up
ara

Faust

Faust Konusu ve Özeti

Faust
Komşu Çocuklar kitabının da yazarı Johann Wolfgang von Goethe tarafından kaleme alınan Faust kitabı Roman (Çeviri), Tiyatro Oyunu türünde okuyucusu ile buluşuyor. Akçağ Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789753387309 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Faust isimli kitap 296 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Mustafa Özdemir çevirmiştir. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Faust kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Mustafa Özdemir
Yayınevi: Akçağ Yayınları
ISBN: 9789753387309
Sayfa: 296 sayfa Basım Tarihi: 1970
Homer'in İlyada'sı ve Oysesseus'u, Dante'nin İlahi Komedya'sı, Shakespeare'in dramları ve Brecht'in oyunları gibi dünya edebiyatının içerdiği büyük konular, edebiyatın yüzyıllar boyusüregelen gelenekleri etkisiyle şekillenmişlerdir. Bütün bu büyükyapıtların içerdiği konular, insana özgü çatışmalar ve kaderler,çeşitli karakterler aracılığıyla yansıtılmış ve aynı zamandatoplumsal norm ve değer yargılarıyla aktarılmaya çalışılmıştır. Ancak tüm bu norm ve yargıların karşısında duran, akıntıya karşı yüzen, var olan yasalara ve toplumsal tabulara karşı gelen, soran ve sorgulayan, cevaplar arayan bireysel başkaldırılar da dile getirilmiştir.Goethe'nin Faust'u da bu karakterlerden biridir ve her nekadar evrenin sırlarına ulaşmak adına ruhunu şeytana satmış,dünyevi zevklerle büyülenmiş görünse de, şeytan karşısındakazanmış biri olarak çıkar okurun karşısına...
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov - Denizli

Kitabı bu ikinci okuma çabam. İlki kadar başarısız oldu. 60 yıla yakın bir sürede yazılmış olduğu rivayet edilen bu eser hakkında çok sayıda eleştiri okudum. Başlayınca saatler süren olumlu anlatımlar dinledim. Öve öve bir hal oldukları kitabı bitirmek için ölümüne gayret ettim yinede son sayfalarda pes edip okumayı bıraktım. Aşırı sıkıcılığı bir yana anlamamak adına acaba ben mi yetersizim diye kendimi sorgulamadan geçemedim. Ama hayır. Maalesef kitabı hiç sevmedim. Konu kendince bir şeylere değinse de ne yalan söyleyeyim bu bile durumu kurtarmada eksik kaldı.
Bölümler arası geçişlerde sürekli gerilere dönüp tekrar okudum. Acaba atladığım yer mi oldu kuşkusu kitap boyu sürdü. Çünkü kopuk kopuk anlatılmıştı.

Bir diğer konu;
Ne kadar çok gereksiz karakter girdi çıktı kitaba. Korolar, mitolojik yaratıklar hatta bir ara Tales'den söz edildi. Hemde uzun uzun. Allah aşkına neyin nesidir bu? Dağılıp toparlamaktan bütünlüğü bir türlü yakalayamadım.
İkinci kez olarak fiyasko ile sonuçlandı okumam. Üstelik bu defa ilkinden farklı olarak bir kaç yayın evinden eş zamanlı okudum. Olmadı. Olamadı.
Neredeyse okuma eyleminden soğudum. Bu kadar sert eleştirdiğim için üzgün olduğumu belirtmekle birlikte ne hissettiysem olduğu gibi aktardım. Bu anlamda Gothe seviciler lütfen kızmasınlar...

Vesselam.
ataç ikon Faust
kitaba 2 verdi
0 yorum
Kırmızı Bisiklet

Kırmızı Bisiklet

@kirmizibisiklet - Ankara

Goethe'nin tiyatro (trajedi) türünde yazmış olduğu bu muazzam eser bana kalırsa okurken çok zorluyor. Oldukça şiirsel cümleler barındırıyor ve bazı bölümlerde farklı pek çok karakterle karşılaşıyorsunuz ki; okuyucunun kitabın içinde kaybolmaması işten bile değil. Kitap, 2011 yılında beyaz perdeye yansıtılmış. Ayrıca Türkiye' de tiyatro oyunu olarak sahnelendi. Yazarın 18-20' li yaşlarda yazmaya başlayıp, tüm yaşamı boyunca yazmaya devam ettiği, insanın hayal gücünün sınırlarını zorlayan bu kitap; film ve oyun olarak da aynı etkiyi yaratır mı deneyimlemek gerekir diye düşünüyorum. Kitabın konusu oldukça bilindik olduğundan daha çok uyandırdığı izlenimlerden bahsetmek istedim. Okurken daha çok yazıldığı dönemi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Çok keyif alacağınızdan eminim. Şeytanla iddiaya girip de kim kazanmış demeyin. Galiba iyiler hep kazanıyor !
ataç ikon Faust
kitaba 8 verdi
1 yorum
Martin Eden (@muhendiss)
ama gerçekten çok zorluyor
01.06.15 beğen cevap
Lotus

Lotus

@lotus - Ankara

İç sesim
Her yabancı kitapta olduğu gibi Faust da da çeviri önemli olduğunu bu kitapla anlamış bulunmaktayım. Bir arkadaşın tavsiyesi ile Sosyal yayınların cep boy olmasına rağmen kitabını almış ve ve bir solukta okumuş bulunmaktayım :P Yani soluk anlayışı kişiden kişiye fark eder elbet :)

İlk başlarda kitaba odaklanmam zaman aldı tiyatro tarzı yazıldığından biraz da hayal gücünü zorlayan bir anlatım tarzı olmuş. Olayların devamı ve bütünlüğü yok daha çok genişlik ve derinlik var ;) Yani kitap sizi anlattığı olaya değilde kendinize bağlıyor. Öyle anlar oldu ki tüm hayatımı bir sayfada buldum hatta bir tiyatro sahnesinde kafamın içinde canlamdı.

