up
ara

Dirilt Kalbini

Dirilt Kalbini Konusu ve Özeti

Dirilt Kalbini
Nouman Ali Khan'ın günümüz meseleleri hakkında Kur'an Ayetlerinin etrafında verdiği dersleri içeren bir kitabıdır. "Din nasihattir, nasihat ise samimiyettir." hadisi şerifinden yola çıkarak, yozlaşmanın ve karamsarlığın olduğu bir çağda, olumlu ve yapıcı hatırlatmalarda bulunuyor..
ISBN: 9786050825992
Sayfa: 222 sayfa Basım Tarihi: 2017
Hicret

Hicret

@turkishbook

"Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden hemen cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belirli bir süreye kadar erteler. Ecelleri geldiği zaman ise ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler." (Nahl Suresi 16:61)

Öncelikle dini kitapları okumanın yobazlık olduğunu düşünen, modern görünmek amaçlı garip aşk romanlarına saran ya da birkaç felsefi kitap okumakla kendini filozof ilan eden kardeşlerime seslenmek istiyorum: Allah rızası için komik olmaya çalışmayın!

Kitabı okurken olaya sadece bir Müslüman gözüyle değil bir insan gözüyle bakıp kendinizi eleştirme ihtiyacı duyacaksınız. Birçok insanın sıkılmadan rahatlıkla okuyabileceği bir kitap. Tam olarak günümüz insanlara hitap ediyor ve bunu da gayet açık, duru bir dille aktarıyor. Kitap beş bölümden oluşuyor ve bence her insanın ihtiyacı olan meselelere değinmiş.

Söylenecek çok şey var ama içeriği anlatarak okuma merakınızı kaçırmak istemiyorum. Size tavsiye edebileceğim şey: okuyun arkadaşlar, her şeyi okuyun, irdeleyin, araştırın. Oturduğunuz yerden alim koltuğuna kendi kendinizi terfi ettirmeyin komik oluyor. Çok eksiğimiz var; hem Müslüman olarak hem de insan olarak. Hayatınızdaki "boş vakit" kavramını atın çünkü ömür sandığınız kadar uzun değil. "Dünya hayatı bir su gibidir." Her anınızı en güzel şekilde değerlendirin. Tv'nin karşısında saatler harcamayı, telefonun başında sosyal medyalara amaçsızca vakit harcamayı, boy gösterisi yapmayı, dünyaya mümin olarak değil de artist olarak geldiğinizi zannedip yukarılardan bakmayı, bu dünyayı mankenlik ajansı olarak görmeyi bırakın, yararı olmayacak size.

Allah her kulunu özel yaratmıştır. Hepimiz özeliz. Düşünsenize sizin parmak iziniz bir başka insanda yok. Galiba aynayı kendimize çevirmenin vakti geldi, hiçbir şey için geç değildir yeter ki isteyin. Başkalarının kusuru yerine kendi kusurlarımızla ilgilenelim, telafi edelim, düzeltelim. Kim dört dörtlük ki, değil mi? Ama bu da bir bahane olmamalı. Yani kusurlarımızın olması onların telafi edilemeyeceği manasına gelmiyor. Nefsimizin olması şeytana köle olacağımız anlamına gelmiyor.

Çok konuştum :) burada keselim.

Güzellikler sizi bulsun her daim, sevgiyle kalın, aşkla okuyun.
ataç ikon Dirilt Kalbini
kitaba puan vermedi
3 yorum
amour (@amour)
Allah(cc)imhal eder ihmal etmez
30.01.19 beğen 1 cevap
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Dirilt Kalbini, sosyal medya da sıkça gördüğüm ve fazlasıyla merak ettiğim bir kitaptı. O kadar çok övgü aldı ki, sanırım merak etmemek imkansızdı. ? Fakat maalesef ben beklediğimi bulamadım.

Çok da bilinmeyenlerle dolu bir kitap değil açıkcası. Bildiklerimizi kendi üslubu ile kaleme almış yazar. Günümüzde ki bazı meseleler hakkında Kur'an ayetlerinden alıntılar vererek sohbeti sürdürüyor. O kadar çok tekrar vardı ki, gerçekten bir süre sonra sıktı. Hele ki müzik ile ilgili yazdığı çağ dışı yazılar... :/

Yine de Kur’an’dan birçok ayeti tekrar hatırlamama sebep olduğu icin kitabı okumaktan memnunum. Kalbinizi diriltmeniz dileğiyle... Kitapla kalın. ?
ataç ikon Dirilt Kalbini
kitaba 5 verdi
1 yorum
Mehmet BaraN ? (@visalengiz)
Tavsiye mi? Eleştiri mi? Bu betiminiz
10.02.18 beğen cevap
Necdet

Necdet

@necdet

Bilal'e anlatır gibi anlatmış. Çok tekrara giriyor. Ayetler dışında neredeyse kitapta ilgi çekecek hiçbir şey yok. Tavsiyeler üzerine almıştım ama beklentimi sağlayamadı maalesef.
Kitap değilde sanki daha çok konuşma yapıyor gibi. Konuşmalarından alınmış olabilir ama sonuçta kitaplaştırıldığı için ona dikkat edilmeliydi.
ataç ikon Dirilt Kalbini
kitaba 6 verdi
0 yorum

Dirilt Kalbini - S41

Hayvanları onlar için suladıktan sonra bir gölgeliğe gidiyor Hazreti Musa. Orada biraz rahatladıktan sonra hemen ne yapıyor? Dua ediyor. Allah'a şöyle niyaz ediyor; ''Rabbim bana, hayra ait ne indirdiysen, ne lütufta bulunduysan şüphe yok ki hepsine de muhtacım ben.''
sultaniyegah tarafından eklenmiştir.
fethiye

fethiye

@fethiye

Dinin hükümleri evvela sizin için, kendiniz için var. Diğer insanların bulunduğu hali etiketleyesiniz diye konmamışlar.
ataç ikon Dirilt Kalbini
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

''Eğer gerçekten iman sahibi iseniz, üstün gelecek olan sizsiniz. (Al-i İmran Suresi 3:139) Günümüzde üstün gelen bizler değiliz, demek ki imanımızla ilgili bir problem var, çünkü Allah asla yanılmaz.
ataç ikon Dirilt Kalbini
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Kimse niçin ateşe atıldığını merak etmeyecek. Kimse etmeyecek; hepsi yaptıklarının ne olduğunu bal gibi bilecekler.
ataç ikon Dirilt Kalbini
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Eğer beni Allah'a hazırlamıyor, O'na yaklaştırmıyor ve beni O'nun kulu kılmıyorsa; bütün bu planlar anlamsız ve kıymetsizdir, birer başarı sayılmazlar.
ataç ikon Dirilt Kalbini
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

İnsanların içlerinden geçtikleri durum ve şartları bilmiyorsunuz; ben de bilmiyorum nasıl bir süreçten geçiyorlar, onun için kimseyi yargılayamayız. Ve burada size şunu söylemeliyim: Başkalarını çok kolay yargılayabilen karakterde bir insanın muhtemelen kendisine dair çok temel bir meselesi vardır ve esasen ona kördür. Kendinize kör olduğunuz zamansa, başkaları hakkında ekstra ilgi geliştirirsiniz.
ataç ikon Dirilt Kalbini
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum