up
ara

Abum Rabum

AbumRabum

Abum Rabum Konusu ve Özeti

Abum Rabum
Dört Güzeller kitabının da yazarı İskender Pala tarafından kaleme alınan Abum Rabum kitabı Macera, Aksiyon türünde okuyucusu ile buluşuyor. Kapı Yayınları yayınevinden 2017 yılında 9789752448308 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Abum Rabum isimli kitap 528 sayfadan oluşuyor. Abum Rabum kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9789752448308
Sayfa: 528 sayfa Basım Tarihi: 2017
Karısı Saray, Avram’a çocuk verememişti. Saray’ın Hacer adında Mısırlı bir cariyesi vardı. Saray Avram’a, (…) “Lütfen cariyemle yat, belki bu yolla bir çocuk sahibi olabilirim” dedi. Avram Saray’ın sözünü dinledi. (…) Rabb’ın meleği (hamile kalan Hacer’e) (…) “Bir oğlun olacak,

adını İsmail koyacaksın. (…) Herkes ona karşı çıkacak, kardeşleri onunla hep çekişme içinde yaşayacak” dedi (Tevrat, Tekvin, Bâb 16).

İbrahim’in biri köle, biri de özgür kadından iki oğlu vardır. (…)

Bu kadınlar iki antlaşmayı simgelemektedir. Biri Sina Dağı’ndandır, köle olacak çocuklar doğurur; bu Hacer’dir. Oysa göksel Yeruşelim özgürdür, annemiz odur.(…) İşte böyle kardeşler, bizler cariyenin değil, özgür kadının (Sara’nın) çocuklarıyız (İncil, Galatyalılar 4/21-31).
Eduşka

Eduşka

@edaa

Bugüne kadar okuduğum en farklı İskender Pala romanı diyebilirim ve bunun yanı sıra genelde kullandığı ağır dilin aksine son derece basit ve akıcı bir dil kullanılmıştı bu kitapta.

Kitap 3 büyük Semavi dinlerin ortak noktası olan Hz.İbrahim 'i konu alıyor ve onun sırlarını.

Ben kitabı çok beğendim , eski uygarlıklara ait (Babil ,Sümer,Mısır,Komagene ,Akatlar) çok güzel bilgiler içeriyor kitap. Bunları polisiye ve casuslukla harmanlayınca ortaya gerçekten güzel bir kitap çıkmış. Kitapta heyecan neredeyse hiç düşmüyor diyebilirim.
Yazar Ortadoğu'da ki karmaşanın sebebine de farklı bakış açısı getirmiş be ben bu açıyı da çok mantıklı buldum.

Herkese okumasını tavsiye edeceğim bir kitap olmuş.
Kitapla kalın :)
ataç ikon Abum Rabum
kitaba 9 verdi
12 beğen · 2 yorum
Sema ayrancı (@semaayranci)
[silindi]
08.01.19 beğen cevap
ne önemi var (@doctor)
Böyle bir ara sanki yerli Dan Brown eseri gibi hissettirmişti bana da
08.01.19 beğen cevap
MİKAİL

MİKAİL

@mikail661

Mezopotamya Uygarlıklarını Anlatan Bir Kitap
Kitabı okurken sıkılmadım diyebilirim. Olaylar canlı ve ilgi çekiciydi. Okurken hem bir polisiye roman hem bir tarihi roman okuyorsunuz hissi veriyordu. Mezopotamyanın eski yerlileri olan Sumerleri Babilleri Akatları ve onların tarihlerinde etkisi olan ve günümüzün semavi addedilen her üç dinine katkısı ve etkisi olan İbrahim peygamberi güzel anlatıyordu.
Ama beğenmediğim taraflarına gelince kurgular işlenirken çoğu zaman sanki bir film karesi gibi sebep sonuç ilişkisi olmadan karakterlerin birbiriyle münasebetleri, dini etkileri çok fazla işlemesi bana Dan Brown un Melekler ve Şeytanlar kitabına bir nazire olarak veyahut soğuk bir benzeri olarak geldi. Bence İskender pala daha güzel bir eser ortaya koyabilirdi.
ataç ikon Abum Rabum
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
İnci

