up
ara

Kant ve Kırmızı Elbise

Kant et la petite robe rouge

Kant ve Kırmızı Elbise Konusu ve Özeti

Kant ve Kırmızı Elbise
İlk kitabı ile edebiyat dünyasına giren Lamia Berrada-Berca tarafından kaleme alınan Kant ve Kırmızı Elbise kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Maya Kitap yayınevinden 2018 yılında 9786059902786 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kant ve Kırmızı Elbise isimli kitap 144 sayfadan oluşuyor. Kant ve Kırmızı Elbise kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Maya Kitap
ISBN: 9786059902786
Sayfa: 144 sayfa Basım Tarihi: 2018
Kara bir örtüye hapsedilen genç bir gelin, içine doğan arzunun ve bilginin keşfiyle bambaşka bir dünyanın kapılarını aralar. Beklenmedik bir şekilde karşısına çıkan kırmızı bir elbise ve ünlü filozof Kant’ın “Aklını kullanma cesareti göster,” sözü, genç kadını hayatını değiştirecek içsel bir devrime sürükler.

Yazarın özgürlük düşüncesinin derinliklerine inmek amacıyla kaleme aldığı bu şiirsel romanına, Aydınlanma dönemi metinleri de eşlik ediyor.
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Göçmen olarak kocası ve kızıyla Fransa’ya yerleşen genç bir kadının içsel devrimini okuyorsunuz bu kitapta. Kapıya bırakılan Kant’a ait bir kitap ve kitapta yer alan; “Aklını kullanma cesareti göster!” sözü ile bir mağazanın vitrininde göze çarpan kırmızı elbise birleşirse neler olmaz ki? :) 94. sayfadan itibaren ise kadınların eşitliğine özgü şimdiye kadar yayınlanmış bazı edebi eserlerden seçmeler yer alıyor. Bunlara gerçekten bayıldım.

Dili oldukça akıcı bir yazar. Asla okurken zorlamıyor. Belki kurgusu biraz daha güçlü olabilirdi. Çeviri ise gerçekten mükemmeldi. Tavsiye ederim. Okuyun, okutun...

Kitaptan alıntılar:

“Genç kadın, küçücük bir kızken günahın ne oldugunu bilmiyordu elbette; ancak okuma yazma yerine kendisine günahın ne olduğu öğretilecekti.”

“Dünya adaletsizlik kokuyordu. Yakılıp yıkılan düz bir arazinin üzerinde kokuşmuş küçük bir dışkı yığını gibi.”

“Şüphesiz doğa bizlere bağımlı olmamızı söylemez. Kadınları fiziksel olarak erkeklerden farklı yaratır; ancak erkekleri kadınlar için gerekli kıldığı gibi kadınları da erkekler kiçin gerekli kılar. Doğa, birinin ötekine kölelik etmesini istemez!”
ataç ikon Kant ve Kırmızı Elbise
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kant ve Kırmızı Elbise - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
8/10
1 oy
Sence kaç puan almalı?
0