up
ara

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitap İncelemeleri

Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Herkese merhaba,

Kitabı bir solukta değil sindire sindire okudum çünkü fazlaca not aldım. Okunacaklar listeme bir sürü kitap ekledim. Kitap farklı farklı bölümlerden oluşuyor. Osmanlının son zamanları, Atatürk Dönemi ve 20.yy.

İlber Ortaylı, açık ve net ifadelerle okuyucuya tarihi aktarıyor. Atatürk ve silah arkadaşlarını ayrı ayrı değerlendirmiş ve tabii ki Osmanlının son dönem padişahlarını, dünya da ki o dönemde yer almış liderleri de. Ve tarih açısından hurafeler uyduranlara da hafif hafif dokunmuş zekası ile alay ettiği bile olmuş bu tipik İlber Ortaylı durumu sanırım :)

İçerisinde bilmediğim şeyleri de öğrendim bu benim için bir artı ve bildiklerimin de derinine inmiş oldum. Aslına bakarsanız yazar hiçbir şeyi size dikte etmemiş bilgiyi vermiş alan alsın demiş. Okuyucuya bıraktığı çok şey olmuş. Ben bu yönünü sevdim. Ve bilgi verdiği her şeyi kaynakları ile göstermiş-dipnotlar eklemeyi de unutmamış.

Atatürk ile ilgili bazı kısımları okurken gözlerim dolmadı değil. Ne büyük bir deha ve en önemlisi ileri görüşlülüğü sanırım. Silah arkadaşlarının emeklerini ve başarılarını da unutmamak lazım. Alın okuyun ve okumayanlara hediye edin ki kulaktan dolma bilgilerle üfürükçü tarihçilerin bu ülkede fink atmalarını önleyin.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
4 yorum
GÖLGE (@golge3434)
Sağa sola yatmadığının tarafsız bir kitap olduğundan eminmisiniz...
01.01.19 beğen cevap