Kitabı çok yüceleştirmek istemem, çoğu yerini anlamsız bulsam da aradaki kültürel ve inanç farklarını hesap etmek gerek. araya bir iki kitap sıkıştırdım yoksa tek başına içilmeyecek kadar sert bir kahve tadında.
ataç ikon Faust
kitaba 8 verdi
0 yorum
Zehra Nur

Zehra Nur

@zehranurzero

Okumayi uzun süre beklediğim ve firsat bulunca hemen okudugum bir klasik. Goethe sadece bir yazar degil düşünen bir yazar vebu kitapta da kafasinin icindekileri yazdi bence. Farkli olan ise kitapta yazanlar sadece onun kafasinda olan degil her insanin kafasinda olan durumlar.. insan ne kadar dindar olursa olsun şuphe hep var. Bu bazen inancı guçlendirirken bazen bizi iyice uzaklastirir. Kitapta faust'un basindan gecenler bunu anlatiyor, yalniz faustun sonunun ne oldugunu ogrenemedik yazar bunu bize bakiyor sanirim. Margarate ise kitabin sonunda bize iyi bir ders veriyor. Hatasiyla bas basa kalmak isteyen margarete cezasini cekmek isteyerek ruhunu kirlerden arindirir.

Yani kısacasi kitap dolu kitap ve herkes kendi kefesince alir. Ben ne aldim? Şüphe iyi ki var. Çunkü imtihan böyle oluyor. kendi içimizdeki şeytanla biz de başbaşayiz.
ataç ikon Faust
kitaba puan vermedi
0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

Hayatım boyunca okuyup okuyabileceğim en iyi kitaplardan biriydi. Birkaç defadan fazla okudum ve yine, yeniden okumayı düşünüyorum. Elbette bunun pek çok sebebi var; ama pek tabii ki başlıca sebebi, Faust'un Goethe'nin eserlerinin bir karması, tamamının bütünleştirilmiş hâli gibi olması. Üstelik Goethe'nin yaşamının neredeyse hepsini bu yapıtı oluşturmak için harcadığını düşünmek, onu takdir etme gereğinin bir başka nedeni.

İnsan ve şeytan karşılaşmasında önemli bir boyut, aslında tamamıyla anlatılan insanın şeytana yenilişi; bir bakıma şeytan arzular. Goethe bunu iki karakter hâlinde ustalıkla anlatmış, sorgulamayı gözler önüne sermiş.

Kesinlikle herkes okumalı.
ataç ikon Faust
kitaba 10 verdi
0 yorum

Faust - S41

Beni neden ararsınız bu tozların içinde,
Gökyüzünün tatlı ve kudretli sesleri?
Ilımlı insanların olduğu yerleri çınlatın.
Bildiriyi duyabiliyorum, ama inancım yok benim.
Mucize, en sevdiği çocuğudur, inancın.
Gücüm yok benim;
Bu hoş bildirinin geldiği göklere gidecek.
Gençliğimden beri duyduğum bu ses,
Şimdi de beni yeni bir yaşama çağırıyor.
Thanatos tarafından eklenmiştir.
Beyhude

Beyhude

@mamafih - Ankara

İnsan hayalinin güzelliğini ve düzenini akıl; anlama, duygu ve ihtiras gibi bütün sesleriyle bir bütün halinde yansıtın. Ama deliliği de işe katmayı unutmayın!..
Şen Adam

Sayfa;8
ataç ikon Faust
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih - Ankara

Söylendiği gibi yaşlılık insanı çocuklaştırmaz, tam tersine, bizi gerçek çocuklar olarak bulur..

Şen Adam
Sayfa;11
ataç ikon Faust
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih - Ankara

Ah Tanrım! Sanat uzun, ömür ise kısadır. Eleştiri yaparken çoğu defa kafam ve kalbim daralıyor. Kaynaklara kadar ulaşmaya yarayacak vasıfları elde etmekte çok güç! Yolun daha yarısına varmadan bile zavallı bir çömezin ömrü tükenebilir.

Sayfa;22
ataç ikon Faust
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yeliz

Yeliz

@yeliz

İki kişinin birbirini daha çok sevmesi isteniyorsa, onları ara sıra birbirinden ayırmak gerekir.
ataç ikon Faust
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Beyhude

Beyhude

@mamafih - Ankara

Evet evet. Yıldızlar kadar yükseğe çıkmak! Dostum, geçmiş zaman artık bizim için yedi mühürlü bir kitap gibidir. Zamanların zihniyeti dediğiniz şey de gerçekte, insanların o zamanlarını iyi yansıtan kendi ruhudur. İşte bu da çoğu kez feci bir durumdur. İnsanlar ilk bakışta sizden kaçarlar. Kuklanın ağzına yakışacak olan şey, tuhaf ahlaki vecizelerle süslü bir komedi, bir tuluatçılık, bir saray meddahlığından ibarettir.

Sayfa;22
ataç ikon Faust
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
8
KİTAP
Anlaması En Zor Kitaplar
Anlayabilmek için bazen tekrar okumayı gerektirecek kadar derin anlamlar içeren anlaması en zor kitaplar bu listede....
45
KİTAP
Kaç Yaşında Olursam Olayım Yeniden Okuyacağım Kitaplar
Bir kere okumakla yetinemediğimiz, aradan yıllar geçse de sıkılmadan tekrar tekrar okuyabileceğimizi düşündüğümüz en iyi kita...
313
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
328
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...