up
ara

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitap İncelemeleri

Nilüfer

Nilüfer

@ninu

Kasım ayı benim için Atatürk kitapları okuma, Atatürk'ū anlama ve anlatma ayıdır. Bu amaçla okuduğum ilber hocanın bu eserini genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Klasik bir biyografi bekliyorsanız, bu öyle değil daha çok ilber hocanın sohbetlerindeki gibi, konu başlığının altında farklı dönemlere ait çok değerli bilgiler var. Rusya, Almanya,Fransa yada balkan ülkelerinden, ilgili dönemden hatta zaman zaman çok daha eski donemlerden de örnekler vererek anlattığı konuyu renklendiriyor. Işte tam burada da takip biraz zor olabiliyor, dikkatli okumayla üstesinden gelinebilir.
6.bölümdeki Inkılaplar dönemi kısmını oldukça doyurucu buldum. Atatürk olmasaydı ne olurduyu anlaşılabilir şekilde özetlemiş. Hitlerin nazizmi, Mussolininin faşizmi ile yeni Türkiyenin M.Kemalinin tek partili dönemi arasındaki farkları daha net anlayabilirsiniz.
Atatürk ile ilgili günümüzde yapılan yanlış yorumları, herhangi bir bilgiye dayanmayan sahte biyografileri, etnik kıskançlık olarak belirterek, bazı grupların bilinçli olarak, Türklerin kültürel hafızadaki, tarihteki yerini tahrip etmeye çalıştıklarını belirtmiş ki ; bu fikirlerine katılmamak mümkün değil, bu kitapla birlikte bilmediğiniz çok farklı bir bilgiye ulaşamasanız da, olayları farklı dönemleri birleştirerek anlatan ilber hocanın kaleminden değerlendirmenin faydalı olacağı kanaatindeyim, keyifli okumalar dilerim.
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Kasım ayı benim için Atatürk kitapları okuma, Atatürk'ū anlama ve anlatma ayıdır." Bu alışkanlığını ben de uygulayacağım bundan böyle Nilüfer. Önceden hazırlığımı yapacağım Kasım ayı gelmeden. Ve Kasım ayını tamamen Yüce Atatürkümüzün ve silah arkadaşlarının hayatlarını anlatan metinleri okumaya ayıracağım. Umuyorum biricik torunuma Atatürkümüzü anlatmaya yeterince vakit bulurum.
13.11.18 beğen 3 cevap