up
ara

Bir Psikiyatristin Anıları

Bir Psikiyatristin Anıları Konusu ve Özeti

Bir Psikiyatristin Anıları
Ölüm Korkusunu Yenmek kitabının da yazarı Irvin D. Yalom tarafından kaleme alınan Bir Psikiyatristin Anıları kitabı Otobiyografi, Psikoloji türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pegasus yayınevinden 0 yılında 9786052993415 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Psikiyatristin Anıları isimli kitap 408 sayfadan oluşuyor. Bir Psikiyatristin Anıları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786052993415
Sayfa: 408 sayfa
Yeniyılın ilk hediyesi olarak sarıldım kitabıma.. Aslında yeni yılda okumayı planladığım ilk kitap olacaktı fakat biraz da gözüm başka kitaplarda kaldığından araya beş kitap daha girdi.. Ve bu gün bitti anılarda yolculuk... Bir ömürden 85 yıla tanık oldum 397 sayfa boyunca sanki aynı evin bir ferdi gibi.. Zorluklarla mücadele döneminde bir çocukluk, mütevazi bir yaşam ve başarı üzerine başarıya imza atan bir adam.. Roman tadında okudum kitabı. Bir ara sıkılmadım desem yalan olur.. Kullanılan terimlerin sıklığı biraz beni aştı.. Psikolojiye ilgi duysam da sanırım bu ilgi daha çok insan psikolojisinin davranışlarına yansımasıyla sınırlı.. Ama yine de ilgimi çekmediğini söyleyemem, hatta tatilimi renklendiren bir yolculuk oldu benim için... Kendiyle terapi seansları ilgi çekiciydi.. Ebeveynleri ile ilişkileri, Yahudi olmakla ilgili imkanları (ya da imkansızlıkları), dine bakışı, yazarın deyimiyle dil öğrenmedeki yeteneksizliği (kendimi en fazla bulduğum alan), edebiyata olan merakı, eşiyle kurduğu muhteşem denge, seyahatleri (favorim olan Hindistan seyahati) , Türkiye'ye yer vermesi, en çok okur sayısına ulaştığı ülkeler arasında Türkiye'yi de sayması (gurur verici), başarılı çalışmaları, yaşama bağlılığı, ilerleyen yaşına rağmen severek sürdürdüğü mesleği.. Her bir bölümü başka bir keyifle okudum..

Tabi ki bu kitaba da yer yer izlerimi bıraktım satırlar altına kurşun kalemle.. İşte bunlardan bazıları:

* çünkü sona doğru yaklaştıkça , adım adım başa dönen bir daire çizerek ilerliyorum.

* tıp da edebiyat da beni kendine çekiyordu. En büyük keyfim bir romanın sayfaları arasında kaybolmaktı ve insanın hayatta yapabileceği en iyi şeyin güzel bir roman yazmak olduğunu kendime belki defalarca söylemiştim.

*Önemli olan , hataların yapılmış olması değil, onları nasıl değerlendireceğinizdir.

*Hayatı dilediğince yaşamadığın hissi ne kadar fazlaysa ölüm korkusu da o kadar güçlü olur.
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

5–6 yıldır ara ara Irvin Yalom kitapları okurum. Bu okuduğum 8. kitabı 'Nietsche Ağladığında' ile başlayan bu serüveni tüm kitaplarını okuyarak devam ettirmeyi düşünüyorum.

Irvin Yalom'un diğer kitaplarını okumayan birine bu kitap pek hitap etmeyebilir. Çünkü bu kitapta çocukluğundan başlayarak kendi yaşam öyküsünü konu ediniyor. Başarılı bir insanın da sıradan sayılabilecek süreçlerden geçerek bu noktaya geldiğini görmek insanın emeğine bir kez daha saygı göstermek gerektiğini işaret ediyor. Irvin Yalom bir psikiyatrist, Yahudi kökenli ve Nazilerden kaçarak Amerika'ya sığınmış bir ailenin oğlu. Ayakta kalma mücadelesi veren bu ailede çok da iyi olmayan koşullarda kendini okumaya ve çalışmaya adayarak büyümüş.

Psikoterapinin daha yeni yeni geliştiği dönemlerde bir psikoterapi uzmanı olarak birçok ilklere imza atmış. Kitapları dünyanın birçok farklı diline çevrilmiş. Özellikle Yunanistan, Türkiye ve İran gibi ülkelerde sebebini anlayamadığı bir ilginin varlığından bahsediyor Yalom.

Kitabın önemli bir kısmında kitaplarını yazım aşamalarından, fikirlerin ilk ortaya çıkış öykülerinden ve felsefi dayanaklardan bahsetmiş. Nietsche, Spinoza, Schoupenhauer gibi filozoflardan, etkilendiği yazarlardan bahsetmiş.

Eşi Marlyn'den de kitapta sıkça bahseden Yalom eşine olan sevgi ve saygısını her fırsatta dile getirmiş.

85 yaşında bir yazarın elinden çıkmış bu kitap belki de yazarın son kitabı olacaktır. Ömrünün daha fazla müsaade edip etmeyeceği, kendisi için de mücadele etmeye çalıştığı bir yaşlılık sorunu.

Bir yaşam öyküsü okumak isteyenlere öneririm.
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Biyografiseverlerin kesinlikle okuması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum. Çok fazla biyografi sevmesemde bir insanın hayatının her anına yakından şahit olmak güzel, hatta eşlik etmek desem daha doğru olur. Bir insan bu kadar dolu dolu nasıl yaşar acaba dedim kitabı bitirince, çalışma hayatı, başarıdan başarıya imza atması, Yahudilerin kabul görmediği bir yerde kabul görmek için, kendini ispatlamak için gösterdiği gayret harikulade. Genel olarak ağır ilerlesede sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap.

Benim beklentimi pek karşılamadı, daha doğrusu ben hastaları ile olan görüşmelerinin kısa kısa anlatımının olacağını düşünmüştüm, o yüzden biraz hayal kırıklığı yaşadım. İlk kendi çocukluğunu anlattığı kısımlar sıkıcı gelsede çalışma hayatından sonrakı okuduğum kısımdan çok şey öğrendim. İçerisinde geçen filmleri, kitap isimlerini not ettim daha sonra detaylı bir inceleme ile okumayı ve izlemeyi planlıyorum.
0 yorum

Bir Psikiyatristin Anıları - S41

Ama işler bu kadarla kalmadı. Bar Mitsva'dan kaçış yoktu. Ebeveynlerim beni Bay Darmstadt diye özel bir hocaya yolladılar; dik duruşlu, itibar sahibi, sabırlı bir adamdı. On üçncü doğum günü yaklaşan her erkeğin karşısındaki en zorlu Bar Mitsva görevi , o haftanın aftara duasını tüm sinegog cemaatinin önünde sesli okumaktır
haticeturgut tarafından eklenmiştir.
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

Bazen kendimi insanlara kendi evlerinin odalarını dolaştıran bir rehber gibi hissediyorum. Onları daha önce hiç girmedikleri odalara girerken, evlerinin, kimliklerinin en şahane, en yaratıcı kısımlarını barındıran bölümlerini ilk defa açarken izlemek öyle güzel ki...
ataç ikon Bir Psikiyatristin Anıları
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

"Evet," diyorum."Kendini yaratmak büyük gurur kaynağıdır ama bir yandan da insanda temelsizlik hissi uyandırır. Pek çok yetenekli göçmen çocuğu tanıdım, kendilerini bataklıkta yetişen zambaklar olarak görüyorlardı – güzel ama derin köklerden yoksun çiçekler."
ataç ikon Bir Psikiyatristin Anıları
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

...eski dünyayı ne tanıyorsun ne de ona saygın var ama yeni dünyaya açılan kapıyı henüz bulabilmiş değilsin.
ataç ikon Bir Psikiyatristin Anıları
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
haticeturgut

haticeturgut

@haticeturgut - Ankara

yaralarımız ve övgüye duyduğumuz ihtiyaç bazen en iyilerimizi bile kör edebilir
ataç ikon Bir Psikiyatristin Anıları
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Geçmişteki anılar ve gelecekteki umutlar yalnızca huzursuzluk yaratır. (Goenka)
ataç ikon Bir Psikiyatristin Anıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
yıldız

yıldız

@yildiz862

 paylaşım fotoğrafı
Yazar Irvin Yalom’un hatıratı bence güçlü ve düşündürücü. Yaşadığı dönemdeki ırkçılığıda gözler önüne seriyor . Ayrıca mesleki bilgilerinden de faydalanma fırsatı bulduğumuz kitap.
ataç ikon Bir Psikiyatristin Anıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

 paylaşım fotoğrafı
Yolculukta kitap okumak...
O kadar dalmışım ki kitaba nerde olduğumuzu anlamak için kafamı kaldırdım ve koca bir şehrin içinden geçip gitmişiz. Ben fark etmemişim bile. Hangi ara bu kadar yol geldik ya hu 🤔😊
ataç ikon Bir Psikiyatristin Anıları
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum