up
ara

Asla Vazgeçme - Hem Fit Hem Güzel

Asla Vazgeçme - Hem Fit Hem Güzel Konusu ve Özeti

Asla Vazgeçme - Hem Fit Hem Güzel
Güzellik ve Saglikli kilo vermek
ISBN: 9786058243859
Sayfa: 224 sayfa Basım Tarihi: 2017
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Kitabın kapağını elime alınca çok sexist buldum. Normalde kendim kitap alırken bu kapaklar beni irrite ederdi ancak bana hediye geldi. Ve kapakla içeriğin aslında çokta alakadar olmadığını gördüm benim gibi olanlar için dipnot olarak eklemek istedim. Belkide içerisinde yer alan kadınların önce kendi bedenlerini kalıplara sokması ve sonrasında kendi bedensel ruhlarını bulmasını ima etmek için konulmuştur. Bilemedim.

Tamda diyet zamanındayken kitabın bana ulaşması evrenin bana bir mesajıydı, hayattaki hiçbir şeyin tesadüf olmadığın inanlardanım. Kitap içerisinde birkaç kadının küllerinden doğmasını Meltem Şarkışlalı'nın ağzından dinliyorsunuz anladığım kadarıyla bunlar gerçek kişiler ancak kişiler ve mekanlar değiştirilmiş anlatılırken. Ki yazarda kendide güzellik uğruna sağlık problemleri yaşamış biri. Çoğu kadının başına gelen şeyler yani. Sağlıklı bir yaşamla toplumun kadınlara baskıladığı kalıplara girmek arasında ki noktalara güzel değinmiş. Bir feminist olarak bazı duyguları yanlış kelimelerle aktardığını hissettim kitabı okurken. Örneğin; "SÜSLENİYORSAN ÇİRKİNSİNDİR! GÜZEL KADIN SÜSLENMEZ; IŞILTISIYLA GÖZ KAMAŞTIRIR." Bunu okuyunca ister istemez bir şok geçirdim. Önemli olan bir kadının kendi bedenini ister süslü görmek istemesi ya da istememesi değil midir ? Yani nasıl rahat hissediyorsa öyle olması. Ki yazarı da araştırdım o da süslü bir kadın :) Ama devamında ki yazılarda aslında aynı düşüncede olduğumuzu gördüm. Toplumun kalıplaştırdığı kadınların mutsuzluğunu güzel bir biçimde işlemiş yazar.

Bu arada kitap içerisinde bazı çay tarifleri, sağlıklı beslenme ile ilgili de bilgiler mevcut. Ayrıca yazar herkese hitap eden bir dille yazmış. Elit bir tabakaya değilde sokağa seslenmiş gibi ve bunu elit insanların hayatını ele alarak yapmış tabii "Karanlığın Varoş Prenseslerini" saymazsak.

Farklı kadınların hayatlarına dokunmak, tv de gördüğünüz o zengin insanların aslında ne gibi problemler deryasında yüzdüğünü görmek isterseniz bu kitabın sayfalarını çevirebilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
0 yorum

Asla Vazgeçme - Hem Fit Hem Güzel - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle