı bilgiler, sanat tarihçi biri olarak çok ilgimi çekti.Kurgusu hayran kaldım, o son zamanların teknolojisine ise ayrı bir hayran kaldım. Sanırım sırf onun için bile kitabı ikinci kez okuyabilirim (tabi o kısmı pek açık etmek istemiyorum ) Bu tarz kitaplardan tek düzenli takip ettiğim yazar Dan Brown kesinlikle henüz okumayanlara şiddetle tavsiye ederim.
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba puan vermedi
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Dan Brown en sevdiğim yazar olarak gönlümde taht kurmuştur yıllardır. Başlangıç kitabını daha çıktığı gün aldım ve uzuuun uzun, sindirerek okudum. Ve ilk defa bir Dan Brown kitabını tahmin ettim. Winston.. Muazzam bir sentetik zeka ve bu sayede bilim kurgu - tarih - teknoloji karışımı bir olay örgüsü çıkmış karşımıza.. Ama önceki top kitaplarının üstüne çıkamadığını görmek beni üzdü, sonu tatmin etmedi. Çünkü kitap boyunca "DİNLERİ KESİNLİKLE YIKACAK" şeklinde yansıtılan buluş bana kalırsa o etkiye sahip değildi. Zira evrimi kanıtlayan fosil bulunduğunda 'Tanrı inancımızı sınamak için o fosili oraya kendi koydu' diyebilen bilim(!) insanlarından bahsedilmiş kitapta, dinleri kökten yıkacak bir buluş değil. Olsa olsa, insanların dini biraz sorgulayacağı bir buluş. Tabii insanlar dininden vazgeçmeyeceği için yoksa buluş son derece düşündürücü. Fakat yine de gerek sanat tarihi gerekse siyasi olaylar açısından son derece ufuk açıcı bir kitap olmuş. Severek okudum, sadece sonu hayal kırıklığı oldu sayılır. Üstat! Umarım bir sonraki kitapta Kayıp Sembol, Melekler ve Şeytanlar gibi efsane kitaplarının üzerine çıkar.
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba 10 verdi
0 yorum

Başlangıç - Dan Brown - S41

Yahudiliği meydana getiren inanışların esrarlı karmaşıklığı Köves'e hep rahatlatıcı gelirdi.Ona göre bu,insanların her şeyi anlamak için yaratılmadığına dair Tanrı'dan bir hatırlatıcı gibiydi.Ama yine de Edmond Kirsch'ün sunumunu gördükten, buluşundaki basit mantığı ve açıklığı anladıktan sonra, kendini üç gündür modası geçmiş çelişkilere bakıyor gibi hissediyordu. Bir noktadan sonra yapabildiği tek şey metinleri bir kenara itip aklını başına toplamak için Tuna kıyısında yürüyüşe çıkmak oldu.
ÇölKelebeği tarafından eklenmiştir.
Bilim ile din rakip değildir.Onlar aynı hikayeyi anlatmaya çalışan farklı dillerdir.Bu dünyada ikisine de yer var.
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Kurallarla yaşayanlara herkes saygı duyar.
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Antik insanlar çevrelerinde anlayamadıkları boşluklar oluştuğunda bunları tanrılarıyla kapatırlardı.
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Tarih boyunca ...özellikle de tanrılarının tehdit edildiğini hissettiklerinde dünyanın en tehlikeli insanları din görevlileri olmuştu.
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

Sevgi bir başka alemdendir. Sipariş üzerine üretemeyiz. Ortaya çıktığında bastıramayız. Sevgi karar verebileceğimiz bir seçim değildir.
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
11
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken En İyi 2017 Kitapları
İlk baskısını 2017'de yapmış olan ya da uzun yıllardır baskısı bulunmayıp 2017'de yeniden basılarak çok okunanlar arasına gir...
 paylaşım fotoğrafı
An itibariyle Galata, Galatasaray ve Canım Kitabım.🌸🦋🍬
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
egnslm (@egnslm)
Zamanınız varsa kule'nin seyir terasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
06.06.19 beğen 1 cevap
Balporsuğu (@gsga)
vazgeçilmez üçlü😍
06.06.19 beğen 1 cevap
 paylaşım fotoğrafı
Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır okumak isteyip, bu zamana kadar ertelediğim bir kitap Başlangıç. Önsözünde şöyle bir alıntı “ Tarih boyunca… özellikle de tanrılarının tehdit edildiğini hissettiklerinde dünyanın en tehlikeli insanları din görevlileri olmuştur.” Sözü ile gönlümü fethetti bile. Mutlaka aramızda okuyanımız çoktur, değerli yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.🙏🌸
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
25 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Keyifle oku Elsa @elsarosee! Haz duyarak oku!
29.05.19 beğen 1 cevap
Sonay Ç. (@ponnik)
Çok güzel bir eserdir, anlayarak okunmalı!
29.05.19 beğen 2 cevap
Eseflal (@eseflal)
Keyifli okumalar 😇🌼
29.05.19 beğen 2 cevap
eddaUz

eddaUz

@edauzunoglu - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
Onunla ilgilenecekmişim😅🤦‍♀️
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 yorum
Yasin Demirtaş (@yasindemirtas)
Hahahahah benim kedim de böyle . Fakat Edmond Kirsch in sırrını öğrenmeliyim kediciğim diyorum ( anlayış göstermiyor tabi ) .
23.12.18 beğen 1 cevap
Limon Limon (@limonlimon)
Bendede var deli ediyor beni 😀
23.12.18 beğen 1 cevap
derya bag (@deryabag)
Bende de var, sanırım hep aynı ihtiyaç, ilgi ve sevgi
23.12.18 beğen 2 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal - Mardin

 paylaşım fotoğrafı
“İlk izlenimi vermek için insanın tek bir şansı olur.”
ataç ikon Başlangıç - Dan Brown
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum