up
ara

Sevdiklerim

Sevdiklerim Konusu ve Özeti

Sevdiklerim
Sevdiklerim kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
ISBN: 9750704754
Sayfa: 439 sayfa
1975 yılında, sanat tarihçisi Leo Hertzberg, New York galerilerinden birinde tanınmamış bir ressam tarafından yapılmış olağanüstü bir resim keşfeder. Yapıtı satın alır, tabloyu yapan ressam Bill Wechsler’i bulur ve iki adam, yaşam boyu sürecek bir dostluğa adım atarlar. Leo’nun 25 yıla yayılan öyküsü, kendi ailesiyle Bill'in ailesi arasında - oğullarının doğumu, Bill'in ilk evliliğinin çöküşü ve ikincisinin mutlu yılları, iki ailenin SoHo’da aynı apartmanda yaşadıkları ve yazları Vermont’ta aynı evi paylaştıkları dönemler boyunca - gelişen ilişkinin izini sürüyor. Ama kendileri ve eşleri arasındaki bağlar, önce trajediyle, sonra yavaş yavaş ama aşındırarak yüzeye çıkan korkunç bir ikiyüzlülükle zedeleniyor. Sevdiklerim, içten anlatımı ve içeriğinin göz kamaştırıcılığıyla, giderek tırmanan tehdit duygusunu, olağanüstü bir titizlikle gözlemlenmiş bir ressam portresiyle ve özellikle ana-babalık, evlilik, cinsellik ve kardeşlik ilişkileriyle harmanlıyor. İç dünyalardan dış dünyalara, özelin derinliklerinden aleniye, akıl hastalıklarından toplumsal hastalıklara doğru hiç durmadan hareket ederek aşk, kayıp, ihanet ve günümüz dünyasının anlamını irdelemek üzerine çok güzel bir inceleme. Kitabın ilginç bir özelliği de, Siri Hustvedt - Paul Auster çiftinin yaşamlarındaki olaylarla paralellik taşıması

Sevdiklerim - S41

'' Hiç bilmiyorum,'' dedim, '' ve umarım sen de hiç bilmezsin. Senin küçük, seksi öğrencilerinden biri değil o, üstelik de gebe; Tanrı aşkına!''
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Her zaman aşkın belli bir mesafeyle süreceğini düşünmüşümdür; kalıcı olması için saygılı bir uzaklık gerekir. Bu gerekli uzlaşma olmazsa, karşıdaki kişinin fiziksel görünüşündeki ayrıntılar katlanarak çirkinleşir.

Sayfa : 59
ataç ikon Sevdiklerim
10 (1 oy)
1 yorum
Eseflal (@eseflal)
Katılıyorum doğru bi tespit?
09.01.18 beğen 1 cevap
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Belleğin bakış açısı nedir? İnsanlar, çocukluktaki bakış açılarını değiştiriyorlar mı, yoksa geçmişte içimize işleyen izlenimler, göreceli olarak durağan mı?

Sayfa : 33
ataç ikon Sevdiklerim
10 (1 oy)
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Erica elini göbeğimde dolaştırdı ve sonra parmaklarının kasık kıllarımda gezindiğini hissettim. '' Biliyor musun Leo, '' dedi, '' ne kadar akıllı olduğunu fark ettikçe o kadar seksi buluyorum seni. '' Erica'nın bu eşleşmesini hiç unutmadım. Onun için bedenimin çekiciliği, beynimin çalışmasının hızıyla bağlantılıydı ve bu bilginin ışığında, yukarıdaki organı sıkı, sağlam ve sürekli çalışır durumda tutmanın akıllıca olacağını düşündüm.

Sayfa : 65
ataç ikon Sevdiklerim
10 (1 oy)
0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Yaşlı bir insanın anımsadıkları, genç bir insanınkinden farklıdır. Kırkında çok önemli gibi gözüken bir şey, yetmişinde anlamını yitirebilir. Sonuçta, durmadan üstümüze yağan anlık duygusal malzemelerden, kopuk kopuk bir dizi resimden, konuşmalardan, korkulardan ve eşyaların ya da insanların temasından, öyküler yaratırız. Yaşamımızı sürdürebilmek için çoğunu , belirsiz bir sırayla sileriz ve belleğin bu yeniden düzenlenmesi ölene kadar sürer.

Sayfa : 151
ataç ikon Sevdiklerim
10 (1 oy)
1 yorum
ayse gülce (@aysegulce)
Tam da şu an benzeri bir paragraf okumuşken denk geldim alıntıya :) Diyor ki, yeni doğan bir bebeğin nöronları hayatının ilk 2 yılında çok hızlı bağlantı kurar. Saniyede yaklaşık 2 milyon bağlantı, sinaps oluşur. 2 yılın sonunda ise bebekteki sinapsların sayısı yüz trilyonu aşarak bir yetişkindeki sinaps sayısının 2 katına çıkar.Sonra ne mi oluyor? Nöral budama adı verdiğimiz şey gerçekleşiyor. Yaşla birlikte, oluşan sinapsların %50 den fazlası budanarak ortadan kaldırılıyor.Ve bu budama yetişkinlikten ölene kadar sürüyor.
10.01.18 beğen 1 cevap
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Gerçekten yapmak istemediğin hiçbir şeyi yapma.

Söylemek istediği şuydu; eğer vicdanın seni durduruyorsa, isteğinin saflığını bozuyorsa, sende karışık duygular uyandırıyorsa, YAPMA...

Sayfa : 261
ataç ikon Sevdiklerim
10 (1 oy)
0 yorum