up
ara

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitap İncelemeleri

Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, İlber Ortaylı’nın kaleme aldığı, Kronik Kitap Yayınları’ndan çıkan ve 480 sayfadan oluşan mükemmel bir eser. Peki, ‘En Çok Satılan Kitaplar’ listesine girmeyi başaran bu kitapta neler anlatılıyor? Buyurun, inceleyelim. ?

Kitap 8 ana bölümden oluşuyor:
1.İmparatorluğu Dirilten Nesil
2.Her Zaman Asker Olmak İstemişti
3.Birinci Dünya Savaşı Yılları
4.Milli Mücadele’nin Önderi
5.Cumhuriyete Giden Yol
6.İnkılablar Dönemi
7.Reis-i Cumhur
8.Büyük Adam: ATATÜRK

İlber Ortaylı, Birinci Dünya Savaşı başta olmak üzere kutlu zaferlerimiz ve Çanakkale Zaferi’ni de detaylı bir şekilde ele almış bu kitapta. Bunun haricinde günümüzde de çok konuşulan, son padişah Vahdeddin ve bir milletin, ülkenin ölüm fermanı olan Sevr anlaşması da detaylı bir şekilde kitapta yer alıyor.

İlber Ortaylı, çoğu yersiz ve mesnetsiz iddialara; tarafsız bir şekilde, bilgilerini kaynaklarıyla birlikte kullanarak cevap vermiş bu kitapta. Bazı kısımlara gereksiz geniş bir perspektif ve ayrıntılar hakim olmuş olsada, genelde kimseye yaranmaya çalışmadan gördüğünü, bildiğini yazmış İlber Hoca.

Sadece Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı bir kitap olmaktan öte, genel hatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’mizin kuruluş dönemi, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinin anlatıldığı bir dönem kitabı olan, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü tavsiye ederim. Okuyun ve okutun...

Kitaptan alıntılar:

“Bu toplumda Atatürk'ü zihinlerden silmeye çalışmak bir lükstür, lüzumsuz çabadır. Yanlış tanıtmaya çalışmak da, amatör tarihçilerin işi olsa bile, gülünçtür. Onun için girişilecek en önemli iş Nutuk'u, Atatürk'ün söylev ve demeçlerini derleyip okumaktır.”

“Türkiye'nin en mühim zenginliği Türklüktür.”

“Fakat Atatürk dünya tarihinin de nadiren gördüğü bütünleyici bir yönetici, bir dehadır. Bugün halen özlemle anılıyorsa ve gönülden seviliyorsa bu, beyhude değildir…”
0 yorum