up
ara

Medeniyete Yön Veren Uygarlıklar Seti

Medeniyete Yön Veren Uygarlıklar Seti Konusu ve Özeti

Medeniyete Yön Veren Uygarlıklar Seti
Medeniyete Yön Veren Uygarlıklar Seti kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
ISBN: 9915040869726
Sayfa: 1368 sayfa
1. Çin
2. Türk
3. Sümerler
4. Roma
5. Mayalar
6. İnkalar
7. Aztekler
8. Eski Yunan
9. Mısır
10. Hint
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Medeniyete yön veren 10 uygarlığın tarihe çıkışı, özetle tarihi, din ve mitolojisi, kültürü ve dili hakkında genel derlemeleri içeren 10 kitap, baside indirgenmiş lakin özetle uygarlıkları tanımanın kısa ve güzel yolu diyebilirim.
Kitapları tek tek kısa olarak inleyecek olursam:

1. Çin:

Kitap ilk hanedanla başlıyor ve hanedanlar hakkında kısa kısa bilgiler vererek devam ediyor. Normalde bu kısım kulağa sıkıcı gelir ama kitap sıkmıyor, merakı taze tutacak bilgiler mevcut. Hun-Çin mücadelesi de kitapta yer almakta ve olabildiğince tarafsızca değerlendirmeler yapılmış. Bir şekilde Hun tarihine dair de bilgiler edinebiliyoruz kitapta. Çin'in emperyalist devletlerden çektiğinden bihaber olarak bu kitap ilgimi çekti. Çini sevmeyen biri olarak bu kısım beni üzmüştür. Ve Osmanlı'nın dönemdeki tutumunu sevdiğimi söyleyemeyeceğim.
Tarih kısmından sonra felsefe kısmı geliyor. Konfüçyüsçülük, Taoculuk vs. ardından Çin mitolojisi ile kapanış yapılıyor. Çin tarihine meraklı olmamakla birlikte kitabı faydalı buldum.

2. Türk

Diğer kitapların aksine Türk kitabında tarihi olaylar başlıklar altında incelenmemiş. Başta Türk tarihinin kronolojisi yer alıyor ve bu 30 sayfa falan sürüyor. Diğer kitaplardan sonra tatmin olmayabilir ve bu kadar yüzeysel olmasından şikayet edebilirsiniz ama Türk tarihini 131 sayfaya sığdırmak kolay değildir. O yüzden Türk tarihine genel bakış adıyla küçük bir inceleme ve ardından Türk adının ortaya çıkışı üzerine bir bölüm yer alıyor. İslamiyet öncesi Türklerde inanç sistemleri başlığı altında her türlü coğrafyadan Türklerin dinlerine ve inançlarına yer verilmiş. Bundan sonra Türk dünyasında en fazla nüfusa sahip Türk boyu olan Oğuzlar bölümü geliyor ve tek tek 24 Oğuz boyu inceleniyor. Bitiş Türk Mitolojisi ile yapılıyor.
Türk Mitolojisi bölümü hakkında belirtmek isterim ki Yada taşı maddesinde verilen bilgiler Kutlu Dağ ile karışmış olması lazım. Çünkü Yada taşı yağmur yağdırabilen taştır. Bunun dışında pek hata göremedim.

Ufak bir eleştiri olarak da medeniyete ne kattığımızı pek görebildiğimiz bir kitap olduğu konusunda şüphelerimin olmasıdır. İcat edilen o kadar şey varken ve yetiştirilmiş o kadar bilgin ve sanatçı bunlara ufaktan değinilmeliydi hiç değilse. Çin'de felsefeye bolca yer verilir, Yunan'da felsefe ve mitoloji, Mısırda tıp, Roma'da savaş, kölelik sistemi ve ayaklanmalar, Sümerlerde çivi yazısı ve tabletler bolca bahsedilir. Ama Türklerin medeniyete katkısı neymiş peki diyen cevap bulabilir mi, bilemiyorum. Pantolonu bulan Türkler, onlu sistemi bulan Türkler, atı ilk evcilleştiren Türkler ve daha nice ilkler. Kaldı ki pek çok Türk bilim adamının da ilkleri var. Lakin bu kitapta üstünkörü bile bunlardan bahsedilmiyor. Bana kalırsa mitoloji ya da boylar biraz daha kısa tutularak bunlara yer verilebilirdi.

3. Sümerler

Sümerlerin büyük buluşunu hepimiz biliriz lakin yazı tek buluşu değildi, nice ilklere imza atılan bu uygarlığın daha çok bilinmesi gerektiği kanaatindeyim. Tarihteki bilinen ilk medeniyet, ilk mahkeme kararı, ilk aşk şarkısı, bilinen ilk destan... Gerçekten öğrenmenin en zevkli olduğu uygarlıklardan biriydi. Sümer Şairi Ludingirra'nın tabletleri çok hoşuma gitti. Duygulanmamı sağladı hatta, yabancılar topraklarına geldiğinde ve onların kültürüyle uygar olduklarında, "adımız da, uygarlığımız da unutulacak," diye üzülüyor, "ne başardıysak onlar üstlenecek," diye korkuyor. Ben de bir yandan, bak işte unutulmadınız, unutulmadın diyorum.
Sümerlilerin Türklükle olan ilgisine de yer verilmesi güzel oldu. Türk mü değil mi bilinmez ama bir ilişki söz konusu mutlak.