İnci

@incimo

İskender Pala kendi çizgisinden çıkarak farklı bir yaklaşımla eserini kaleme almış. Kendini tekrar etmemek adına güzel olsa da ben bu girisimini pek sevemedim.iskender pala romanı iskender pala romanı olmalı bence🙂 Farklı kişileri bir süre sonra kesiştirmeyi seven yazarımız burda aynısını yaparak imzasını atmış.olayı anlamak için cok fazla sayıda olan bilgiyi alıntıyı ve sembolü benimsemeye çalışmak beni yordu.Bir süre sonra anlamak yerine akışına bıraktım.Dan Brown tarzı romanın sonu bulunamadığı için gökten 3 elma düştü şeklinde bağlanmış.
ataç ikon Abum Rabum
kitaba 5 verdi
3 beğen · 0 yorum
Rabia nl

Rabia nl

@rabianl

İskender Pala'nın yeri her zaman ayrıdır bende. Bu kitap da gerçekten büyük bilgi birikimiyle yazılmış. İskender Pala da en sevdiğim kitap okurken çok şey öğrenmem. Hiç bir kitabını kısa sürede okuyamıyorum çünkü okuduğum şeyleri araştırarak ilerliyorum ve bu çok hoşuma gidiyor. Bu kitapla ilgili yapacağım tek eleştiri karakterlerin isimlerini çok yakın seçmiş çoğu isim K harfıyle başlıyor. Bu beni Kitabın başında biraz zorladı. Yazar da bunu farkına varmış ki kitabın başında karakterlerle ilgili kısa bilgilere yer vermiş.
ataç ikon Abum Rabum
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

İskender Pala'nın sadık bir okuyucusu olarak bu kitabını tarzının dışında buldum ve biraz hayal kırıklığı yaşadım. Keşke tarzının dışına çıkmasaydı diye düşünüyorum. Bunun yanında çok araştırıp, çok emek verdiği bu eserin hakkını yememek adına; romanı okurken bilmediğiniz bir çok yeni bilgi öğreniyor ve halen orta doğuda olan din savaşlarının, entrikaların nedenlerini hayretler içinde kalarak izliyorsunuz. Polisiye roman sevenler için beğenebilecekleri güzel bir roman olabilir ama ben çok beğenerek okumadım.
ataç ikon Abum Rabum
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum

Abum Rabum - S41

uçuş biletini aldı. Kredi kartıyla bir bilet aldı. Bilgisayarı kapatıp yerinden kalktı, bavulunu hazırlaması gerekiyordu. Birkaç parça eşyasını özenle istifledi. Bilgisayarını ve pasaportunu üzerine koydu. Pansiyon sahibi için masaya dört aylık para bıraktı. Geri döneceğini düşünmesi ve pansiyonu başkasına kiralamaması gerekiyordu. Ne olur, ne olmaz, iş uzayacak olursa… Bu yüzden veda da etmeyecekti.
Her şeyi yeniden kontrol etti. Ve sıra omuz çantasını hazırlamaya geldiğinde eğilip çekmecesini açtı. Kurşun kalem ve silgisini, milimetrik baskılı kopya defterini, silindir biçimli tabletler için bükülgen cetvelini, mutfak eldivenini –tablete çıplak elle dokunmuyordu- ve dosyasını kontrol etti. Bunlar, müzedeki normal günlere ait çalışma malzemeleriydi. Ama bugün ona daha farklı malzemeler de lazımdı. Resim kartonu ebadında palür kopya kağıdı karbon tozu. Nuarasına bakılırsa tablet oldukça büyüktü. Tamamını kopyalaması gerekecekti. Bunu da her zamanki milimetrik kağıda çizerek değil, tabletin şablonunu çıkararak yapacaktı. Elbette bu kopyalama biçimi tablete zarar verebileceği için yasaktı. Okuyucu salonuna cep telefonuyla girebilmeyi hayal etti. Eğer bu mümkün olsa her şey ne kadar kolaylaşıverirdi. Tabletin resimlerini çeker ve sonra dışarıda istediği dijital ortamda bütün ayrıntılarıyla inceleyebilirdi. Durdu hayal etmeyi bırakıp pelür tabakaya ve karbon tozuna baktı. Kağıdı kabaca rulo yaptı, sonra avucu arasında yuvarlaya yuvarlaya inceltip bir meşrubat pipeti kalınlığına getirince eteğini kaldırıp külotlu çorabına raptettiği gizli kurdeleye iki ucundan bağladı. Karbon tozunu sarrafların altın koydukları küçük bir kadife torbaya doldurdu ve kestane büyüklüğünde bir topak halinde kemer tokasının altında yerleştirdi. “Bugünkü suç aletlerim! İnşallah kimse görmez!” X-Ray cihazı öterse metal kemer tokası görünecekti. Tokayı eliyle yoklarken modern kontrol sistemlerinin olmadığı zamnaları düşündü. Türkiye’nin bu tür kontrollere çok değil daha birkaç yıl evvel
Hayâlet tarafından eklenmiştir.
Melike Ince

Melike Ince

@melikeincebbb

Nefesler, ecele doğru atılan adımlardır.
ataç ikon Abum Rabum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Övünmek kişioğlunun neyine? Başlangıcı bir damla meni, sonu da balçık olan bir bedenin övünmesi ne beyhude şey. Kendi rızkını dahi yaratamadığı gibi, kendini helakten de kurtaramıyor.
ataç ikon Abum Rabum
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Rukiye Dundar

Rukiye Dundar

@rukiyedundar

"Kitap okumayan bir kimsenin, hiç okuma bilmeyen cahile karşi bir üstunlüğü yoktur."
ataç ikon Abum Rabum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
fethiye

fethiye

@fethiye

"...hoca olmaktan ben de bahtiyarım; sorumluluklarını yerine getirebildiğim sürece..."
"Sorumluluklar? Hoca olmanın ögretmekten başka sorumluluğu mu var?"
"Evet, Bay Noah; bir hocada bilgiyi ögretmesinden evvel bilmesi, üretmesi, hazmetmesi gibi şartlar aranır. Hoca evvela âlim olmalı, sonra ilmiyle amel etmeli, sonra öğretmelidir.Öğrettiği şeyi hakikatiyle bilmeyen, ruhuyla yaşamayan, ondan başka bilgiler üretemeyen kişiye hoca denemez. Hocalık âlimlik ile birlikte yürümezse öğrenimi ve öğretimi bir külfete dönüşür. Bu yüzden Allah cahillere "Niçin öğrenmediniz?" sorusunu yöneltmeden evvel âlimlere "Niçin öğretmediniz?" diye soracak.
ataç ikon Abum Rabum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 1 yorum
Beyaz Melek (@beyazmelek)
Hocalık diplomayla bitmiyor işte?
11.02.18 beğen 1 cevap
Eduşka

Eduşka

@edaa

Nefesler ,ecele doğru atılan adımlardır.
ataç ikon Abum Rabum
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Vay canına! Abum Rabum'da tumturaklı tümceler varmış!.. :)
15.02.18 beğen cevap
Elif K.

Elif K.

@elifk

 paylaşım fotoğrafı
Bülbülün kırk şarıkısından sonra ...
ataç ikon Abum Rabum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
hiç kimse

hiç kimse

@ucgunlukhikayeler

 paylaşım fotoğrafı
İnsan, sevginin çiçeğiyle açarsa toprak olup onu başında taşıyacaklar çok bulunur.
ataç ikon Abum Rabum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Deniz bilen

Deniz bilen

@denizbilen

İskenser pala paylaşım fotoğrafı
İskenser pala
Yeni kitabmn
EK 1
4000 yıl önce ki süleyban tapınağı kudüs ve yahudi evanjalist lerin tarihiş 17.01.18
ataç ikon Abum Rabum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Tamer Öztürk

Tamer Öztürk

@tamerozturk38

Abum Rabum  paylaşım fotoğrafı
Abum Rabum
Gözünüzün gördüğünü gönlünüzün gördüğüne değişirseniz kazanırsınız; yok gönlünüzün gördüğüne gözünüzün gördüğünü tercih ederseniz kayıptasınız. S:424
ataç ikon Abum Rabum
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Rukiye Dundar (@rukiyedundar)
şu an bende bu kitabı okuyorumm☺☺
06.01.18 beğen 2 cevap