4. Roma

Diğerlerine kıyasla biraz daha az ilgi çekici bulduğum bir kitap oldu. Bir şekilde sürükleyici değildi. Belki bu kitaptan önce biraz daha fikir edinmek gerekiyor Roma hakkında bilemiyorum o yüzden biraz yabancı kaldım sanırım.

5. Mayalar

Bu kitapta "bilinen ilk yazı Sümerler değil Olmeklerin" diye bir başlık atılmış ve verilen bilgiler beni tatmin etmedi. Başka hiçbir kaynakta da böyle bir şey duymadım, Kerim Usta'nın yazısı hariç. Biraz daha aydınlatılsa mıydı orası ne..
Bunun dışında gerçekten güzel bilgilerin olduğu bir kitaptı. Aydınlatılmış ve aydınlatılamamış gizemler dolu kitap.
Orta Amerika Kızılderilileri nasıl yok edildi bölümü gerçekten çok üzücüydü. İspanyolların bu yüzünü bilmiyordum. Kitabın sonunda ise Atatürk'ün Mayaca-Türkçe sözcük analiz çalışmasına yer verilmiş.

6. İnkalar

Kısa bir kronolojik tarih ile başlıyor ve ilk Amerikalılar başlığı ile devam ediyor. İnkalıların da taktik olarak sahte geri çekilme ve pusuya düşürme taktiğini kullanmaları ilginçti. Bildiğim üzere sahte ricat, Turan taktiği olarak da adlandılarak Türklere has bir taktik bu.
Bu kitapta da İspanyolların katliamları göze çarpıyor. 168 kişilik İspanya ordusuna ve 500 kat fazla olan İnka ordusu. Sonuç sıfır kayıpla zafer İspanya'nın. Peki kim buna büyük başarı diyebilir?
İnka mimarisi bölümü gerçekten ilgi çekiciydi ve duvarın gizemini bende merak uyandırdı. Nazca çizgileri de ilgi çekiciydi şüphesiz. İnka mumyaları ile de bitiş yapılıyor. Okurken internetten de araştırarak okuma ihtiyacı duyduğum kısımdı. Mumyalar ve ardlarında yatan hikayeleri hep ilginç bulmuşumdur.

7. Aztekler

Azteklerin sonunu getiren istila başlığıyla yine İspanyolları görebiliyoruz. Bana hüzün veren şeylerden biri de bunların hep önce mesih gibi karşılanmasıdır.
Azteklerin kurban ayinleri kısmı gerçekten rahatsız ediciydi.
Diğer kitaplarda da olduğu gibi mitoloji kısmı epey yer kaplıyordu kitapta. Aztek buluntuları başlığıyla ilgi çekici bir son yapılmış kitaba.

8. Eski Yunan

Kitabın büyük bir kısmını savaşlar içeriyor. Truva savaşı hakkında özellikle aydınlatıcı ve ilgi çekici bilgiler vardı. İskender'e de epey yer verilmiş kitapta. Tahmin edilebileceği gibi felsefeye de epey değinilmiş ve Sokrates, Aristo, Platon tek tek incelenmiş. Ardından mitoloji ile kitap bitirilmiş.
Yunanistan tarihini ilgi çekici bulmayan biri olarak kitabı beğendim. Sıkmıyor, sürükleyici ve akıcı.

9. Mısır

Hanedanlarla giriş yapılmış ve uzun bir bölüm buna ayırılmış. Burasını okurken biraz sıkılsam da sonradan akıcılığını yeniden kazandı. Yine din ve mitolojiye de epey yer verildikten sonra daha ilgi çekici başlıklar belirmeye başladı. Nazarın Horus'un görüyle olan bağı ilginçti.
Eski mısırda kadın başlığıyla, Mısır hakkında bilgi edinmemizi sağlayan güzel bilgiler mevcuttu.
Eski Mısırda tıp başlığıyla Mısıra olan saygım da arttı. Ve Mısırlıların da pis olduğu gerekçesiyle domuz yememesi, hatta temas ettiklerinde bile nehre koştukları bilgisi gerçekten ilginçti.
Heredot'un da ağzından okuduğumuz Mısır'ı da okumak dönemi anlamak açısından faydalıydı.

10. Hint

Mahatma Gandi'nin güzel bir sözüyle başlayan kitap, İndus Vadisi'nin kayıp uygarlığı hakkında ilerliyor. Ardından Hindistan'da hakimiyet kuranlar üzerine duruluyor ve bunlardan biri de Türkler. Hindistan'da kurulmuş Türk devletleri başlığına da özel olarak yer verilmiş.
Hinduizm felsefesi üzerine de epey durulmuş, ardından mitolojiye yer verilmiş ardından felsefe sistemlerine uzun uzun değinilmiş. Hindistan destanı ve efsaneleri de kitapta yerini alıyor.
0 yorum

Medeniyete Yön Veren Uygarlıklar Seti - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle